Qualcomm miał ostatnio kontaktować się z Intelem w sprawie przejęcia

Qualcomm w ostatnich dniach zwrócił się do firmy Intel z prośbą o zbadanie możliwości przejęcia borykającego się z problemami producenta układów scalonych, poinformowało w piątek źródło znające sytuację. Transakcja ta może okazać się przełomowa dla sektora, ale wiąże się z wieloma przeszkodami.

Dyrektor generalny Qualcomm Cristiano Amon jest osobiście zaangażowany w negocjacje dotyczące przejęcia pięćdziesięcioletniego Intela, według źródła, które zostało poinformowane o sprawie. Inna osoba zaznajomiona z sytuacją powiedziała, że ​​Amon aktywnie bada różne opcje umowy dla firmy.

Na początku tego miesiąca Reuters poinformował, że Qualcomm badał możliwość przejęcia części działalności projektowej Intela i że jego jednostka projektowania komputerów PC była szczególnie interesująca. Dyrektorzy Qualcomm badali całe portfolio działalności Intela.

Rozmowy z Intelem są na wczesnym etapie. Firma z siedzibą w San Diego nie złożyła formalnej oferty Intelowi, według osoby trzeciej zaznajomionej ze sprawą.

Źródła poprosiły o zachowanie anonimowości, gdyż dyskusje mają charakter poufny.

Intel odmówił komentarza. Qualcomm nie odpowiedział natychmiast na prośbę Reutersa o komentarz.

Akcje Intela zamknęły się wzrostem o 3,3%, podczas gdy Qualcomm spadł o 2,9%.

Decyzja firmy Qualcomm została podjęta w momencie słabości firmy Intel, która niegdyś była najcenniejszym producentem układów scalonych na świecie, ale której akcje straciły od początku roku prawie 60% swojej wartości.

Umowa, jeśli dojdzie do skutku, prawdopodobnie spotka się z kontrolą ze strony regulatorów antymonopolowych w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie. Qualcomm może zostać zobowiązany do pozbycia się części Intela, aby uzyskać zgody regulacyjne.

Oferta ta byłaby największą próbą przejęcia w branży technologicznej od czasu, gdy Broadcom starał się kupić Qualcomma za 142 miliardy dolarów w 2018 r., jednak prezydent Donald Trump odrzucił tę propozycję, powołując się na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Agencja Reuters nie zdołała ustalić, w jaki sposób Qualcomm, którego wartość rynkowa wynosi 188 miliardów dolarów, sfinansuje ofertę przejęcia Intela, którego wartość, wliczając dług, wynosi 122 miliardy dolarów.

Według ostatnich dokumentów firmy Qualcomm dysponuje kwotą około 13 miliardów dolarów w gotówce.

Nie jest również jasne, jak Qualcomm poradziłby sobie z przejęciem działalności Intela w zakresie produkcji kontraktowej. Aby budować układy scalone o precyzji atomowej, Intel zainwestował setki miliardów dolarów przez dziesięciolecia w proces produkcji i zgromadził dziesiątki tysięcy inżynierów, aby to zrobić.

Qualcomm nigdy nie posiadał własnej fabryki ani zakładu produkującego układy scalone, a obecnie współpracuje z firmami takimi jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i korzysta z projektów oraz innych technologii dostarczanych przez Arm Holdings.

Kłopoty Intela

Intel, niegdyś dominująca siła na rynku układów scalonych, oddał swoją przewagę produkcyjną tajwańskiemu rywalowi TSMC i nie udało mu się wyprodukować powszechnie pożądanego układu na potrzeby boomu na generatywną sztuczną inteligencję, na którym skorzystały firmy Nvidia i AMD.

Firma Intel próbuje odmienić swoją sytuację biznesową, skupiając się na procesorach AI i tworząc firmę zajmującą się kontraktową produkcją układów scalonych, znaną jako odlewnia.

W ramach notatki od CEO Pata Gelsingera, Intel opublikował serię ogłoszeń, które wynikały ze spotkania zarządu w zeszłym tygodniu. Gelsinger i inni dyrektorzy przedstawili plan odcięcia działalności i restrukturyzacji firmy, Reuters wcześniej informował.

Firma planuje wstrzymać budowę fabryk w Polsce i Niemczech oraz zmniejszyć swoje udziały w nieruchomościach. Intel poinformował również, że osiągnął porozumienie w sprawie stworzenia niestandardowego układu sieciowego dla AWS firmy Amazon.com.

W piątek dziennik „Wall Street Journal” poinformował o rozmowach Qualcomma z firmą Intel.

© Thomson Reuters 2024

Zrodlo