Lider partii marksistowskiej Dissanayaka wybrany na prezydenta Sri Lanki. Oto jego profil

Poniedziałek, 23 września 2024 – 07:23 WIB

Karaczi, VIVA – Kraj Sri Lanki, którego gospodarka jest w „stanie opłakanym”, ma teraz nowego prezydenta, a mianowicie Anurę Kumarę Dissanayakę. Anura Dissanayaka została wybrana na 9. prezydenta Sri Lanki, kraju pogrążonego obecnie w kryzysie finansowym.

Przeczytaj także:

Ridwan Kamil twierdzi, że sprawy w Dżakarcie ułożą się gładko, jeśli dzięki Prabowo wygra Rido

Dissanayaka został wybrany w zeszłą niedzielę miażdżącym zwycięstwem. AKD, pseudonim Dissanayaki, został pierwszym prezydentem Sri Lanki, który został wybrany w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, po tym jak w pierwszej turze nie uzyskał 50 procent głosów.

Cytat z raportu Agencja AnadoluW poniedziałek 23 września 2024 r. AKD uzyskała ponad 5,74 mln głosów, co stanowi 55,89 proc. ogółu ważnych głosów. Tym osiągnięciem pobił swojego najbliższego rywala, czyli lidera opozycji Sajitha Premadasę, który otrzymał 4,53 mln głosów.

Przeczytaj także:

Puan odnośnie spotkania SBY z Jokowi w Pałacu: Dobrze, przyjaźń musi być zawarta

AKD zaczęła karierę polityczną jako studentka. Polityk urodzony w listopadzie 1968 r. w rodzinie robotniczej w Anuradhapurze, AKD kształcił się w Thambutegama Gamini Maha Vidyalaya i Thambutegama Central College.

Masowa demonstracja kryzysu gospodarczego na Sri Lance.

Zdjęcie:

  • AP Photo/Eranga Jayawardena)

Przeczytaj także:

Sekretarz Generalna Gerindra nazwała program bezpłatnych lunchów zainicjowany przez Prabowo organizacją charytatywną

Od czasów szkolnych AKD działała w Janatha Vimukthi Peramuna (JVP), czyli Frontu Wyzwolenia Ludu, partii komunistycznej o tendencjach marksistowsko-leninowskich.

AKD była także zaangażowana w studenckie ruchy polityczne na Uniwersytecie Kelaniya w pobliżu stolicy Kolombo, zanim w 1995 r. dołączyła do biura politycznego JVP.

Ojciec jednego dziecka jest posłem do parlamentu od września 2000 r. Był także ministrem rolnictwa, hodowli zwierząt, gruntów i nawadniania w latach 2004–2005 oraz liderem opozycji w latach 2015–2018.

Następnie w 2014 roku AKD zaufał lider JVP, który był wcześniej ruchem rewolucyjnym.

Kiedyś poprowadził dwa bunty przeciwko rządowi w celu ustanowienia państwa socjalistycznego. Obydwa powstania zakończyły się niepowodzeniem, mimo że zginęło ponad 80 tys. osób.

W wyborach parlamentarnych w sierpniu 2020 r. JVP zdobyła zaledwie niecałe 4 procent ogółu głosów.

AKD ukończył studia fizyczne w 1995 r. W tym samym roku został krajowym organizatorem Socjalistycznego Zrzeszenia Studentów i awansował do centralnego komitetu roboczego JVP.

Kandydował w wyborach prezydenckich w 2019 r. jako kandydat Narodowej Władzy Ludowej (NPP), organizacji politycznej kierowanej przez JVP, i zajął trzecie miejsce z 3 proc.

NPP utrzymała go jako kandydata na prezydenta w wyborach w 2024 roku.

Kryzys gospodarczy w 2022 r., który doprowadzi do upadku rządu, w tym urzędującego prezydenta, jest doskonałą szansą dla AKD jako głowy państwa.

Wspierana przez młodych ludzi, którzy mają dość starych polityków, AKD w swojej kampanii obiecała promowanie zmiany w „skorumpowanej” kulturze politycznej kraju.

Oprócz stawienia czoła szalejącej korupcji ma także trudne zadanie, a mianowicie poprawę pogrążającej się w kryzysie gospodarki Sri Lanki. Zdaniem analityków, taki stan będzie dla AKD dużym wyzwaniem.

Wskaźnik ubóstwa na Sri Lance również podwoił się do 25 procent w latach 2021–2022. Dzieje się tak dlatego, że ponad 2,5 miliona osób zarabia mniej niż 3,65 dolara amerykańskiego, czyli około 55 tysięcy rupii dziennie.

Eksperci ostrzegają, że gospodarka Sri Lanki nie wyszła jeszcze z kryzysu. Powodem jest to, że Sri Lanka musi spłacić swój dług zagraniczny w wysokości 46 miliardów dolarów amerykańskich (około 706 bilionów rupii).

Tymczasem od niewypłacalności w 2022 r. kraj nie wznowił spłaty swojego zadłużenia. Analitycy uważają, że nowemu prezydentowi nie będzie łatwo kontynuować programy wymagane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Co więcej, wprowadzanie zmian, które odciążą biednych ludzi. (Mrówka)

Następna strona

Ojciec jednego dziecka jest posłem do parlamentu od września 2000 r. Był także ministrem rolnictwa, hodowli zwierząt, gruntów i nawadniania w latach 2004–2005 oraz liderem opozycji w latach 2015–2018.

Następna strona



Zrodlo