Zapora Lagdo: Rząd federalny proponuje budowę pięciu zapór buforowych w celu powstrzymania nieustannych powodzi

Rząd federalny ujawnił plany budowy pięciu zapór buforowych wzdłuż osi rzek Niger i Benue, które mają powstrzymać nieustanne powodzie spowodowane spuszczaniem wody z zapory Lagdo.

Dyrektor generalny Nigeryjskiej Agencji Usług Hydrologicznych (NIHSA), pan Umar Muhammed, którego reprezentował dyrektor ds. hydrologii operacyjnej w agencji, Femi Bejide, podczas wywiadu dla Channels Tv.

Według niego agencja przesłała Prezydentowi propozycję budowy pięciu zapór buforowych, które mają zatrzymać nadmiar wody z zapory Lagdo w Kamerunie.

Przemawiając dodał, że niedawne powodzie w Borno i wielu innych stanach na północy były spowodowane nadmiernymi opadami deszczu spowodowanymi zmianami klimatycznymi.

Powiedział: „To, co trzeba zrobić, to przedstawić sprawozdanie Prezydium. Musimy mieć zapory buforowe, a zaproponowano ich pięć, a rząd federalny już się tym zajmuje”.

„W międzyczasie niektóre nasze tamy muszą zostać odmulone. Dopływy rzek Niger i Benue muszą zostać poszerzone”

Zauważył również, że władze Kamerunu rozpoczęły już wypuszczanie wody z zapory Lagdo, ale rząd federalny zawarł z nimi porozumienie, że woda będzie wypuszczana stopniowo, aby zmniejszyć ilość wody, jaką otrzyma rzeka Benue.

Odnosząc się do działań agencji mających na celu złagodzenie skutków wycieku wody, Dyrektor Generalny stwierdził, że wcześniej w tym roku NIHSA udostępniło stanom i władzom lokalnym w całym kraju analizę skutków powodzi za ten rok.

Wezwał również mieszkańców terenów zalewowych do opuszczenia tych terenów i zwrócenia się do władz stanowych o odmulenie kanałów i śródlądowych dróg wodnych, aby zapewnić swobodny przepływ wody z rzeki Benue przez dopływy przez deltę Nigru do Oceanu Atlantyckiego.

Historia

Mieszkańcy stanów dopływów rzek Niger i Benue musieli znosić nieustanne powodzie z powodu uwolnienia wody z tamy Lagdo w Kamerunie. Główne stany dotknięte uwolnieniem to: Kogi, Edo, Benue, Adamawa, Delta, Anambra, Bayelsa, Rivers i Cross Rivers.

  • Na początku tego tygodnia NIHSA ostrzegło Nigeryjczyków, że władze Kamerunu zaczną wypuszczać wodę z zapory Lagdo od 17 września 2024 r. i potrwają około dwóch tygodni.
  • W ostatnich tygodniach kilka stanów północnych doświadczyło gwałtownych powodzi, które zniszczyły domy, nieruchomości i pola uprawne. W Maiduguri zawalenie się zapory Alau spowodowało zalanie znacznych części miasta. W odpowiedzi rząd federalny ogłosił pakiet wsparcia w wysokości 3 miliardów N dla dotkniętych stanów w całym kraju.

Zrodlo