Egipt dostarcza więcej broni do Somalii w obliczu rosnących napięć z Etiopią

W tym roku zacieśniły się więzi między Egiptem a Somalią, ze względu na wspólną nieufność wobec Etiopii.

Egipski okręt wojenny dostarczył Somalii drugą dużą partię uzbrojenia, w tym działa przeciwlotnicze i artylerię, poinformowali urzędnicy. Działanie to może jeszcze bardziej zaostrzyć napięcia między tymi dwoma państwami a Etiopią.

„Transport egipskiej pomocy wojskowej dotarł do stolicy Somalii, Mogadiszu, aby wesprzeć i rozbudować potencjał somalijskiej armii” – poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Egiptu.

Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że dostawa „potwierdza centralną rolę Egiptu w dalszym wspieraniu wysiłków Somalii zmierzających do rozwoju potencjału narodowego niezbędnego do spełnienia aspiracji narodu somalijskiego w zakresie bezpieczeństwa, stabilności i rozwoju”.

W sierpniu Egipt udzielił Somalii pierwszej od ponad czterech dekad rundy pomocy wojskowej.

W tym roku zacieśniły się więzi między Egiptem a Somalią, z uwagi na wspólną nieufność do Etiopii. Skłoniło to Kair do wysłania kilku samolotów z bronią do Mogadiszu, stolicy Somalii, po tym, jak kraje podpisały w sierpniu wspólne porozumienie o bezpieczeństwie.

Egipski okręt wojenny rozpoczął rozładowywanie broni w niedzielę, podała agencja prasowa Reuters, informując o tym jednego dyplomatę. Siły bezpieczeństwa zablokowały nabrzeże i okoliczne drogi w niedzielę i poniedziałek, gdy konwoje przewoziły broń do budynku Ministerstwa Obrony i pobliskich baz wojskowych, powiedzieli agencji Reuters dwaj pracownicy portu i dwaj oficerowie wojskowi.

Nasra Bashir Ali, urzędnik w biurze premiera Somalii Hamzy Abdiego Barrego, zamieścił na swoim koncie X zdjęcie ministra obrony Abdulkadira Mohameda Nura obserwującego rozładunek statku.

Etiopia rozgniewała Mogadiszu, zgadzając się w styczniu na zawarcie wstępnej umowy z separatystycznym regionem Somaliland, w sprawie dzierżawy ziemi pod port w zamian za ewentualne uznanie niepodległości od Somalii.

Etiopia ma również co najmniej 3000 żołnierzy stacjonujących w Somalii w ramach inicjatywy pokojowej o nazwie Przejściowa Misja Unii Afrykańskiej w Somalii (ATMIS). Jej celem jest stłumienie zbrojnego powstania, podczas gdy szacuje się, że 5000–7000 żołnierzy jest rozmieszczonych w innych regionach na mocy umowy dwustronnej.

Somalia nazwała porozumienie w sprawie Somalilandu atakiem na jej suwerenność i oświadczyła, że ​​chce, aby wszyscy żołnierze Etiopii opuścili kraj pod koniec roku, chyba że Addis Abeba wycofa się z porozumienia.

Tymczasem Egipt, od lat spór z Etiopią w sprawie budowy przez Addis Abebę ogromnej zapory wodnej na ujściach Nilu, potępił umowę z Somalilandem.

W styczniu tego roku prezydent Egiptu Abd el-Fattah es-Sisi powiedział, że Kair stoi ramię w ramię z Somalią.

„Egipt nie pozwoli nikomu zagrażać Somalii ani wpływać na jej bezpieczeństwo” – powiedział el-Sisi na konferencji prasowej z wizytującym w kraju prezydentem Somalii Hassanem Sheikhem Mohamudem.

Kair również zaoferował wysłanie żołnierzy na nową misję pokojową w Somalii, poinformowała w lipcu Unia Afrykańska, choć nie skomentowała tej sprawy publicznie.



Zrodlo