Tego historycznego dnia, 23 września 1806 roku, Lewis i Clark powracają do St. Louis jako bohaterowie po podróży

Kapitan armii amerykańskiej Meriwether Lewis, podporucznik William Clark i ich Korpus Odkrywców powrócili do St. Louis, gdzie zostali powitani jak bohaterowie po swojej epickiej podróży na Ocean Spokojny tego historycznego dnia, 23 września 1806 roku.

„Wszyscy mieszkańcy wioski przywitali nas serdecznie i serdecznie” – napisał Clark, gdy ich ekspedycja wracała do Bramy na Zachód.

„Pozwoliliśmy grupie wystrzelić ich działa jako salut dla miasta”.

Ich epicka podróż przez kontynent, którą dziś można z łatwością pokonać samolotem w ciągu zaledwie kilku godzin, trwała 28 miesięcy i obejmowała dystans 8000 mil pagórkowatej trasy, biegnącej w dużej mierze wzdłuż rzek Missouri i Kolumbia.

TEGO DNIA W HISTORII, 22 WRZEŚNIA 1862 ROKU, ABRAHAM LINCOLN OGŁOSIŁ, ŻE NIEWOLNICY WKRÓTCE BĘDĄ „NA ZAWSZE WOLNI”

„To, co przydarzyło się Korpusowi, to wspaniała historia, pełna energii i ruchu naprzód” – zachwycał się historyk James P. Ronda w retrospektywie z 2003 r. w Smithsonian Magazine.

„W niezwykłych okolicznościach niezwykła obsada bohaterów napotkała przeciwności losu o epickich rozmiarach i zmagała się z jedną przygodą po drugiej”.

Sacagawea jest pokazana jako przewodnik wyprawy Lewisa i Clarka. Ekspedycji Lewisa i Clarka pomagała indyjska niewolnica, żona francuskiego pioniera, która została zaangażowana do kierowania grupą. Rysunek Alfreda Russella. (Getty Images)

W wyprawie wzięło udział około trzydziestu osób.

W skład wielokulturowej grupy odkrywców wchodzili: niewolnik Clarka, York, którego kolor skóry zszokował tubylców, którzy nigdy wcześniej nie widzieli czarnoskórej osoby; słynna mieszkanka plemienia Szoszonów, Sacagawea; oraz jej syn, Jean-Baptiste Charbonneau, pochodzenia francusko-kanadyjskiego, urodzony w 1805 r. podczas podróży na terenie dzisiejszej Dakoty Północnej.

Clark zaopiekował się chłopcem po śmierci Sacagawei w 1812 roku.

Seaman, nowofundlandzki pies Clarka, również wziął udział w tej podróży.

GAZETA STUDENCKA UNIWERSYTETU WIRGINII WZYWA DO USUNIĘCIA NAZWISKA THOMAS JEFFERSON Z KAMPUSU

Wyprawa poprowadziła Korpus przez zakazaną wówczas północnoamerykańską dzicz, niezbadaną przez Europejczyków, w dużej mierze niezmapowaną dla potomnych przez ludzi i zamieszkaną przez florę, faunę i tubylcze plemiona nieznane światu zewnętrznemu.

„To, co przydarzyło się Korpusowi, to wspaniała historia, pełna energii i ruchu do przodu”. — Smithsonian Magazine

Wśród osobliwości, na które natrafili i które zapisali ku zdumieniu Amerykanów pochodzenia europejskiego, znalazło się 178 roślin, 122 zwierzęta — w tym niedźwiedzie grizzly — oraz rdzenni mieszkańcy Clatsop z obecnego Oregonu, jedno z wielu plemion „płaskogłowych” z północno-zachodniego Pacyfiku.

mapa podróży Louisa i Clarka

Ta mapa północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych przedstawia trasę, którą przebyli Meriwether Lewis i William Clark podczas swojej pierwszej wyprawy znad rzeki Missouri (w pobliżu St. Louis w stanie Missouri) do ujścia rzeki Kolumbia (nad Oceanem Spokojnym w Oregonie) — oraz ich podróż powrotną — w latach 1804–1806. (Montaż zdjęć/Getty Images)

„Najbardziej niezwykłą cechą ich fizjonomii” – pisał Lewis – „jest osobliwa płaskość i szerokość czoła, którą sztucznie uzyskują, ściskając głowę między dwiema deskami w stanie niemowlęcym i z której nigdy później nie odzyskuje ona pełni… Od czubka głowy do końca nosa biegnie jedna prosta linia”.

Korpus został powołany przez prezydenta Thomasa Jeffersona w 1803 roku, gdy starał się o przejęcie rozległego terytorium Luizjany od Francji.

Zarówno Lewis, jak i Clark prowadzili szczegółowe relacje z podróży.

Jak podaje History.com, „jeszcze przed zakończeniem negocjacji z Francją Jefferson zwrócił się do Kongresu z prośbą o sfinansowanie wyprawy mającej na celu zbadanie ziem tzw. Luizjany i mianował Lewisa dowódcą wyprawy”.

AMERYKAŃSKI LEGION KOŃCZY 103 LATA: KRÓTKA HISTORIA ORGANIZACJI UTWORZONEJ W CELU POMOCY WETERANOM I WOJNY ŚWIATOWEJ

Korpus Odkrywców wyruszył 14 maja 1804 r., dotarł do Pacyfiku 7 listopada 1805 r., przezimował na rzece Kolumbia w pobliżu dzisiejszej Astorii w stanie Oregon, a podróż powrotną do St. Louis rozpoczął 23 marca 1806 r.

Zarówno Lewis, jak i Clark prowadzili szczegółowe relacje z podróży.

Pozostawili potomnym bogaty zbiór informacji na temat naturalnego krajobrazu, rdzennych mieszkańców kontynentu i ich własnej codziennej walki o przetrwanie.

Co ciekawe, wszyscy oprócz jednego członka wyprawy, sierżanta Charlesa Floyda, przeżyli i dokończyli podróż. Zmarł 20 sierpnia 1804 r., prawdopodobnie z powodu pęknięcia wyrostka robaczkowego, w miejscu znanym obecnie jako Floyd’s Bluff nad rzeką Missouri w Sioux City w stanie Iowa.

plemię płaskogłowych

Indianie Flathead, 1861. Hoogst-áh-a (wódz w kocu) i Lée-le (jego żona spłaszczająca głowę niemowlęcia). Artysta George Catlin. Lewis i Clark byli zszokowani, gdy odkryli plemiona tubylców, którzy spłaszczali głowy swoich dzieci. (Heritage Art/Heritage Images za pośrednictwem Getty Images)

„Dzienniki Lewisa i Clarka zapisują dla nas nie tylko historię zdumiewającej osobistej odwagi, ale także potężną przypowieść o zaufaniu w obrębie społeczności ludzkiej” — pisze redaktor Landon Y. Jones w swoim sprawozdaniu z 2000 r. na temat ich pamiętników, „The Essential Lewis and Clark”.

„Z jednej strony Lewis jest bardziej wyrafinowanym gawędziarzem” – napisał.

„Clark z drugiej strony jest bardziej bezpośredni, przyziemny i bardziej konkretny”.

„Z przyjemnością ogłaszam Państwu bezpieczne przybycie mnie i mojej grupy”. — Meriwether Lewis do prezydenta Jeffersona

Wśród setek innych ludzkich przeżyć zapisanych w ich dokumentach, Korpus Odkrywców świętował niepodległość młodego narodu 4 lipca 1805 r., wykorzystując resztki swoich trunków, muzyki i tańców w miejscu, które obecnie nazywa się Great Falls w stanie Montana.

„Grano na skrzypcach, a oni tańczyli bardzo wesoło” – napisał Lewis o swoim zespole.

„Kontynuowali swoją wesołość śpiewając piosenki i opowiadając świąteczne dowcipy i byli niezwykle weseli aż do późnej nocy”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Tego wieczoru pierwsi Amerykanie, którzy kiedykolwiek przybyli do Montany, pierwsi, którzy kiedykolwiek zobaczyli Yellowstone, Milk, Marias i Great Falls, pierwsi Amerykanie, którzy kiedykolwiek zabili niedźwiedzia grizzly, świętowali 29. urodziny swojego narodu” – napisał Stephen Ambrose w swojej historii z 1996 r., „Undaunted Courage: Meriwether Lewis, Thomas Jefferson and the Opening of the American West”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

„Z przyjemnością ogłaszam wam bezpieczne przybycie mnie i mojej grupy” – napisał Lewis do prezydenta Jeffersona w dniu ich powrotu do St. Louis.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle

„Wykonując wasze rozkazy, przedostaliśmy się na kontynent Ameryki Północnej aż do Oceanu Spokojnego i zbadaliśmy dostatecznie wnętrze kraju, aby z przekonaniem stwierdzić, że odkryliśmy najbardziej praktyczną drogę, [does] istnieją na całym kontynencie za pośrednictwem żeglownych odnóg rzek Missouri i Kolumbia.”

Zrodlo