eToro zamknie prawie cały handel kryptowalutami w ramach ugody z amerykańską SEC

Platforma handlu detalicznego eToro zaprzestanie oferowania swoim klientom niemal wszystkich kryptowalut w ramach ugody z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, poinformował regulator w czwartek.

eToro zgodziło się również zapłacić karę w wysokości 1,5 miliona dolarów (ok. 12,5 crore rupii) w ramach ugody w sprawie zarzutów, że działało w charakterze niezarejestrowanego brokera i niezarejestrowanej agencji rozliczeniowej w związku ze swoją ofertą kryptowalut.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zarzuciła eToro, że umożliwia swoim amerykańskim klientom handel kryptowalutami, które organ regulacyjny uznał za papiery wartościowe, co najmniej od 2020 r., nie dopełniając jednak wymogów rejestracyjnych określonych w federalnym prawie dotyczącym papierów wartościowych.

Firma nie przyznała się ani nie zaprzeczyła ustaleniom SEC. Ugoda wpłynie tylko na użytkowników firmy w USA.

W oświadczeniu współzałożyciel i dyrektor generalny eToro Yoni Assia powiedział, że ugoda pozwala firmie „skupić się na dostarczaniu innowacyjnych i istotnych produktów w ramach naszego zróżnicowanego biznesu w USA”.

„Jako wczesny użytkownik i globalny pionier aktywów kryptograficznych, a także znaczący gracz na rynku regulowanych papierów wartościowych, ważne jest dla nas, aby być zgodnym z przepisami i ściśle współpracować z organami regulacyjnymi na całym świecie” – powiedział Assia.

Od tej pory jedynymi kryptowalutami, którymi klienci eToro w Stanach Zjednoczonych będą mogli handlować na platformie, będą Bitcoin, Bitcoin Cash i Ether. eToro umożliwi swoim klientom sprzedaż wszystkich pozostałych tokenów przez 180 dni.

„Usuwając ze swojej platformy tokeny oferowane jako kontrakty inwestycyjne, eToro zdecydowało się dostosować do przepisów i działać w ramach ustalonych ram regulacyjnych” — powiedział w oświadczeniu Gurbir Grewal, dyrektor wydziału egzekwowania prawa SEC.

„Ta rezolucja nie tylko zwiększa ochronę inwestorów, ale także oferuje ścieżkę dla innych pośredników kryptowalutowych”.

SEC argumentowała, że ​​większość tokenów kryptowalutowych to papiery wartościowe i podlegają jej zasadom rejestracji, podczas gdy wiele firm kryptowalutowych kwestionowało to i oskarżyło organ regulacyjny o nadużycie uprawnień.

SEC jest uwikłana w batalie prawne z wieloma platformami kryptowalutowymi, w tym Coinbase, Binance i Kraken. Wszystkie one twierdzą, że aktywa kryptograficzne – w przeciwieństwie do akcji i obligacji – nie spełniają definicji papierów wartościowych.

eToro rozważa pierwszą ofertę publiczną w Nowym Jorku lub Londynie, Assia powiedział Financial Times w marcu. Firma próbowała wejść na giełdę poprzez fuzję z firmą typu blank-check w 2021 r. w transakcji o wartości 10,4 mld USD (około 87 278 crore rupii), ale rok później z niej zrezygnowała.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie była edytowana przez zespół NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie kanału informacyjnego.)

Zrodlo