Rada miasta zwróciła się o przedłużenie terminu zakończenia przebudowy Péreza Galdósa o rok, aby nie stracić funduszy europejskich.

„Praca nad pomysłami związanymi z finansowaniem europejskim to błąd. Od pomysłu do projektu następuje moment odczytania drobnego druku, a co za tym idzie, pojawienia się różnic”. Tak właśnie się stało, zdaniem radnego ds. urbanistyki Juana Ginera, w przypadku projektu przebudowy alei Péreza Galdósa. W maju 2021 r. budżet prac wynosił 11,8 mln euro z możliwością zwiększenia tej kwoty nawet o 30%. 17 czerwca 2021 roku projekt „Arrels” zdobywa nagrodę w konkursie pomysłów – zaproponował poszerzenie chodników, jezdnię dla ruchu o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, trzymetrową ścieżkę rowerową, ukośne przejścia dla pieszych oraz przebudowę ul. Aktualny tunel w zbiorniku na wodę. Projekt, który miałby finansowanie europejskie w wysokości 8,8 mln euro.

Zdaniem radnego ds. urbanistyki Juana Ginera „nie przeprowadzono wówczas odpowiednich badań”. Zdaniem radnego ds. mobilności, Jesúsa Carbonella, powodem jest to, że „ogłoszono konkursy na pomysły bez środków finansowych, aby wzbudzić entuzjazm wśród obywateli”. W tym sensie wyjaśnia, że ​​„europejskie finansowanie zostanie przyznane w czerwcu 2023 r. i do tego momentu nic nie zrobiono, bo nie było pieniędzy”.

„To akcja odpowiadająca 9 boiskom piłkarskim, która dotyczy wielu arterii miasta i innych projektów, jak np. zasypywanie dróg, dlatego nie można jej przedstawiać bez sprecyzowania” – podkreśla radny ds. urbanistyki.

Około rok temu pomysł ten trafił do różnych służb miejskich, które muszą dostosować go do realiów każdego obszaru: dojazdy dla straży pożarnej i służb ratunkowych, prywatny parking, rodzaje drzew… i ma To właśnie te szczegóły i modyfikacje spowodowały, że koszt prac wzrósł z 11,8 mln euro do 32 mln euro. Z tą różnicą, że wkład europejski w dalszym ciągu będzie wynosił 8,8 mln euro, przez co rada będzie zmuszona zwiększyć swoją część do 23,8 mln euro.

Dodatkowym problemem w tym przypadku jest to, że aby uzyskać dostęp do funduszy europejskich, prace muszą zostać zakończone w określonym terminie, a nie jest to coś, co zdaniem obecnego zespołu rządowego będzie możliwe. Z tego powodu zwrócili się do ministerstwa z wnioskiem o przedłużenie terminów na kolejny rok, aby nie utracić wkładu finansowego. Według pierwotnych terminów o wydanie zaświadczenia o ukończeniu należy wystąpić w czerwcu 2025 r., a termin zakończenia prac wynosi 14 miesięcy. W obecnej sytuacji Rada Miasta Walencji potrzebuje – i o to prosiła – aby prace mogły zostać zakończone w czerwcu 2026 r.

Przyszłość tunelu Pérez Galdós

Biorąc pod uwagę wzrost cen prac, napięte terminy i trudności techniczne, przebudowa nie obejmie usunięcia tunelu samochodowego, o który od lat prosili mieszkańcy okolicy. Władze miasta wyjaśniają jednak, że ich zamiarem jest definitywna likwidacja tego tunelu, „ale w tym celu konieczny jest drugi projekt” – mówi Giner.

Zrodlo