Tego dnia w historii, 20 września 1973 roku, gwiazda tenisa Billie Jean King wygrywa „Bitwę płci” w Houston

Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, akceptujesz Warunki korzystania z serwisu i Politykę prywatności serwisu Fox News, w tym nasze Powiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

Pionierska tenisistka Billie Jean King pokonała byłego mistrza mężczyzn Bobby’ego Riggsa w nagłośnionym meczu, tzw. „Bitwie Płci”, w tym samym dniu w historii, 20 września 1973 roku.

Widowisko sportowe transmitowane w telewizji okazało się przełomowym momentem w walce o równouprawnienie kobiet w sporcie.

King wygrał mecz tenisowy w trzech setach (6-4, 6-3, 6-3) przed ponad 30 000 widzów w Houston Astrodome i milionami widzów w kraju i na świecie, relacjonowanymi przed telewizorami.

„Nie minął ani jeden dzień, żeby ktoś nie zapytał mnie o ten mecz” – powiedziała King w komentarzu przesłanym e-mailem do Fox News Digital dwa lata temu, w 49. rocznicę swojego zwycięstwa.

TEGO DNIA W HISTORII, 19 WRZEŚNIA 1796 ROKU, PREZYDENT GEORGE WASHINGTON WYGŁASZA SWOJE PRZEMÓWIENIE POŻEGNALNE

„Pięćdziesiąt milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych i około 90 milionów ludzi na całym świecie oglądało mecz” – informuje strona internetowa Kinga. Było to „jedno z najchętniej oglądanych wydarzeń sportowych w historii” i „żaden mecz tenisowy przedtem ani potem nie był oglądany przez tak wielu”.

Przed transmisją w godzinach największej oglądalności obaj sportowcy popisywali się przed kamerami.

20 września 1973 roku gwiazda tenisa Billie Jean King zostaje wyniesiona na kort przez czterech mężczyzn na „Bitwę płci”, widowisko telewizyjne pomiędzy nią a 55-letnim tenisistą Bobbym Riggsem. (Getty Images)

„King wkroczył w stylu Kleopatry na złotej lektyce niesionej przez mężczyzn przebranych za starożytnych niewolników” – pisze History.com – „podczas gdy Riggs przybył rikszą ciągniętą przez modelki”.

Znany komentator sportowy Howard Cosell komentował mecz, dodając uroczystościom aury wzniosłości.

BILLIE JEAN KING OTRZYMUJE NAJWYŻSZE CYWILNE ODZNACZENIE FRANCJI W 50. ROCZNICĘ TRIUMFU FRENCH OPEN

King, mający wówczas 29 lat, był w trakcie dominującej serii.

Urodzony w Kalifornii zawodnik wygrał French Open, US Open i Wimbledon w 1972 roku.

Obroniła tytuł mistrzyni Wimbledonu zaledwie dwa miesiące przed „Bitwą Płci”, wygrywając jednocześnie osiem innych turniejów Wielkiego Szlema w swojej karierze.

Billie Jean Król

W „Bitwie płci” zwyciężyła Billie Jean King, która po pokonaniu Bobby’ego Riggsa w Astrodome w Houston w Teksasie 20 września 1973 r. otoczona była przez fanów i media. (Tony Triolo/Sports Illustrated za pośrednictwem Getty Images)

Riggs, który podczas meczu miał 55 lat, był w 1946 i 1947 roku najlepszym tenisistą na świecie.

Wkroczył w wielką karierę międzynarodową, wygrywając Wimbledon jako 21-letni amator w 1939 roku.

Riggs, który zmarł w 1995 r., był również zagorzałym i samozwańczym szowinistą, który publicznie poniżał sportsmenki.

Przed meczem dał Kingowi gigantycznego cukierkowego lizaka z napisem „Sugar Daddy”.

TEGO DNIA W HISTORII, 23 STYCZNIA 1957 R., WHAM-O PRODUKUJE PIERWSZE FRISBEES, ZMIENIAJĄC ROZRYWKĘ I SPORT

Jego szorstka reputacja sprawiła, że ​​zwycięstwo King było o wiele słodsze dla jej zwolenników na całym świecie.

