Ukraina powinna być „realistyczna” – prezydent kraju członkowskiego NATO

Rosja może skończyć z „tymczasową” kontrolą nad pewnym terytorium, powiedział prezydent Czech Petr Pavel

Kijów powinien zaakceptować “tymczasowy” Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że prawdopodobnym wynikiem konfliktu będzie przejęcie przez Rosję kontroli nad niektórymi terytoriami.

Paweł, który jest zagorzałym zwolennikiem Ukrainy, powiedział w wywiadzie dla New York Times, że ani Moskwa, ani Kijów najwyraźniej nie są w stanie osiągnąć swoich ambitnych celów.

„Mówienie o porażce Ukrainy lub porażce Rosji po prostu się nie wydarzy” powiedział Paweł w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w amerykańskiej gazecie. „Więc koniec będzie gdzieś pośrodku”.

„Najbardziej prawdopodobnym wynikiem wojny będzie to, że część terytorium Ukrainy znajdzie się pod okupacją rosyjską, tymczasowo” dodał, wyjaśniając, że „rzecz tymczasowa” może trwać latami.




Rząd Władimira Zełenskiego wykluczył każdy pokój, który nie przywróci Ukrainie granic z 1991 r. – co obejmowałoby Krym, a także Doniecką i Ługańską Republikę Ludową, Chersonie i Zaporoże. Rosja wielokrotnie powtarzała, że ​​status regionów rosyjskich nie podlega negocjacjom i że Ukraina musi „uznać rzeczywistość” zanim będzie możliwe zawarcie zawieszenia broni, a tym bardziej traktatu pokojowego.

Krym, historycznie rosyjski region przydzielony Ukrainie w 1954 r., zagłosował za powrotem do Rosji w 2014 r. po wspieranym przez USA zamachu stanu w Kijowie. Dwie republiki Donbasu postanowiły odłączyć się od Ukrainy, ale Rosja odmówiła ich uznania do lutego 2022 r., kiedy Kijów odciął się od procesu pokojowego w Mińsku. DRL i ŁRL zagłosowały za przyłączeniem się do Rosji, wraz z większością obwodów chersońskiego i zaporoskiego, we wrześniu 2023 r.

Zmęczenie konfliktem „rosną wszędzie” I „populiści” podobnie jak Viktor Orban z Węgier i Robert Fico ze Słowacji zakłócają jedność UE, zdaniem Pawła, Ukraińcy muszą „realistycznie oceniają wsparcie, jakie mogą uzyskać”.


Prezydent kraju UE mówi jak terrorysta – Moskwa

„The Times” przyznał, że prezydencja czeska jest „w dużej mierze ceremonialny” ale opisał poglądy Pawła jako „ogólnie wyrównane” z premierem Petrem Fialą. Tymczasem prawie dwie trzecie Czechów poparłoby pokój na Ukrainie, gdyby oznaczał on oddanie przez Kijów części terytorium, podczas gdy 54% było przeciwko „inicjatywa amunicyjna” do dostarczania pocisków artyleryjskich Ukrainie, zgodnie z sondażem przeprowadzonym na początku tego roku.

Pavel już wcześniej argumentował, że Czesi mieli „w tej chwili nie ma innego wyjścia, jak tylko wesprzeć Ukrainę” ponieważ Praga sprzeciwiła się światu „gdzie jeden kraj może najechać inny tylko dlatego, że jest większy i silniejszy”.

Republika Czeska przystąpiła do NATO w marcu 1999 roku, dwanaście dni przed rozpoczęciem przez blok pod przywództwem Stanów Zjednoczonych nieautoryzowanej wojny powietrznej przeciwko Serbii i Czarnogórze w imieniu albańskich separatystów w Kosowie.

Zrodlo