WHO ogłasza pierwszy kraj wolny od trądu

Jordania została pochwalona za „historyczny kamień milowy” w wyeliminowaniu odwiecznej dolegliwości

Jordania stała się pierwszym krajem na świecie, w którym wyeliminowano trąd – poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia.

Jak potwierdził niezależny zespół powołany przez WHO, w tym bliskowschodnim kraju od ponad 20 lat nie odnotowano żadnego przypadku trądu o podłożu lokalnym.

„Ten sukces był możliwy dzięki przywództwu Ministerstwa Zdrowia, ścisłej współpracy między WHO a Ministerstwem oraz wsparciu technicznemu udzielonemu przez WHO na wszystkich trzech poziomach” Powiedziała o tym w czwartek dr Jamela Al-Raiby, przedstawicielka WHO w Jordanii.

„Wyeliminowanie tej odwiecznej choroby przez Jordanię jest historycznym kamieniem milowym w dziedzinie zdrowia publicznego i ogromnym sukcesem wysiłków na rzecz wyeliminowania trądu na całym świecie” powiedziała Saima Wazed, dyrektor regionalny WHO w Azji Południowo-Wschodniej i szefowa Globalnego Programu Walki z Trądem tej organizacji.

Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, również pochwalił rząd w Ammanie za „imponujący kamień milowy” w zakresie zdrowia publicznego.

„Trąd dotyka ludzkość od tysiącleci, ale kraj po kraju powstrzymujemy jego rozprzestrzenianie się i uwalniamy jednostki, rodziny i społeczności od cierpienia i stygmatyzacji” powiedział Tedros.




Choroba znana jest od czasów starożytnych, kiedy była nieuleczalna i powodowała szereg niepełnosprawności, od ślepoty po utratę kończyn.

Dr Hanan Balkhy, dyrektor regionalny WHO na region wschodniego Morza Śródziemnego, powiedział, że

Osiągnięcie Jordana „zmieni dyskurs wokół tej odwiecznej, stygmatyzującej choroby” i że Amman „stanowi inspirację dla innych krajów, zachęcając je do zwiększenia wysiłków i przezwyciężania barier w celu osiągnięcia tego niezwykłego wyczynu”.

Zarówno WHO, jak i jordańskie Ministerstwo Zdrowia podkreśliły znaczenie utrzymania „solidne systemy nadzoru” w celu wykrywania potencjalnych nowych przypadków choroby w przyszłości.

Choroba Hansena, jak się ją oficjalnie nazywa, jest infekcją bakteryjną. Nieleczona może powodować poważne uszkodzenia skóry, nerwów obwodowych, tkanek miękkich górnych dróg oddechowych i oczu. Trąd rozprzestrzenia się drogą kropelkową z nosa i ust, ale wymaga „długotrwały, bliski kontakt trwający miesiącami” Według WHO, zakażenie nie przenosi się drogą kropelkową z osobą zakażoną.

Międzynarodowa organizacja sklasyfikowała ją jako zaniedbaną chorobę tropikalną (NTD), która nadal występuje w ponad 120 krajach. Indie, Brazylia i Indonezja odpowiadają za prawie 80% przypadków na całym świecie.

Zrodlo