Szpital Uniwersytecki w Lagos uruchamia program przeszczepów szpiku kostnego w przypadku niedokrwistości sierpowatokrwinkowej

Szpital Uniwersytecki w Lagos (LUTH) we współpracy z fundacją Sickle Cell Foundation Nigeria (SCFN) uruchomił program przeszczepów szpiku kostnego w celu leczenia niedokrwistości sierpowatokrwinkowej w Nigerii.

W oświadczeniu podpisanym wspólnie przez głównego dyrektora medycznego LUTH, prof. Wasiu Adeyemo i krajowego dyrektora SCFN, dr Annette Akinsete, podkreślono krytyczną potrzebę programu

Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa stwarza poważne problemy zdrowotne w Nigerii, powodując zagrażające życiu powikłania, uszkodzenia narządów i skrócenie oczekiwanej długości życia dotkniętych nią osób. „Uznając luki w opiece nad osobami dotkniętymi tą chorobą w Nigerii, SCFN i LUTH utworzyły program przeszczepu szpiku kostnego w LUTH”.

„Przeszczep szpiku kostnego od dawcy pochodzącego z rodziny jest sprawdzonym sposobem leczenia tej choroby”. Powiedzieli.

W oświadczeniu opisano również kompleksowe programy opieki, takie jak badania przesiewowe noworodków, profilaktykę penicylinową i przezczaszkowe badania Dopplera u dzieci, mające na celu identyfikację osób zagrożonych udarem mózgu.

„Następnie następuje przewlekła terapia transfuzją krwi i coraz częstsze stosowanie terapii hydroksykarbamidem, co poprawiło odsetek dzieci przeżywających dorosłość. Jednak nie poprawiło to odsetka dorosłych dożywających starszego wieku, zwłaszcza w przypadku osób najbardziej dotkniętych chorobą.”, czytamy w oświadczeniu.

Program opiera się na poprzednich inicjatywach, w tym na utworzeniu kliniki po przeszczepie w 2019 r., która była pierwszą tego typu kliniką w Afryce Subsaharyjskiej. LUTH zapewnił opiekę po przeszczepie pacjentom, którzy wcześniej wyjechali za granicę na leczenie.

Pierwsi pacjenci

W oświadczeniu potwierdzono, że pierwsza grupa pacjentów rozpoczęła już przeszczepy szpiku kostnego w LUTH. „Poddano ich leczeniu transfuzje krwi, chemioterapię i profilaktykę przeciwzakaźną, aby przygotować ich do podania komórek macierzystych szpiku kostnego pobranych od dawców rodzinnych”.

Zabiegi przeszczepu komórek macierzystych odbyły się 17 i 19 września 2024 r.

Obecnie oboje pacjenci otrzymują bezpośrednią opiekę po przeszczepie w oddziale transplantologicznym LUTH.

Wyzwania w przeszczepie szpiku kostnego

Przeszczep szpiku kostnego jest uznawany za sprawdzone lekarstwo na niedokrwistość sierpowatokrwinkową. Wiąże się z własnym zestawem powikłań, w tym infekcją, chorobą przeszczep przeciwko gospodarzowi, niepłodnością, a nawet śmiercią.

Jednakże postępy w ciągu ostatnich 20 lat znacznie ulepszyły tę procedurę, czyniąc ją realną opcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych w ciężkich przypadkach. W oświadczeniu zauważono, „Przeszczep szpiku kostnego jest obecnie zatwierdzoną terapią… wymagającą wielodyscyplinarnego podejścia zespołowego i obejmuje leczenie oraz ścisłą obserwację przez około 12 miesięcy”.

Mimo skuteczności, złożoność i wysokie koszty przeszczepów szpiku kostnego zmusiły wielu pacjentów do szukania leczenia za granicą, co wiąże się z obciążeniem finansowym i emocjonalnym dla ich rodzin.

Program przeszczepów szpiku kostnego LUTH wspierany jest przez wielodyscyplinarny zespół składający się z pediatrów, hematologów, psychiatrów, anestezjologów, pielęgniarek, dietetyków, farmaceutów i innego personelu medycznego.

Program prowadzą eksperci, w tym prof. Adetola Kassim z Vanderbilt University Medical Center i prof. Josudela Fuente z Imperial College London Healthcare NHS Trust, którzy dołączyli do zespołu w 2022 r.

Zrodlo