James Madison dominuje nad drużyną z Karoliny Północnej w drodze do historycznej pierwszej połowy, w której zdobył 53 punkty

James Madison University potrzebował zaledwie dwóch kwart meczu z drużyną z Karoliny Północnej, aby zapisać się w historii. Dukes przystąpili do drugiej połowy meczu 4. tygodnia z Tar Heels, prowadząc 53-21.

Według TruMedia 53 punkty zdobyte w ciągu dwóch kwart to największa liczba punktów, jaką drużyna futbolowa JMU kiedykolwiek zdobyła w jednej połowie, największa liczba punktów, jaką UNC kiedykolwiek straciło w jednej połowie, a także największa liczba punktów straconych w pierwszej połowie przez drużynę z silnej konferencji przeciwko przeciwnikowi z Grupy 5 od 2012 roku.

W trzeciej kwarcie obie drużyny szybko wymieniły się punktami, a Tar Heels zmniejszyli przewagę Dukes do 60-32.

Dukes wymusili cztery straty w pierwszej połowie, w tym zablokowany punt zwrócony na przyłożenie i pick-szóstkę. Te zagrania zapewniły ogromne wahania w ofensywnie ciężkiej pierwszej połowie, w której JMU przewyższyło Tar Heels 418 jardów do 311.

Rozgrywający JMU Alonza Barnett III, student drugiego roku studiów, wszedł do przerwy z wynikiem 14 z 21, 288 jardów i trzema podaniami touchdown, a także 64 jardami biegu i dwoma kolejnymi podaniami na ziemi. Biegacz Dukes George Pettaway, który przeniósł się do JMU z Północnej Karoliny w tym okresie poza sezonem, miał 10 biegów w pierwszej połowie na 65 jardów.

JMU, członek Sun Belt, jest w trzecim sezonie na poziomie FBS i pierwszym w pełni kwalifikującym się do gry posezonowej po dwuletnim okresie przejściowym. Dukes zakończyli sezon z wynikiem 11-2 i zajęli pierwsze miejsce w dywizji wschodniej Sun Belt w 2023 r., ale nie kwalifikowali się do meczu o mistrzostwo konferencji. JMU grało w Armed Forces Bowl z powodu braku drużyn kwalifikujących się do gry w bowl.

Dukes rozpoczęli sezon 2-0 pod wodzą pierwszorocznego trenera Boba Chesneya, który został zatrudniony poza Holy Cross. Były trener Curt Cignetti objął stanowisko w Indianie po pięciu sezonach, a 13 byłych graczy JMU podążyło za nim za pośrednictwem portalu transferowego. Były rozgrywający Jordan McCloud, który został nagrodzony tytułem Gracza Roku Sun Belt w 2023 r., przeniósł się do Texas State. Dukes pozyskali 64 nowych graczy stypendialnych w tym sezonie po zmianie trenera.

Karolina Północna przystąpiła do meczu z bilansem 3-0, po zwycięstwach nad Minnesotą, Charlotte i NC Central.

James Madison University znajduje się w Harrisonburg, Va. Program ten miał stały i rozważny awans do Sun Belt i G5 w ciągu ostatnich dwóch dekad, w tym kilka mistrzostw krajowych FCS, ale luka finansowa między JMU a drużyną ACC, taką jak North Carolina, jest ogromna. Przychody z lekkoatletyki UNC wyniosły 139,4 mln USD w ostatnim roku fiskalnym, z czego większość — około 45 mln USD — pochodziła z wypłat ACC. Budżet sportowy James Madison wyniósł 68 mln USD w roku fiskalnym 2023, co jest jednym z najwyższych wśród szkół G5, ale stanowi mniej niż połowę tego, co Tar Heels

(Zdjęcie: Bob Donnan / Imagn Images)