Tajemniczy sygnał związany z osuwiskiem na Grenlandii podkreśla wpływ zmian klimatycznych

We wrześniu 2023 r. naukowcy monitorujący aktywność sejsmiczną na całym świecie wykryli niezwykły sygnał. Ten sygnał, różniący się od typowego dudnienia trzęsienia ziemi, rezonował jako ciągły szum, utrzymując pojedynczą częstotliwość. Przez dziewięć kolejnych dni ten szum rozbrzmiewał na całym globie, od Arktyki po Antarktydę, wprawiając badaczy w osłupienie. Początkowo sklasyfikowany jako „USO” — niezidentyfikowany obiekt sejsmiczny — źródło sygnału zostało ostatecznie zidentyfikowane. Za tajemniczy szum odpowiadało kolosalne osuwisko w fiordzie Dickson na Grenlandii. Zdarzenie obejmowało ogromną ilość skał i lodu, wystarczającą do wypełnienia około 10 000 basenów olimpijskich, spadających do fiordu. Spowodowało to mega-tsunami, z falami wznoszącymi się do 200 metrów, dwa razy więcej niż kultowy londyński Big Ben.

Źródło osuwiska

Osuwisko było bezpośrednio związane z trwającymi skutkami zmiany klimatu. Z powodu przerzedzenia pobliskiego lodowca stabilność fiordu została naruszona. Lodowiec stracił dziesiątki metrów grubości na przestrzeni dziesięcioleci, co doprowadziło do osłabienia jego struktury. Kiedy góra w końcu ustąpiła, ogromna siła zawalenia wygenerowała fale sejsmiczne, które rozchodziły się po całej planecie.

Konsekwencje wydarzenia

W ich badaniu opublikowany w Science zespół badawczy zauważył, że sygnał został utworzony przez fale stojące w fiordzie spowodowane osuwiskiem. Odkrycia te podkreślają kaskadowe i niebezpieczne pętle sprzężenia zwrotnego między systemami lodu, wody i lądu Ziemi, ponieważ klimat nadal się ociepla.

W miarę wzrostu globalnych temperatur osuwiska, tsunami i podobne zjawiska w regionach polarnych mogą stać się częstsze.

Zrodlo