Rosja i Ukraina walczą o Cieśninę Kerczeńską

Ukraina oskarża Rosję o łamanie prawa morskiego poprzez ograniczanie Cieśniny Kerczeńskiej na obrzeżach okupowanego Krymu.

Ukraina oskarżyła Rosję o łamanie prawa morskiego poprzez próbę przejęcia przez nią wyłącznej kontroli nad Cieśniną Kerczeńską.

W poniedziałek walczące państwa stanęły naprzeciw siebie w międzynarodowym sądzie w Holandii, aby spierać się o strategiczny szlak wodny łączący kontynentalną część Rosji z okupowanym Półwyspem Krymskim.

Pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę i 31 miesięcy walk, które nastąpiły później, były dla obu stron okazją do prawnych sporów w Stałym Trybunale Arbitrażowym (PCA) w Hadze.

„Rosja chce przejąć Morze Azowskie i Cieśninę Kerczeńską dla siebie” – powiedział arbitrom na otwarciu przesłuchań przedstawiciel Ukrainy Anton Korynewycz.

„Ukraina jest tutaj, aby udowodnić liczne naruszenia praw morza przez Rosję i pokazać, że Rosja nie ma prawa zmieniać praw morza” – dodał.

Kijów wszczął postępowanie przed sądem w 2016 r. po tym, jak Moskwa rozpoczęła budowę 19-kilometrowego (12-milowego) mostu krymskiego, łączącego jej stały ląd z półwyspem, który odebrano Ukrainie dwa lata wcześniej.

Most jest kluczowy dla dostaw paliwa, żywności i innych produktów na Krym, gdzie port Sewastopol jest historyczną bazą macierzystą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Obecnie jest to ważny szlak zaopatrzeniowy dla wojsk moskiewskich walczących na froncie wschodnim.

Kijów, który wcześniej zaatakował most, chce go zburzyć. Twierdzi, że Rosja celowo zbudowała go nisko, aby powstrzymać międzynarodowe statki, a jednocześnie umożliwić mniejszym rosyjskim statkom przepływanie przez cieśninę, która łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym.

Szef rosyjskiej dyplomacji Giennadij Kuzmin zaprzeczył, jakoby Moskwa miała ingerować w nawigację i stwierdził, że sąd nie ma prawa orzekać w tej sprawie.

„Wszystkie roszczenia Ukrainy są bezpodstawne, wykraczają poza zakres waszej jurysdykcji i powinny zostać oddalone w całości” – powiedział Kuzmin.

Moskwa twierdzi, że Ukraina dąży do tego, aby PCA orzekało o suwerenności Krymu, co wykracza poza jej zakres. Sąd orzekł w 2020 r., że Rosja miała rację i poprosił Ukrainę o ponowne złożenie sprawy.

Założony w 1899 r. PCA jest najstarszym na świecie trybunałem arbitrażowym. Rozstrzyga spory między krajami i stronami prywatnymi dotyczące kontraktów, porozumień specjalnych i różnych traktatów, takich jak Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Rozprawy mają potrwać do 5 października. Sąd często potrzebuje miesięcy, jeśli nie lat, aby podjąć decyzję.

Zrodlo