Wiadomości ze świata Prezydent Kenii odwiedza Haiti, podczas gdy ONZ zmaga się z przyszłością wysiłków pokojowych

Port-au-Prince (Haiti), 21 września (AP) Prezydent Kenii William Ruto przybył na Haiti w sobotę, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych omawiała, w jaki sposób pomóc misji pokojowej prowadzonej przez wojska kenijskie i jamajskie walczące o powstrzymanie gangów na wybrzeżu Karaibów jest terroryzowany.

Ruto zeszedł ze statku i minął uzbrojonych funkcjonariuszy na niewielkim fragmencie czerwonego dywanu, po obu stronach których stali dostojnicy. Udał się do kenijskiej bazy na lotnisku, gdzie miał spotkać się z policją walczącą z gangami.

Przeczytaj także | Wybory prezydenckie w USA 2024: Kamala Harris przyjmuje drugie wyzwanie debaty i czeka na odpowiedź Donalda Trumpa.

Kenia była pierwszym krajem, który wysłał wojska w ramach szeroko zakrojonych wysiłków ONZ mających na celu zapewnienie międzynarodowego wsparcia Haiti, które jest pogrążone w konflikcie i przewrotach politycznych od czasu zabójstwa prezydenta Jovenela Moise’a w 2021 r.

Na Haiti stacjonuje około 400 kenijskich policjantów. Na początku tego miesiąca do kraju przybyło około dwudziestu jamajskich policjantów i żołnierzy. Jednak Stany Zjednoczone i inne kraje stwierdziły, że nie ma wystarczającej liczby żołnierzy i zasobów, aby rozprawić się z gangami kontrolującymi około 80 procent stolicy, Port-au-Prince.

Przeczytaj także | Linie Air India zwróciły pieniądze indyjsko-amerykańskiemu dyrektorowi generalnemu Anipowi Patelowi po tym, jak wideo przedstawiające „najgorszą kabinę pierwszej klasy” podczas lotu Chicago–Delhi stało się wirusowe.

Oczekuje się, że w misji weźmie udział łącznie 2500 osób, a Bahamy, Bangladesz, Barbados, Benin i Czad również zobowiązały się wysłać policję i wojsko, choć nie jest jasne, kiedy to nastąpi.

Choć Stany Zjednoczone porzuciły pomysł utworzenia sił pokojowych ONZ, pomysł ten byłby naciągany i kontrowersyjny, biorąc pod uwagę wybuch cholery i napaści na tle seksualnym, do których doszło podczas ostatniej obecności ONZ na Haiti.

Tymczasem ekspert ONZ ds. praw człowieka ostrzegł w piątek, że przemoc gangów rozprzestrzenia się jedynie na Haiti i że haitańskiej policji nadal brakuje „zdolności materialnych i technicznych”, aby uporać się z gangami wkraczającymi na nowe terytoria.

Wizyta Ruto następuje również kilka dni po utworzeniu tymczasowej rady wyborczej na Haiti, do której społeczność międzynarodowa zabiegała, aby ułatwić przeprowadzenie pierwszych od 2016 r. wyborów powszechnych w tym kraju.

W próżni władzy pozostawionej przez morderstwo Moiza gangi zyskały jedynie większą władzę. Wielu ma nadzieję, że wybory powszechne i misja pokojowa pomogą przywrócić porządek na Haiti. (AP)

(To jest nieedytowana, automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo