CCI oskarża Samsunga i Xiaomi o zmowę z Amazonem i Flipkartem

Jak wynika z raportów regulacyjnych, do których dotarła agencja Reuters, Samsung, Xiaomi i inne firmy produkujące smartfony zmówiły się z firmą Flipkart należącą do Amazon i Walmart, aby oferować swoje produkty wyłącznie na indyjskich stronach internetowych tych firm e-commerce, łamiąc tym samym przepisy antymonopolowe.

Jak donosi Reuters w tym tygodniu, dochodzenia antymonopolowe przeprowadzone przez Indyjską Komisję ds. Konkurencji (CCI) wykazały, że Amazon i Flipkart naruszyły lokalne przepisy dotyczące konkurencji, dając pierwszeństwo wybranym sprzedawcom, nadając priorytet pewnym ofertom i udzielając dużych rabatów na produkty.

Liczący 1027 stron raport CCI na temat Amazona stwierdza również, że indyjskie oddziały pięciu firm – Samsung, Xiaomi, Motorola, Realme i OnePlus – „były zaangażowane w praktykę ekskluzywnych” premier telefonów w „zmowie” z Amazonem i jego podmiotami zależnymi, co stanowiło naruszenie prawa konkurencji.

W przypadku Flipkarta z 1696-stronicowego raportu CCI wynika, że ​​podobne praktyki stosowały indyjskie oddziały Samsunga, Xiaomi, Motoroli, Vivo, Lenovo i Realme.

Włączenie do sprawy producentów smartfonów, takich jak Samsung i Xiaomi, może zwiększyć ich problemy prawne i związane z przestrzeganiem przepisów.

„Ekskluzywność w biznesie jest przekleństwem. Nie tylko jest sprzeczna z wolną i uczciwą konkurencją, ale także z interesami konsumentów” – napisał dodatkowy dyrektor generalny CCI GV Siva Prasad w raportach Amazon i Flipkart, w identycznych ustaleniach.

Agencja Reuters jako pierwsza poinformowała, że ​​firmy produkujące smartfony zostały oskarżone o zachowania antykonkurencyjne w raportach CCI, które datowane są na 9 sierpnia i nie są publiczne.

Xiaomi odmówiło komentarza, a pozostali producenci smartfonów nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Amazon, Flipkart i CCI nie odpowiedziały i jak dotąd nie skomentowały ustaleń raportów.

W obu raportach CCI stwierdzono, że w trakcie śledztwa Amazon i Flipkart „świadomie bagatelizowały” oskarżenia o ekskluzywne premiery, ale urzędnicy stwierdzili, że praktyka ta była „powszechnie stosowana”.

Dane Counterpoint Research pokazują, że południowokoreański Samsung i chiński Xiaomi to dwaj najwięksi producenci smartfonów w Indiach, posiadający łącznie prawie 36% udziałów w rynku, podczas gdy chiński Vivo ma 19%.

Firma konsultingowa Bain szacuje, że do 2028 r. indyjski rynek handlu internetowego przekroczy 160 mld dolarów, podczas gdy w 2023 r. wynosił 57–60 mld dolarów.

Wyniki śledztwa stanowią poważny krok wstecz dla Amazon i Flipkart na kluczowym rynku wzrostu, na którym od lat muszą stawiać czoła gniewowi małych sprzedawców detalicznych za szkodzenie ich działalności offline.

CCI poinformowało również, że obie spółki wykorzystały swoje zagraniczne inwestycje, aby zaoferować dotowane stawki za usługi, takie jak magazynowanie i marketing, wybranej grupie sprzedawców.

Boom sprzedaży online

Zgodnie z wewnętrznym dokumentem CCI z 28 sierpnia, do którego dotarła również agencja Reuters, niektóre firmy produkujące smartfony – Xiaomi, Samsung, OnePlus, Realme i Motorola – zostały zobowiązane do przekazania CCI sprawozdań finansowych za trzy lata obrotowe do 2024 r., poświadczonych przez ich audytora.

Śledztwo w sprawie Amazon, Flipkart i ich sprzedawców zostało wszczęte w 2020 r. po skardze złożonej przez organizację powiązaną z największym stowarzyszeniem sprzedawców detalicznych w kraju, Confederation of All India Traders, liczącą 80 milionów członków.

CCI w nadchodzących tygodniach rozpatrzy wszelkie sprzeciwy wobec ustaleń komisji ze strony Amazona, Flipkarta, stowarzyszenia sprzedawców detalicznych i firm produkujących smartfony, a także potencjalnie nałoży kary finansowe oraz zobowiąże firmy do zmiany praktyk biznesowych, twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą.

Indyjscy sprzedawcy detaliczni wielokrotnie oskarżali Amazon i Flipkart oraz producentów smartfonów o ekskluzywne premiery telefonów w Internecie, twierdząc, że właściciele sklepów cierpieli, ponieważ nie mogli kupić najnowszych modeli, a klienci szukali ich na stronach internetowych sklepów.

„Ekskluzywne premiery poważnie wpłynęły nie tylko na zwykłych sprzedawców na platformie, ale także na sprzedawców detalicznych, którym telefony komórkowe zostały dostarczone znacznie później” – czytamy w obu raportach CCI, powołujących się na analizy danych firm produkujących smartfony.

Indyjska firma badawcza Datum Intelligence szacuje, że w zeszłym roku 50% sprzedaży telefonów odbyło się online, podczas gdy w 2013 r. było to 14,5%. Flipkart miał 55% udział w sprzedaży telefonów online w 2023 r., a Amazon 35%.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie była edytowana przez zespół NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie kanału informacyjnego.)

Zrodlo