CSO dąży do reformy sądownictwa, podczas gdy 53 000 więźniów czeka na rozprawę

Centrum Rozwoju Publicznego i Prywatnego (PPDC) wyraziło zaniepokojenie alarmującą liczbą więźniów oczekujących na proces w Nigerii.

Według najnowszych danych Nigeryjskiej Służby Więziennej, w grudniu 2023 r. ponad 53 000 więźniów przebywało w 253 ośrodkach penitencjarnych w całym kraju. Wielu z nich było przetrzymywanych przez lata w rzekomo trudnych warunkach bez procesu.

„Ta alarmująca liczba podkreśla pilną potrzebę reform sektora wymiaru sprawiedliwości” – powiedział Munachi Okoro, szef komunikacji i zarządzania wiedzą w PPDC, podczas spotkania w Yoli w piątek.

Spotkanie było częścią drugiej fazy projektu Reformy więziennictwa w Nigerii (RPDN), w którym udział wzięły organizacje społeczeństwa obywatelskiego (CSO) i kluczowe zainteresowane strony, aby omówić rozwiązania bieżącego problemu.

Projekt fazy 2, wspierany przez Biuro ds. Międzynarodowych Narkotyków i Egzekwowania Prawa (INL) Departamentu Stanu USA, ma na celu rozwiązanie problemu rosnącej liczby osób tymczasowo aresztowanych w kraju.

W drugiej fazie inicjatywy planuje się oddelegowanie 370 studentów prawa i 50 prawników pracujących pro bono, aby zapewnić reprezentację prawną 1750 więźniom rocznie, koncentrując się na pięciu kluczowych stanach: Adamawa, Kaduna, Lagos, Nasarawa i Plateau.

Od samego początku celem projektu RPDN było odciążenie zakładów karnych w Nigerii poprzez zmniejszenie liczby osób tymczasowo aresztowanych i wzmocnienie systemu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Inicjatywa ta ma również na celu usprawnienie komunikacji i koordynacji działań podmiotów działających w sektorze wymiaru sprawiedliwości, aby zapewnić szybsze procedury prawne dla więźniów oczekujących na rozprawę.

PPDC i jego partnerzy podkreślili, że reformy są niezbędne, aby przywrócić integralność systemu wymiaru sprawiedliwości i rozwiązać problem naruszeń praw człowieka będących skutkiem długotrwałego tymczasowego aresztowania.

Zrodlo