Tego dnia w historii, 21 września 1780 roku, Benedict Arnold zdradził sprawę niepodległości Ameryki

Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, akceptujesz Warunki korzystania z serwisu i Politykę prywatności serwisu Fox News, w tym nasze Powiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

Tego dnia w historii, 21 września 1780 roku, wybitny amerykański oficer bojowy Benedict Arnold spotkał się w tajemnicy z brytyjskim dowódcą, aby wspólnie opracować plan wymiany kolonialnej twierdzy w West Point na gotówkę.

Spotkanie z brytyjskim majorem Johnem Andre odbyło się w domu nowojorskiego lojalisty Joshuy Hetta Smitha nad rzeką Hudson.

Generał George Washington wkrótce odkrył zdradę.

Arnold uciekł do kontrolowanego przez Brytyjczyków Nowego Jorku i służył w przegrywającej armii do końca amerykańskiej wojny o niepodległość, która zakończyła się w październiku 1781 roku.

Zmarł w Londynie w 1801 roku. Andre został schwytany i stracony.

TEGO DNIA W HISTORII, 20 WRZEŚNIA 1973 ROKU, GWIAZDA TENISA BILLIE JEAN KING WYGRYWA „WOJNĘ PŁCI”

Imię Benedict Arnold nadal jest synonimem słowa „zdrajca” w języku amerykańskim, prawie 250 lat później.

„Historycy mają kilka teorii na temat tego, dlaczego Arnold został zdrajcą: chciwość, rosnące zadłużenie, niechęć do innych oficerów, nienawiść do Kongresu Kontynentalnego i chęć pozostania kolonii pod rządami brytyjskimi” – pisze National Constitution Center, zauważając, że spotkanie Arnolda i Andre z 21 września „było katastrofą dla obu mężczyzn”.

Rycina przedstawia amerykańskiego oficera armii Benedicta Arnolda (1741-1801) — po lewej, siedzącego przy stole — wręczającego dokumenty brytyjskiemu oficerowi Johnowi Andre (1750-1780) podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w połowie lub pod koniec XVIII wieku. Arnold formalnie zmienił strony i dołączył do Brytyjczyków. (Montaż magazynowy)

Według doniesień Arnoldowi zaproponowano 20 000 funtów brytyjskich za przekazanie amerykańskich fortyfikacji nad rzeką Hudson, gdzie obecnie mieści się Amerykańska Akademia Wojskowa.

Przed wojną odnosił sukcesy jako kupiec w Connecticut i podobno cenił bogactwo bardziej niż patriotyzm.

„Jeden z oficerów proroczo stwierdził, że »Bogiem tego człowieka są pieniądze i aby je zdobyć, jest on gotowy poświęcić swój kraj«” – pisze History.com.

TEGO DNIA W HISTORII, 19 WRZEŚNIA 1796 ROKU, PREZYDENT GEORGE WASHINGTON WYGŁASZA PRZEMÓWIENIE POŻEGNALNE

A jednak Arnold służył sprawie niepodległości z wielkim wyróżnieniem od najwcześniejszych dni amerykańskiej rewolucji — i awansował do stopnia generała majora.

„Pieniądze są bogiem tego człowieka i aby je zdobyć, poświęciłby swój kraj”.

W kwietniu 1775 r., tuż po bitwach pod Lexington i Concord, dołączył do armii New England Minutemen podczas trwającego 11 miesięcy oblężenia Bostonu.

Następnie w maju pomógł Ethanowi Allenowi i Green Mountain Boys schwytać brytyjski garnizon w Forcie Ticonderoga nad jeziorem Champlain.

West Point nad rzeką Hudson

US Military Academy, West Point, NY, ok. 1915 r., fotografia archiwalna. Benedict Arnold dowodził amerykańską twierdzą w West Point, gdy zaproponował Brytyjczykom wymianę za gotówkę podczas amerykańskiej rewolucji. (Zdjęcie: Education Images/Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images)

Następnej zimy armaty z Ticonderogi przetransportowano karawaną wołów do Bostonu i ustawiono na wzgórzach Dorchester Heights, co stanowiło jeden z najbardziej bohaterskich wyczynów logistycznych w historii Ameryki.

