Przepis na „Ciasto Ojca Pio”, jeden z głównych deserów karmelitów bosych w Sewilli

Domowe ciasto to jedna z gwiazdorskich przekąsek lub deserów w hiszpańskich domach. Można je kupić w cukierniach czy supermarketach, ale smak domowego wyrobu jest nieporównywalny. Istnieją tysiące przepisów i odmian na dobre ciasto. Jednym z najbardziej znanych jest wykonany przez Karmelici bosi z Sewilli.

Możemy go znaleźć pod innymi nazwami, takimi jak „Ciasto Ojca Pio”, „Tort Pielgrzyma”, „Tort Klarysek”, „Tort 10 Dni”, „Tort Zdrowia i Szczęścia”…

Właściwie, żeby zrobić to ciasto zajmuje to dziesięć dnibo tradycją jest, że dają zakwas do jego przygotowania.

Znanym i starożytnym sposobem przyrządzania ciasta było to, że osoba, która podała Ci szklankę z zakwasem, życzyła Ci szczęścia i zdrowia. Tradycja mówi, że zakwas należy ofiarować Tobie, a pieczenie ciasta musisz zacząć już w czwartek. tak aby było gotowe w sobotę następnego tygodnia.

PRZEPIS NA CIASTO

Jeśli jednak nie chcemy czekać tak długo, możemy udać się do supermarketu, kupić ciasto i dodać następujące składniki: dwie szklanki mąki; szklanka oleju (słonecznikowy lub oliwkowy, do smaku); szklanka mleka; szklanka posiekanych orzechów włoskich i/lub migdałów; szklanka wcześniej posypanych mąką rodzynek; saszetka drożdży; dwa całe jajka; szczypta soli, cynamonu i wanilii; posiekane jabłko i na koniec skórka z pomarańczy. Wszystko dobrze wymieszaj łyżką i włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 40-45 minut.

SEKRETY CIASTA KARMELITÓW BOSKICH Z SEWILLI

Mamy już przepis na ciasto, jednak Karmelici podają szereg zaleceń dotyczących jego prawidłowego przygotowania.

Do jego przygotowania należy dodać mąkę. Siostry używają zwykłej mąki pszennej, oleju słonecznikowego i wyłącznie orzechów włoskich, a nie migdałów. Dodatkowo wanilia, której używają, jest płynna, dlatego dodają łyżeczkę wanilii kawowej.

Już w końcowym procesie pieczenia mieszają natłuszczoną i oprószoną mąką formę na papierze roślinnym.

NAJWAŻNIEJSZY SZCZEGÓŁ

Ważne jest, aby wstawić formę do piekarnika nagrzanego na 180 stopni, z ogrzewaniem od góry i od dołu, na 40 lub 45 minut lub w temperaturze 160 stopni na godzinę, aż ciasto będzie złocistobrązowe i suche po nakłuciu. Trzeba przy tym być bardzo ostrożnym, bo ponieważ jest to ciasto bardzo wilgotne, dość łatwo się łamie.

Zrodlo