San Sadurniño uruchamia pionierską linię pomocy mającą na celu profesjonalizację upraw jabłek

Rada miasta San Sadurniño po raz kolejny stanowi punkt odniesienia w promowaniu rozwoju obszarów wiejskich i zaangażowaniu w suwerenność żywnościową. 17 września w Dzienniku Urzędowym Województwa ukazał się wiersz dotyczący dotacji gminnych na sadzenie rodzimych jabłoni. To jest rozmowa z 10.000 euro które zostaną rozdzielone pomiędzy składające wniosek osoby fizyczne, które spełniają wymagania i które Posadź na obszarze miejskim co najmniej 1000 i maksymalnie 4000 metrów kwadratowych odmian „Ollo Mouro i Príncipe”. .

Władze lokalne podkreślają „pionierski” charakter tej linii dotacji, która ma na celu sprzyjanie odbudowie tradycyjnych kast i promowanie ich kultywowania jako sposobu na dywersyfikować lokalną gospodarkę.

Zamiarem Rady Miejskiej jest promowanie na terenie gminy plantacji tych dwóch tradycyjnych odmian jabłek o doskonałym smaku i dobrej ochronie, „które są prawie niemożliwe do znalezienia w sprzedaży, z wyjątkiem jarmarków i małych lokalnych targowisk, a nawet wtedy w bardzo w małych ilościach, mimo że są to jabłka powszechnie występujące w wielu sadach w regionie” – komentuje dyrektor ds. rozwoju lokalnego Manolo Varela.

„Odmiany te są doskonale przystosowane do terenu i mają ogromny potencjał, aby służyć lokalnej konsumpcji, a także tym bardziej oddalonym, musimy tylko promować dobrze zaplanowane plantacje że będą mogli rozpocząć produkcję w perspektywie średnioterminowej. Taki jest ostateczny cel tej linii dotacji gminnych. Jemy zagraniczne jabłka, które do niczego nie smakują i za które płacimy wysoką cenę, czas postawić na własne, a tym lepiej – dodaje radny.

DO 2000 EURO NA WNIOSEK

Kwalifikująca się kwota pomocy wyniesie 10 euro na piętro, jeżeli łączna powierzchnia nie będzie wielokrotnością 1000, stosowana będzie zasada trzech, maksymalnie do 2000 euro na jeden wniosek.

Ocena wniosków zostanie dokonana poprzez przyznanie do 50 punktów: 20 za zameldowanie w San Sadurniño przez co najmniej trzy miesiące przed wezwaniem pomocy i do 30 dodatkowych punktów w zależności od liczby osób tworzących koegzystencję jednostka.

Pomoc przyznana będzie musiała zostać uzasadniona w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania zgłoszenia.

Termin składania wniosków upływa 17 października.

Procedury można dokonać osobiście w urzędzie gminy, za pośrednictwem elektronicznej centrali lub w ważny sposób dopuszczony w przepisach regulujących stosunki obywateli z organami administracji publicznej.

Zrodlo