Demonstracja siły nad miastem zmusiła Brytyjczyków do ucieczki z Bostonu w marcu 1776 r., co pozwoliło wyzwolić miasto po latach konfliktu z Koroną na cztery miesiące przed uchwaleniem Deklaracji Niepodległości.

BENEDICT ARNOLD PONOWNIE PRZEBADANY: JAK JEDEN Z BOHATERÓW AMERYKI STAŁ SIĘ JEJ NAJSŁAWNIEJSZYM ZDRAJCĄ

Arnold został ranny w nieudanej bitwie pod Quebec w Sylwestra 1775/76, a następnie ranny ponownie, tym razem ciężko, pomagając dowodzić siłami rebeliantów podczas bitwy pod Saratogą w 1777 roku.

Oszałamiające zwycięstwo kolonialne pod Saratogą zachęciło Francję do przyłączenia się do sprawy amerykańskiej.

Oświadczenie zdrajcy Arnolda

Proklamacja amerykańskiego dowódcy Benedicta Arnolda, około 1780 r., wzywająca innych oficerów i żołnierzy Armii Kontynentalnej do przyłączenia się do niego w jego dezercji na rzecz sprawy brytyjskiej, podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Za zdradę Arnold otrzymał stopień generała brygady w armii brytyjskiej pod dowództwem sir Henry’ego Clintona, po czym poprowadził kilka wypraw przeciwko milicji kolonialnej. (Zdjęcie: MPI/Getty Images)

Waszyngton ufał Arnoldowi na tyle, że powierzył mu dowództwo nad West Point, twierdzą mającą kluczowe znaczenie dla kontroli nad rzeką Hudson, oddzielającą Nową Anglię od pozostałych kolonii.

„Waszyngton uważał Arnolda za swojego «walecznego generała» i wspierał go tak bardzo, jak mógł, aż do czasu dezercji Benedicta Arnolda” – powiedział biograf James Kirby Martin w bibliotece Mount Vernon George’a Washingtona.

Benjamin Franklin porównał Benedicta Arnolda do Judasza.

Jego bohaterstwo na polu bitwy uczyniło jego zdradę jeszcze bardziej przerażającą.

„Pomimo sukcesów wojskowych Arnold uważał, że nie otrzymał uznania, na jakie zasługiwał. W istocie, wielu jego kolegów oficerów uważało generała Arnolda za próżnego, emocjonalnego i chciwego” – podaje History.com.

Działa Ticonderogi

Pułkownik Henry Knox, szef artylerii Waszyngtona, przywozi działa i moździerze z Fort Ticonderoga do Bostonu. Kolorowana ręcznie rycina autorstwa Van Ingena. (Zdjęcie: MPI/Getty Images)

„Zrezygnował z Armii Kontynentalnej w 1777 r. po tym, jak Kongres awansował pięciu młodszych oficerów ponad niego. Generał George Washington … nalegał, aby Arnold rozważył to ponownie”.

Pierwsza żona Arnolda, Margaret Mansfield, zmarła w Connecticut w czerwcu 1775 r., gdy żołnierz służył już w koloniach.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

W 1779 roku w Filadelfii poślubił amerykańską lojalistkę Margaret Shippen, brytyjską szpieg.

Była przyjaciółką majora Andre, była jego miłością i pomogła w realizacji ich planu.

Według doniesień Arnold otrzymał za zdradę jedynie 5000 z obiecanych 20 000 funtów.

Jak podaje National Constitution Center, Benjamin Franklin omawiał zdradę w liście wysłanym do bohatera dwóch rewolucji, markiza de Lafayette, w 1781 r.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Franklin porównał Arnolda do Judasza i stwierdził, że to «żałosny interes, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ilość hańby, jaką sobie przysporzył i jaką sprowadził na swoją rodzinę»” – pisze ośrodek.

Zrodlo