Odprawa Barcelony: poważna kontuzja Marca-Andre ter Stegena rzuca cień na porażkę Villarrealu

Barcelona powróciła na zwycięską ścieżkę w wielkim stylu po porażce z Monaco w Lidze Mistrzów w środku tygodnia — ale ich wygrana 5:1 nad Villarreal została przyćmiona niepokojącą kontuzją bramkarza Marca-Andre ter Stegena.

Niemiec wciąż musi przejść badania lekarskie, które określą, ile czasu straci, ale pierwsze oznaki nie są dobre dla kapitana klubu Barcelony. Trener Hansi Flick nazwał to „ogromną kontuzją”.

WEJDŹ GŁĘBIEJ

Ter Stegen doznał „poważnej” kontuzji kolana w wygranym meczu z Villarreal

Flick dokonał rotacji w wyjściowym składzie po przegranej 2-1 z Monaco. Eric Garcia pozostał w środku pola — pomimo czerwonej kartki, jaką otrzymał grając na tej pozycji przeciwko Monaco — a dołączyli do niego Pablo Torre i Pedri. W obronie młodzi Gerard Martin i Sergi Dominguez zaczęli jako lewy i środkowy obrońca, a Jules Kounde pozostał na prawej obronie.

Villarreal miał mnóstwo okazji, a końcowy wynik okazał się surowy dla przedsiębiorczej drużyny Marcelino, która dzięki bramce Ayoze Pereza zdołała doprowadzić do remisu 2-1, a były skrzydłowy Arsenalu Nicolas Pepe strzelił wyrównującego gola, jednak nie został on uznany z powodu spalonego.

Robert Lewandowski strzelił dwa gole — co mogło być hat-trickiem, gdyby nie niewykorzystany rzut karny — Torre wykorzystał trzeciego gola, a Raphinha zdobył dwa gole, drugi po świetnym podaniu Lamine Yamal.

Oznacza to, że Barca jest na szczycie La Liga z 18 punktami, cztery przed Realem Madryt. Ale to wszystko blednie w porównaniu z agonią Ter Stegena. Oto główne tematy rozmów na Estadio de la Ceramica.

Jak wielką pomyłką może być Ter Stegen?

Ter Stegen zawsze miał być w centrum uwagi w tym meczu, po tym jak był jednym z graczy wytypowanych do porażki w Monaco. Złe podanie bramkarza doprowadziło do wyrzucenia Garcii z boiska w 10. minucie i można by rzec, że mógł zrobić więcej dla obu goli drużyny Principality.

Później kapitan powiedział nadawcy Movistar, że on i Garcia „nie rozumieli się”. Bardziej radykalni krytycy wykorzystali ten błąd, aby debatować nad tym, czy Ter Stegen nadal jest w stanie być numerem 1 Barcy po 10 latach w klubie. Ale pokazał swoją wartość w pierwszej połowie tego meczu, wykonując kilka kluczowych obron — w tym jedną wyciągniętą ręką w 12. minucie i kolejną świetną interwencję jeden na jeden Pepe w 43. minucie.

Ter Stegen zaprezentował się znakomicie, co sprawiło, że było to jeszcze bardziej bolesne, gdy w 44. minucie upadł na murawę i krzyczał z bólu po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, niefortunnie lądując na prawej nodze.

Ter Stegen zaprezentował się znakomicie przed kontuzją (Eric Alonso/Getty Images)

Sędzia Mateo Busquets Ferrer natychmiast zagwizdał, podczas gdy koledzy z drużyny Ter Stegena podbiegli i zawołali zmianę. Bramkarz opuścił boisko na noszach, zasłaniając twarz dłońmi i wyraźnie wzruszony.

Ter Stegena przewieziono do pobliskiego szpitala na wstępne badania, a następnie miał przejść dalsze badania u klubowych lekarzy w Barcelonie.

