Crystal Palace 0 Man Utd 0: Czy Ten Hag miał rację, że zostawił Rashforda? Klucz Dalot, cudowna obrona Onany

Czy to są mecze, które Manchester United musi wygrywać? Dominując przez długi czas, po prostu nie mogli znaleźć gola na Selhurst Park w sobotę i potrzebna była oszałamiająca obrona Andre Onany, aby zapewnić sobie punkt.

Po przegranej 4-0 z Crystal Palace pod koniec ubiegłego sezonu, w meczu, w którym pomocnik Casemiro i 36-letni weteran Jonny Evans wystąpili jako środkowy obrońca, trener Erik ten Hag tym razem nie wystawił będącego w dobrej formie napastnika Marcusa Rashforda.

Jego zespół odpowiedział silną grą w pierwszej połowie, były bramkarz United Dean Henderson wykonał trzy mądre obron, aby powstrzymać Alejandro Garnacho, Matthijsa de Ligta i Lisandro Martineza. Garnacho i Bruno Fernandes trafili również w poprzeczkę przed przerwą.

Martinez miał zapewne szczęście, że uniknął czerwonej kartki w drugiej połowie po dwunożnym ataku w starciu z Daichim Kamadą. Centrum meczowe Premier League uznało to za lekkomyślne, a nie niebezpieczne, po tym jak VAR to sprawdził — i pierwotna żółta kartka pozostała.

Rashford wszedł z ławki w 61. minucie, zanim Onana wykonał niesamowitą podwójną obronę, aby powstrzymać Eddiego Nketiaha, a następnie Ismailę Sarra, a United musiało zadowolić się remisem. Nie wygrali w Palace w ostatnich pięciu próbach.

Carl Anka i Laurie Whitwell analizują akcję.

Czy Rashford powinien był zacząć?

Przedmeczowa debata wśród fanów dotyczyła tego, czy Alejandro Garnacho czy Amad zagrają na przeciwległym skrzydle, na którym zagra Rashford. Zamiast tego Ten Hag posadził Rashforda na ławce rezerwowych, co było zaskakującym posunięciem, biorąc pod uwagę powrót zawodnika do formy strzeleckiej po trzech golach w dwóch meczach przeciwko Southampton i Barnsley.

Na konferencji prasowej przed meczem Ten Hag wyjaśnił, że wspieranie Rashforda poprzez wybranie go pomimo jego jałowego okresu 12 meczów było kluczowe dla poprawy jego występów. Więc to wydawało się temu przeczyć, przypadek Ten Haga, który ponownie zakręcił pokrywkę na butelce ketchupu (używając jego analogii).

Ten Hag, odpowiadając na pytanie o jego nieostrożność w zeszłym sezonie, powiedział również, że Rashford wie, że musi żyć właściwie. Źródła w United twierdzą jednak, że decyzja o usunięciu go ze składu miała charakter czysto taktyczny.

Rashford obserwuje w pierwszej połowie (Ian Kington/AFP via Getty Images)

Ten Hag powiedział: „Nie jest to trudna decyzja, ponieważ musimy dokonać rotacji, mamy do omówienia wiele gier, a my musimy dać Alejandro gry, ponieważ widzieliśmy, że ma tak wiele produktów końcowych, goli i asyst, jako rezerwowy. W tym sezonie zaczął tylko raz”.

To jest miejsce, do którego United musi regularnie docierać, mając grupę graczy, którzy rywalizują o wybór. Manchester City i Liverpool ugruntowały to przez lata.

Rashford wyglądał na rozczarowanego na ławce rezerwowych, a kamery telewizyjne regularnie pokazywały, jak obgryza paznokcie, ale świetnie się bawił podczas rozgrzewki, żonglując piłką z Antonym, gdy po meczu szli tunelem.

Rashford przyszedł w 60. minucie zastępując Joshuę Zirkzee i, podobnie jak w meczu z Barnsley, wszedł na boisko w ataku.

