Japonia nakazuje tysiącom ludzi ewakuację z regionu dotkniętego trzęsieniem ziemi, ponieważ deszcze wywołują powodzie

W Ishikawie, gdzie agencja meteorologiczna ogłosiła najwyższy stopień zagrożenia, wystąpiło z brzegów kilkanaście rzek.

Władze Japonii zaleciły dziesiątkom tysięcy ludzi ewakuację z dotkniętego trzęsieniem ziemi regionu Ishikawa, gdyż „bezprecedensowe” opady deszczu wywołały powodzie i osuwiska błotne.

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) w sobotę ogłosiła najwyższy poziom alertu dla miasta Ishikawa, a publiczny nadawca NHK poinformował, że dwie osoby zaginęły w mieście Wajima w tej prefekturze na skutek powodzi.

Straż pożarna poinformowała o otrzymaniu kilku telefonów z prośbami o pomoc w miastach Wajima i Suzu, na półwyspie Noto w środkowej Japonii. Miejsca te znalazły się wśród obszarów najbardziej dotkniętych noworocznym trzęsieniem ziemi, w którym zginęło co najmniej 236 osób.

Władze poinformowały, że nakazano już ewakuację około 44 700 osób z Wajima i Suzu, a także miasta Noto.

Synoptyk JMA Satoshi Sugimoto powiedział reporterom, że na obszarach objętych ostrzeżeniem występują „ulewne opady deszczu o niespotykanym dotąd natężeniu”, dodając, że „jest to sytuacja, w której należy natychmiast zadbać o swoje bezpieczeństwo”.

Agencja poinformowała, że ​​nakaz ewakuacji otrzymało również 16 tys. mieszkańców prefektur Niigata i Yamagata, położonych na północ od Ishikawy.

W sobotni poranek w Wajima godzinne opady deszczu osiągnęły rekordowe 121 mm (4,8 cala), podczas gdy w sąsiednim Suzu w ciągu godziny spadło 84,5 mm deszczu, co również jest najwyższym wynikiem w historii.

Na nagraniu wideo wyemitowanym przez stację NHK TV widać, jak brązowa woda powodziowa zamienia ulice w rzeki w Wajima, a samochody są w połowie zanurzone.

Według Ministerstwa Ziemi i Infrastruktury, w sobotę co najmniej 12 rzek w Ishikawie wystąpiło z brzegów.

Przedstawiciele firmy energetycznej poinformowali, że około 6000 gospodarstw domowych w Ishikawie pozostało bez prądu, podała stacja NHK.

Przedstawiciele agencji meteorologicznych ostrzegli mieszkańców dotkniętych powodzią terenów, aby zachowali „maksymalną ostrożność” i stwierdzili, że możliwe osuwiska błotne mogą „zagrozić życiu”.

Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka zwiększają ryzyko wystąpienia ulewnych deszczów w kraju i gdzie indziej, ponieważ cieplejsza atmosfera zatrzymuje więcej wody.

Region wciąż zmaga się ze skutkami trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5, które zniszczyło budynki, zniszczyło drogi i doprowadziło do poważnego pożaru.

Zrodlo