Sri Mulyani podkreśla zależność władz regionalnych od finansów centralnych

Poniedziałek, 23 września 2024 – 11:01 WIB

Dżakarta, VIVA – Minister finansów Sri Mulyani Indrawati podkreślił kwestię ciągłego uzależnienia samorządów regionalnych od finansów rządu centralnego.

Przeczytaj także:

Zaken z gabinetu rządowego Prabowo-Gibran, Bamsoet: Wszystkie strony zatrudniają profesjonalnych ludzi

Zostało to przekazane przez Sri Mulyani podczas Krajowego Spotkania Koordynacyjnego (Rakornas) ds. Przyspieszenia i Rozszerzenia Cyfryzacji Regionalnej (P2DD) w 2024 r.

„Jednym z wyzwań stojących przed samorządami regionalnymi jest ich ogromna zależność od finansów centralnych. Dlatego transfery TKDD stanowią bardzo dominującą część” – powiedział Sri Mulyani w hotelu Kempinski w Dżakarcie, poniedziałek, 23 września 2024 r.

Przeczytaj także:

Minister Zdrowia Budi odpowiada na doniesienia o wejściu na Giełdę Ministra Finansów Prabowa

Sri Mulyani powiedział, że dochód regionalny wynikający z lokalnego dochodu pierwotnego jest obecnie nadal bardzo ograniczony. Zatem według niego ustawa o stosunkach finansowych między rządem centralnym a samorządem regionalnym (ustawa HKPD) wzmocni samorządy regionalne, aby mogły mieć lokalna władza podatkowa lub podatki regionalne.

Minister finansów Sri Mulyani Indrawati

Przeczytaj także:

Wydając książkę Bez ograniczeń, reformy z sercem, Sri Mulyani ujawnia swoją historię 20 lat w rządzie

„Lokalna władza podatkowa jest realizowana poprzez ciągłe identyfikowanie potencjalnego dochodu regionalnego poprzez podatki regionalne i opłaty regionalne, ale jednocześnie władze regionalne utrzymują również klimat inwestycyjny” – wyjaśnił.

W tym momencie ujawnił lokalna władza podatkowa jedynie na poziomie 1,3 proc. I mamy nadzieję, że stosunek podatków regionalnych osiągnie 300 procent.

Minister finansów Sri Mulyani Indrawati

Minister finansów Sri Mulyani Indrawati

„Lokalna stawka podatku wzrosła do poziomu 3 proc., mamy nadzieję osiągnąć 300 proc. z obecnej lokalnej siły podatkowej, która kształtuje się zaledwie na poziomie 1,3 proc.” – dodał.

„Mamy nadzieję, że ten wzrost nie zmniejszy entuzjazmu inwestycyjnego w każdym regionie, ale raczej stworzy takie słowo zarządzania, które będzie w stanie stworzyć silne samorządy regionalne” – dodał.

Następna strona

Źródło: VIVA.co.id/Anisa Aulia

Następna strona



Zrodlo