Na 15 minut przed końcem meczu Rashford przesunął się na swoją ulubioną pozycję na lewym skrzydle, gdy na boisko wszedł Rasmus Hojlund, jednak żaden z piłkarzy nie zdołał stworzyć niczego sensownego.

Laurie Whitwell

Dlaczego Dalot stał się postacią kluczową

Ten Hag zaskoczył wielu, wybierając Christiana Eriksena do pomocy po raz trzeci w ciągu tygodnia. Zalety gry 32-latka są już znane. Podobnie jak jego słabości.

Na szczęście menadżer United znalazł sposób, aby wydobyć jak najwięcej z Eriksena i nie dopuścić do zdominowania jego linii pomocy — Diogo Dalot zmienił pozycję z lewego obrońcy na pomocnika.

Portugalczyk kontynuował grę tam, gdzie skończył przeciwko Southampton, regularnie przesuwając się w stronę środka boiska, by siadać obok Kobbiego Mainoo i dodawać sił United.

Niejednokrotnie Dalot pojawiał się w środku pola, gdzie namawiał środkowych obrońców Lisandro Martineza i Matthijsa de Ligta do rozgrywania piłki wokół defensywnych formacji Palace, zamiast podejmowania ryzykownych podań przez nie.

Dalot walczy z Danielem Munozem (Andrew Kearns – CameraSport via Getty Images)

United zdominowało Palace przez całą pierwszą połowę (mieli 67 procent posiadania piłki), a częściowo było to zasługą Dalota, który utrzymywał wszystko w ruchu, zarówno w ataku, jak i obronie. Stał się kluczowym graczem Ten Hag.

Karol Kaczor

Onana w doskonałej formie

Koncentracja to ważna umiejętność bramkarza. Numer 1 w czołowej drużynie może spędzić ponad godzinę, robiąc bardzo mało w grze, tylko po to, by zostać poproszonym o wskoczenie do akcji, aby wykonać kluczową obronę i zatrzymać pęd w przeciwnym kierunku.

Crystal Palace nie miało żadnego kontaktu z polem karnym United w pierwszych 30 minutach na Selhurst Park. Na przerwę weszli z oczekiwaną liczbą goli (xG) wynoszącą 0,0. Przez większość sobotniego meczu Onana musiał zadowolić się kopnięciami od bramki i pomaganiem swojej czwórce obrońców w budowaniu akcji.

Ale gdy Palace powoli nabierało tempa w drugiej połowie, jego inne cechy wysunęły się na pierwszy plan. W 65. minucie Onana wykonał świetną podwójną obronę, aby powstrzymać swoją drużynę przed stratą 1-0. Dobrze sparował uderzenie lewą nogą Nketiaha z 18 metrów i wykazał się znakomitą świadomością, podnosząc się i rzucając w stronę dalszego słupka, aby powstrzymać Sarra przed dobiciem piłki z bliskiej odległości.

To była kolejna podwójna obrona, która towarzyszyła jego próbom zatrzymania rzutów karnych przeciwko Southampton w zeszłym tygodniu. Nietypowe ustawienie Onany nie jest dla każdego, ale buduje katalog ważnych obron dla United (jest szczególnie dobry w zatrzymywaniu strzałów skierowanych do środka). Mając przed sobą bardziej ustaloną czwórkę obrońców, fani mogą wkrótce zobaczyć, co najlepsze w jego zasięgu podań.

Dla czytelników z Wielkiej Brytanii:

Dla czytelników z USA:

Co powiedział Erik ten Hag?

Przekażemy wam tę informację po jego wypowiedzi na konferencji prasowej po meczu.

Co dalej z Manchesterem United?

Środa, 25 września: FC Twente (H), Liga Europejska, 20:00 czasu brytyjskiego, 15:00 czasu wschodniego

Niedziela, 29 września: Tottenham Hotspur (H), Premier League, 16:30 czasu brytyjskiego, 11:30 czasu wschodniego