Czy skutecznie obniża się poziom alkoholu we krwi, aby uniknąć wypadków? Dyrektor generalny ds. ruchu wyjaśnia zalety tego rozwiązania w COPE

To rzeczywistość. Alkohol jest przyczyną co trzeciego wypadku drogowego w naszym kraju. Teraz rząd bada redukcję w ilości od 0,5 do 0,2 grama na litr krwi.

Oznacza to, że dozwolona dawka zostanie obniżona do 0,10 miligrama w przypadku dmuchania w alkomat. W praktyce zależy to od rodzaju osoby, jej wagi i czasu, jaki upłynął. Koncentrujemy się na unikaniu wypadków. Wypadki, które całkowicie zmieniają Twoje życie, Nawet je niszczą, pozostawiając blizny na całe życie.

Tysiące ludzi na własnej skórze doświadczyło tragedii, jaką pociąga za sobą wypadek, zwłaszcza gdy winny był alkohol i jego nadmiar. Ludzie tacy jak Víctor, który miał zaledwie 20 lat kiedy poszedł do pracy w sklepie mięsnym w San Fernando de Henares, w Madrycie. Młody człowiek, który ma przed sobą całe życie. Wziął samochód i wjeżdżając na autostradę M50 około szóstej trzydzieści rano, napotkał pojazd jadący w przeciwnym kierunku. Nigdy nie dotarł do celu.

STRAŻ CYWILNA

wypadek drogowy

W wyniku wypadku oba samochody zamieniły się w masę żelaza. Wiktor zmarł natychmiast. Kamikadze, Hiszpan chińskiego pochodzenia, miał trzykrotnie więcej alkoholu we krwi i nie chciał składać zeznań przed Gwardią Cywilną. Rok później Sąd Okręgowy w Madrycie skazał go na osiem lat więzienia, co nie jest wystarczającym okresem dla tak bardzo wycierpionej rodziny. Z tego powodu nalegają na zbieranie podpisów za pośrednictwem Change.org, aby zaostrzyć tego typu ataki przestępstw popełnionych podczas jazdy. Na razie mają ponad 150 tysięcy podpisów.

W „La Linterna” chcemy skupić się na temacie dnia na poziomie alkoholu we krwi oraz na tym, jak dzięki nowej kropli będziemy mogli lub nieunikanie wypadków drogowych z powodu alkoholu.

Czy obniżka stawki coś da?

Wiadomo już, że propozycja jest rozpatrywana i będzie oznaczać dużą zmianę dla wszystkich kierowców: dozwolony poziom alkoholu spadnie z 0,5 grama na litr krwi do 0,2. Miara, która zrównałaby nas z krajami takich jak Szwecja, Polska, Estonia czy Norwegia.

Ale czy jest to skuteczny środek? Dlaczego nie obniżyć go do 0? O to pytaliśmy Pere Navarro, dyrektor generalny Trafficktórzy gościli u nas w „La Linterna”.

Zrodlo