Czego nauczyliśmy się z pierwszych 79 minut Manuela Ugarte’a w Manchesterze United

Jeden z ostatnich występów Manuela Ugarte’a w debiucie w barwach Manchesteru United był chyba jego najbardziej imponującym występem tego wieczoru.

Gdy przeciwnicy Barnsley próbowali przeprowadzić kontratak w meczu Carabao Cup we wtorek, piłka odbiła się od podłoża w pobliżu linii środkowej. Ugarte wdał się w walkę 50-50 ze Stephenem Humphrysem, wyszedł z niej z piłką, a następnie odbił się od kapitana gości, Luki Connella. 23-latek odwrócił się w stronę własnej bramki i, będąc otoczonym przez obu graczy Barnsley, znalazł wystarczająco dużo miejsca między nimi, aby podać piłkę do Christiana Eriksena.

Fala oklasków i okrzyk uznania przeszedł przez Old Trafford. To samo wydarzyło się kilka minut później, gdy Ugarte został zdjęty z boiska, a drugi występ letniego nabytku za 50 milionów euro (41,9 miliona funtów/55,7 miliona dolarów) w koszulce United dobiegł końca.

Ile tak naprawdę można dowiedzieć się o piłkarzu po dwóch występach trwających łącznie 79 minut przeciwko Southampton, drużynie, która awansowała do Premier League i wciąż czeka na zdobycie pierwszego punktu po czterech meczach, a także przeciwko drużynie z League One — trzeciej klasy rozgrywkowej w Anglii — która przegrała mecz 7:0?

Ugarte zadebiutował w barwach United jako rezerwowy w meczu z Southampton (Ryan Hiscott/Getty Images)

Jedną z niewielu pewnych rzeczy w karierze Ugarte’a w United jest to, że czekają go o wiele trudniejsze wyzwania niż te mecze — na przykład dzisiejszy (sobota) wyjazd na mecz z Crystal Palace.

Ale co przykuło uwagę w tym momencie meczu z Barnsley, tuż przed jego zmianą, to fakt, że Ugarte zachował się pod presją, manipulując piłką i swoim ciałem w ciasnej, zatłoczonej przestrzeni, co pozwoliło United ponownie przejąć inicjatywę.

To było coś, czego ich kibice spodziewali się po absolwentce akademii Kobbie Mainoo, którego ścisła kontrola i opanowanie w ciasnych obszarach były odkrywczym uzupełnieniem pomocy Erika ten Haga w zeszłym sezonie. Teraz pierwsze oznaki wskazują, że Ten Hag ma kolejnego pomocnika, na którego może liczyć w takich momentach.

To nie był jedyny taki przypadek tego wieczoru.

Około pół godziny gry, głęboko na swojej połowie boiska i naprzeciwko 191-centymetrowego (6 stóp i 3 cale) Vimala Yoganathana z Barnsley, Ugarte odbił się od 18-letniego pomocnika i uniknął kłopotów, po czym poniósł piłkę około 40 jardów w górę boiska, aż został sfaulowany przez Connella. Old Trafford również cieszył się z tego.

Następnie, na początku drugiej połowy, Adam Phillips z Barnsley próbował zatrzymać Ugarte w podobnej pozycji. 24-krotny reprezentant Urugwaju, pozyskany w zeszłym miesiącu z Paris Saint-Germain, powstrzymał go, zdołał odwrócić piłkę w kierunku bramki przeciwnika i wywalczyć rzut wolny. Szybko go wykorzystał, znajdując Eriksena w przestrzeni i przygotowując United do kontrataku.

Ta umiejętność ochrony piłki w posiadaniu oznacza, że ​​Ugarte jest godnym zaufania rozgrywającym, gdy United buduje akcję głęboko na swoim terytorium.

Choć to dopiero początek, podopieczni Ten Haga w tym sezonie wykazali się większą cierpliwością w kwestii posiadania piłki w defensywie — nie byli tak bezpośredni jak w poprzednim sezonie i bardziej skłaniali się ku grze pod presją niż nad nią.

