Podwójne szczepienie przeciwko grypie rozpoczyna się w poniedziałek w domach opieki i ośrodkach dla osób niepełnosprawnych

W poniedziałek Galicja rozpoczyna kampanię szczepień, aby chronić grupy najbardziej bezbronne przed wirusem grypa i covid-19. W ten sposób Sergas rozpoczyna strategię podwójnych szczepień w domy opieki i ośrodki dla osób niepełnosprawnych, a także zastosowanie A zastrzyki dla dzieci w celu zapobiegania wirusowi syncytialnemu układu oddechowego (RSV), co może powodować zapalenie oskrzelików.

Jeśli chodzi o podwójne szczepienie na covid i grypę, od 7 października będzie ono kontynuowane dla osób unieruchomionych, od 14 października kolej na personel medyczny, osoby w sytuacji immunosupresji oraz osoby powyżej 80. roku życia. Wreszcie od 26 października osoby wysoce zależne w wieku poniżej 80 lat, kobiety w ciąży, grupy ryzyka i pozostała część populacji docelowej otrzymają podwójne szczepienie.

Równolegle z tą kampanią prowadzona będzie kampania przeciw grypie, która również ma charakter sezonowy i której grupą docelową są dzieci w wieku od 6 do 59 miesięcy, uczniowie ośrodków zdrowia i społeczno-zdrowia, pracownicy ośrodków wczesnej edukacji i pracownicy bezpośrednio narażeni pracy zwierzętom lub ich wydzielinom.

Ponadto szczepieniem przeciw grypie objęte są także osoby palące papierosy, osoby chore na celiakię oraz osoby z przetoką płynu mózgowo-rdzeniowego i implantem dróg żółciowych lub oczekujące na to, gdyż u nich występuje większe ryzyko powikłań związanych z tą chorobą.

AKTUALNOŚCI Z KAMPANII 2024

Główną nowością tej kampanii jest włączenie m.in Donosowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.

Poza tym w tym roku będzie także szczepionka na grypę pracownicy Ośrodka Wychowania Wczesnoszkolnego w którym przebywają dzieci do piątego roku życia. Podobnie, opiekunowie osób unieruchomionych w domach i że nie mogą podróżować do swoich ośrodków zdrowia.

Głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby i nasilenia powikłań grypy i covidu, „próbując zminimalizować wpływ na zdrowie poprzez profilaktykę”.

PUNKTY SZCZEPIEŃ

Natomiast szczepienia przeciwko covidowi i grypie do 31 grudnia będą prowadzone w różnych punktach: w domach opieki, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, szpitalach publicznych, dużych obiektach oraz w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednakże wyłączne szczepienia przeciwko grypie odbędą się w zwykłych punktach szczepień i rozpoczną się 7 października wśród dzieci w wieku od 6 do 59 miesięcy, z chorobami ryzyka oraz u osób unieruchomionych i ich opiekunów.

Od 14 października koleją będą osoby powyżej 80. roku życia, z personelem medycznym, farmaceutycznym i ratunkowym, a także osoby przebywające w placówkach opiekuńczych i osoby z obniżoną odpornością. Osoby w wieku od 70 do 79 lat będą mogły zostać zaszczepione od 28 października, a osoby w wieku 60 lat, osoby poniżej 60 roku życia, osoby z chorobami ryzyka, kobiety w ciąży, pracownicy służb podstawowych i osoby narażone zawodowo – od 11 listopada.

Wreszcie osoby mieszkające z osobami z grupy ryzyka oraz pozostała część docelowej populacji będą mogły uzyskać dostęp do szczepionki przeciw grypie od 18 listopada.

WIRUSY RSV U NIEMOWLĄT

Jeśli chodzi o syncytialny wirus oddechowy, w poprzedniej kampanii osiągnięto globalny odsetek wyszczepień „ponad 95%”, a liczba przyjęć na wirus RSV została zmniejszona o 90%.

Szczepienia przeciwko wirusowi RSV również rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek i potrwają do 31 marca 2025 r. Dzieci urodzone w trakcie kampanii szczepień, dzieci poniżej szóstego miesiąca życia i osoby z określonych grup ryzyka to dzieci, które należy zaszczepić przeciwko tej chorobie.

W ten sposób dzieci urodzone w trakcie kampanii zostaną zaszczepione w szpitalu po urodzeniu, dzieci urodzone od 1 kwietnia będą przywoływane od 30 września, a wcześniaki i niemowlęta z grupy wysokiego ryzyka poważnej choroby RSV będą przywoływane na początku kampania.

Zrodlo