Oprócz uznania, jakie zyskała przez całe życie, zgarnęła także wygraną w wysokości 100 tys. dolarów w konkursie, w którym zwycięzca zgarnia wszystko.

Gwiazda tenisa Bobby Riggs

Tenisista Bobby Riggs trzyma znak „Sugar Daddy”, gdy młode kobiety niosą go na kort. Rozegrał mecz tenisowy z Billie Jean King, zwany „Battle of the Sexes”, 20 września 1973 r. w Houston Astrodome. (Getty Images)

„To wydarzenie było zupełnie inne niż wszystkie wcześniej” – powiedział Neil Leifer, wieloletni fotograf Sports Illustrated, w lipcowej retrospektywie wydarzenia opublikowanej w czasopiśmie.

„Nikt nigdy nie rozgrywał meczu tenisowego na takim stadionie. To była hollywoodzka produkcja”.

Mimo iż mecz był bardzo widowiskowy, miał on na celu zademonstrowanie umiejętności zawodniczek.

Turniej odbył się zaledwie rok po uchwaleniu poprawek do ustawy o edukacji z 1972 r., znanej przede wszystkim z Tytułu IX, który otworzył możliwości uprawiania sportu dla kobiet na studiach wyższych.

„Chodziło o zmianę społeczną, o wiele bardziej niż o tenis” – często powtarzał King.

French Open 2022 prasa Billie Jean King

Billie Jean King rozmawia z mediami 14. dnia turnieju Rolanda Garrosa 4 czerwca 2022 r. w Paryżu we Francji. (Robert Prange/Getty Images)

Uważała to za zwycięstwo kobiet-sportowców na całym świecie.

Powiedziała, jak zauważa jej własna strona internetowa: „Myślałam, że cofniemy się o 50 lat, jeśli nie wygram tego meczu. Zniszczyłoby to kobiece mistrzostwa [tennis] tour i wpłynąć na samoocenę wszystkich kobiet. Pokonanie 55-letniego faceta nie było dla mnie żadnym dreszczykiem emocji. Dreszczyk emocji polegał na tym, że pokazywałam tenis wielu nowym osobom.”

„Chodziło o zmianę społeczną, o wiele bardziej niż o tenis”.

King w 1971 roku zarobiła ponad 100 000 dolarów w nagrodach pieniężnych. Uważa się, że jest pierwszą sportsmenką, która osiągnęła ten kamień milowy.

„Mimo to nadal istniały znaczne dysproporcje w wynagrodzeniach między sportowcami i sportsmenkami, a King usilnie zabiegał o zmianę” – pisze History.com.

Billie Jean King i Bobby Riggs

20 września 1973 roku tłum liczący 30 472 widzów i szacowana widownia telewizyjna licząca 40 milionów osób — największa w historii widownia meczu tenisowego w prime-time — oglądała, jak 29-letnia Billie Jean King pokonała 55-letniego Bobby’ego Riggsa w trzech kolejnych setach, 6-4, 6-3, 6-3, w „Bitwie płci”. (ANN LIMONGELLO/Disney General Entertainment Treść za pośrednictwem Getty Images)

„W 1973 r. US Open stał się pierwszym dużym turniejem tenisowym, w którym zwycięzcom obu płci przyznano taką samą kwotę nagród pieniężnych”.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle

Do dziś King pozostaje pionierem dla wielu ludzi na całym świecie.

Jak napisała w swojej autobiografii „All In”, opublikowanej w 2021 r., powiedziała swojej matce, gdy była małym dzieckiem: „Mamo, zrobię coś wielkiego ze swoim życiem — po prostu to wiem! Ty patrz”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Obejmowało to również zostanie tenisistą numer 1 na świecie.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

W 1973 roku założyła Stowarzyszenie Tenisa Kobiet, w 2006 roku została pierwszą kobietą, której imieniem nazwano dużą halę sportową (USA Billie Jean King National Tennis Center, gdzie odbywa się US Open). W 2009 roku została odznaczona przez prezydenta Obamę Prezydenckim Medalem Wolności, co stanowi jedno z jej osiągnięć.

Zrodlo