„Musimy poczekać i zobaczyć” – powiedział Flick na konferencji prasowej. „To będzie poważny uraz – on to poczuł, można było to zobaczyć”.

Ter Stegena zastąpił Inaki Pena, były bramkarz Barcelony Atletic (wcześniej Barca B). 25-latek zastąpił Niemca w zeszłym sezonie, kiedy przeszedł operację po urazie pleców, co wykluczyło go z gry na dwa miesiące. Zaliczył 10 występów w La Liga i 17 we wszystkich rozgrywkach.

wejść głębiej

Inaki Pena: Który bramkarz Barcelony zastąpi Ter Stegena?

Pena spisał się dobrze, gdy został powołany pod nieobecność Ter Stegena. Ale nie da się ukryć, jak bardzo Barca będzie tęsknić za swoim wpływowym kapitanem.

Układanka z pomocy Flicka i odrodzenie Torre’a

Pomoc była miejscem, w którym Flick podejmował niektóre ze swoich najodważniejszych decyzji przeciwko Villarreal. Trio Garcia, Torre i Pedri nie było przyzwyczajone do siebie, ale współpracowało bezproblemowo.

Torre wykorzystał swoją szansę w swoim pierwszym starcie w tym sezonie po wypożyczeniu do Girony w zeszłym sezonie. 21-latek wykonał idealne podanie do pierwszego gola Lewandowskiego w 20. minucie — dobrze współpracując z Pedrim, zanim pokazał swoją szybkość myślenia, aby ustawić polskiego napastnika.

Zdobył także trzeciego gola dla swojej drużyny po silnym odbiciu w 58. minucie, dając im spokój ducha, gdy Villarreal grał dobrze po strzale Pereza. Był to dopiero jego drugi gol dla Barcelony i taki, który odwdzięczył się za wiarę Flicka w niego, nawet jeśli ręka Niemca została zmuszona przez kontuzje na środku pola.

Torre był niespodzianką w pierwszym składzie pomocy (Jose Breton/Pics Action/NurPhoto via Getty Images)

Pod koniec meczu Torre szukał swojej rodziny na trybunach, uśmiechając się i posyłając im całusy. Może dostać więcej okazji, aby się wykazać na podstawie tego występu.

Idealna odpowiedź na Monako

Przegrana z Monaco przywróciła złe wspomnienia kibicom Barcy, którzy w ostatnich latach ponieśli kilka żenujących porażek w europejskich rozgrywkach. Ale ten wynik wzmocnił poczucie, że Flick buduje coś w Barcelonie.

Był mądry, zachowywał spokój i mądrze wykorzystywał swój skład. Jego zawodnicy podążali za jego rytmem i pokazali mnóstwo intensywności. Martin, Dominguez i Torre byli w szczytowej formie po tym, jak im zaufano, Yamal znów był w swojej najlepszej formie, a Lewandowski rozpoczął sezon w świetnej formie — jest najlepszym strzelcem La Liga z sześcioma golami w sześciu meczach, a za nim plasuje się imponujący Raphinha z pięcioma w sześciu.

Lewandowski jest w świetnej formie pod wodzą Flicka (David Ramos/Getty Images)

Była to idealna odpowiedź na rozczarowanie Ligą Mistrzów, sugerująca, że ​​porażka z Monaco była raczej przypadkiem niż sprawdzianem rzeczywistości. Z rotacją drużyny i przeciwko wypoczętym przeciwnikom, którzy celują w europejską piłkę nożną w przyszłym sezonie, Barca była lepsza i wytrzymała sporą presję.

„Drużyna ma dobry charakter” – powiedział Flick na konferencji prasowej. „Mają mieszankę między byciem bardzo skupionym i cieszeniem się grą w piłkę nożną”.

Co dalej z Barceloną?

Getafe (na wyjeździe), środa, 25 września, godz. 21:00 CET (20:00 BST, 15:00 ET)

(Górne zdjęcie autorstwa Ivana Terrona/Europa Press za pośrednictwem Getty Images)