W pewnym momencie pierwszej połowy we wtorek Ugarte otrzymał piłkę od środkowego obrońcy Harry’ego Maguire’a i natychmiast znalazł się pod presją Phillipsa. Gdy zawodnik Barnsley się zbliżał, Ugarte podał proste podanie do Diogo Dalota i ruszył w górę boiska, tworząc dystans między sobą a Phillipsem.

Dalot musiał jedynie odwdzięczyć się, podając piłkę do Ugarte, a United wyeliminowało z gry czterech przeciwników.

United może mieć kolejnego pomocnika, który czuje się komfortowo w pierwszej fazie budowania akcji, jak Mainoo, i nie jest skłonny do ryzykownych podań lub długich zagrań, jak to często robi Casemiro. Połącz to z największą umiejętnością Ugarte’a — odzyskiwaniem piłki — a drużyna Ten Haga będzie miała okazję ukarać przeciwników, którzy stosują wysoki pressing kosztem zachowania zwartości i organizacji.

Czwartego gola przeciwko Barnsley strzelił Ugarte, który odzyskał posiadanie piłki.

Gdy Josh Earl przygotowywał się do zagrania piłki do Connella, Ugarte był już czujny i wpadł jako pierwszy, by przejąć piłkę.

Gdy szare koszulki zbiegły się do niego, aby spróbować odzyskać piłkę, proste podanie na lewą stronę Ugarte’a znalazło Marcusa Rashforda. Zagrał do tyłu do Eriksena, który wygiął piłkę prostopadłą na lewą stronę United, gdzie Alejandro Garnacho miał czysty bieg do bramki i przedarł się, aby zdobyć bramkę.

To był klasyczny zagranie typu „up-back-and-through”, którego ofiarą nie padają lepsi przeciwnicy niż Barnsley, ale jest to również rodzaj zagrania, który łatwiej wykonać w momentach przejściowych, w których pomaga Ugarte, który przejmuje piłkę.

Ugarte przechwycił piłkę kątem oka Connella i rozpoczął tę sekwencję, a także powtórzył to jeszcze kilka razy podczas swojego ostatniego występu w meczu Premier League z Southampton trzy dni wcześniej.

Jego ofiarą w obu przypadkach padł Ross Stewart.

Pomimo tego, że rywalizował z 6-stopowym 1-calowym tradycyjnym napastnikiem, a mimo że Southampton najwyraźniej skutecznie obronił rzut rożny United, Ugarte zakradł się za Stewarta, a następnie przecisnął się przed niego, aby dosięgnąć piłki. Następnie Ugarte odwrócił się w stronę własnej bramki i bezpiecznie oddał piłkę koledze z drużyny, pomagając United utrzymać atak.

Kilka minut wcześniej przejął piłkę od Stewarta, dając Garnacho szansę.

Powtarzające się próby zdobycia posiadania piłki grożą faulami i chociaż Ugarte popełnił ich bardzo mało w Ligue 1 w zeszłym sezonie jak na zawodnika na jego stanowisku, to na wczesnych etapach swojej kariery w United czasami wyglądał trochę nierozważnie. W pierwszej połowie meczu z Barnsley przez osiem minut zmusił sędziego Gavina Warda do gwizdka cztery razy.

Agresja jest podstawą gry Ugarte’a i czasami oznacza, że ​​nie będzie on na swojej pozycji.

Jednym z jego pierwszych ważniejszych momentów jako rezerwowego w drugiej połowie meczu z Southampton była próba odebrania podania Jana Bednarka, ale źle ocenił sytuację i musiał gonić odbiorcę, Yukinariego Sugawarę.

Ciekawostką z meczu z Barnsley był fakt, że Ugarte był cały czas zawodnikiem najdalej cofniętym w obronie, gdy United otrzymywali rzut rożny.

Na początku Dalot, Toby Collyer i Antony mieli pewne wątpliwości co do tego, kto powinien zostać z nim, dopóki trener od stałych fragmentów gry Andreas Georgson nie wyjaśnił im tego. W innych przypadkach Ugarte był sam jako ostatnia linia obrony.