Smutna historia małej Libanki, która zginęła w wyniku eksplozji pagera jej ojca

Bejrut, VIVA – Fatima Abdullah, ośmioletnia dziewczynka, z entuzjazmem powtarza lekcje po pierwszym dniu w szkole we wsi Saraain El Faouqa w dolinie Bekaa w Libanie.

Przeczytaj także:

Rezolucja ONZ żądająca od Izraela opuszczenia Palestyny ​​z podaniem rocznego terminu

Mimo że w jego kraju panuje obecnie konflikt, ma on duże nadzieje, że w nowym roku szkolnym będzie mógł nadal uczęszczać do szkoły.

Niestety, atmosfera szczęścia nie trwała długo. Pager (pager) należący do jej ojca eksplodował, gdy go trzymała, odbierając życie młodej Fatimie i niszcząc jej szczęśliwe marzenia.

Przeczytaj także:

Ambasador Iranu traci jedno oko w wyniku eksplozji pagera w Libanie

Libański minister zdrowia Firas Al-Abiad we wtorek, 17 września 2024 r., oświadczył, że 9 osób, w tym dziecko, zginęło w masowych eksplozjach urządzeń komunikacji bezprzewodowej, zwanych pagerami, w wielu obszarach Libanu.

Fatima była jedną z 12 ofiar, które straciły życie we wtorek, 18 września 2024 r., w wyniku rzadkiej i potężnej eksplozji, w której uczestniczyły tysiące urządzeń komunikacji bezprzewodowej, zwanych pagerami, wstrząsając Libanem wśród napięć spowodowanych atakami artyleryjskimi i warkot Izrael każdego dnia, a także groźby inwazji.

Przeczytaj także:

Urzędnicy amerykańscy zaniepokojeni eksplozją pagera i krótkofalówki

Przyjaciele i rodzina wspominają Fatimę z głębokim smutkiem, opisując ją jako bystre i kochane dziecko, z wielkimi marzeniami na przyszłość.

Jego ciotka, również Fatima (48 l.), opowiedziała Anadolu rozdzierające serce ostatnie chwile życia jej siostrzeńca.

Wyjaśnił, że Fatima uczyła się sama w kuchni, podczas gdy jej rodzeństwo i rodzice byli na zewnątrz domu, gdy nastąpił wybuch.

Ambulanse transportują ofiary eksplozji Pagera w Libanie

Ambulanse transportują ofiary eksplozji Pagera w Libanie

Ze łzami spływającymi po policzkach powiedziała: „Fatima właśnie wróciła do domu po pierwszym dniu w szkole pełna entuzjazmu. Był wzorowym uczniem i kochanym przez wszystkich.”

Tragiczny incydent pamięta także przyjaciel Fatimy, dziewięcioletni Ali Abdullah.

„Fatima siedziała na sofie i uczyła się, kiedy zadzwonił pager. Wziął go, żeby dać ojcu, który był na zewnątrz, ale pager eksplodował mu w dłoni” – powiedział Anadolu.

VIVA Military: broń rakietowa libańskich żołnierzy Hezbollahu

VIVA Military: broń rakietowa libańskich żołnierzy Hezbollahu

Fatima stała się obecnie symbolem cierpień Libanu, a użytkownicy mediów społecznościowych szeroko udostępniają jej imię i nazwisko oraz zdjęcie, co czyni ją najbardziej rozpoznawalną twarzą wśród ofiar wybuchu.

W środę mieszkańcy wioski Saraain El Faouqa upamiętnili śmierć Fatimy podczas wzruszającego nabożeństwa żałobnego.

Minister zdrowia Libanu Firas Alabiad ogłosił, że wśród ofiar eksplozji pagera znalazł się także 11-letni Mohammad Bilal King.

Wcześniej w środę Hezbollah ogłosił, że Mohammad i trzech innych członków partii, w tym syn prawodawcy Hezbollahu Alego Ammara, zostaną pochowani w rejonie Ghobeiry w południowym Bejrucie.

Rząd libański i Hezbollah oskarżyły Izrael o odpowiedzialność za eksplozję tysięcy pagerów, przysięgając zemstę za śmierć 12 osób, w tym dwoje dzieci, i ranienie około 2800 innych osób.

W środę po południu w Libanie w wyniku nowej fali eksplozji urządzeń komunikacji bezprzewodowej zginęło co najmniej 14 osób, a ponad 450 zostało rannych.

W ciągu dwóch dni od tego zdarzenia zginęło 26 osób, a ponad 3200 zostało rannych.

Libańska Narodowa Agencja Informacyjna podała, że ​​bezprzewodowe radia eksplodowały także w rękach użytkowników w Tyrze na południu Libanu.

W przeciwieństwie do pagera, w środę doszło również do eksplozji urządzenia „ICOM” używanego wyłącznie do ratownictwa medycznego w południowym Libanie, w wyniku czego zginęło dziewięć osób, a ponad 300 zostało rannych.

Pagery to małe urządzenia zasilane bateryjnie, które odbierają wiadomości tekstowe oraz sygnały dźwiękowe i wizualne.

Urządzenia te są powszechnie używane do komunikacji przez ludność cywilną i pracowników służby zdrowia.

Pełniący obowiązki premiera Libanu Najib Mikati zapewnił później opinię publiczną, że druga fala eksplozji urządzeń bezprzewodowych w Libanie dobiegła końca i że żadne nowe ofiary nie były hospitalizowane.

Izrael zachował milczenie, a Kancelaria Premiera dystansowała się od usuniętego już w mediach społecznościowych wpisu byłego doradcy i rzecznika premiera Benjamina Netanjahu, Topaza Luka, który sugerował, że za atak odpowiedzialny jest Izrael.

Ta nowa fala eksplozji ma miejsce w czasie transgranicznych ataków pomiędzy Hezbollahem a Izraelem, na tle brutalnej inwazji Izraela na Strefę Gazy.

W inwazji zginęło prawie 41 300 osób, głównie kobiet i dzieci, po transgranicznym ataku na Izrael przeprowadzonym przez palestyńską grupę Hamas 7 października ubiegłego roku. (mrówka)

Następna strona

Wyjaśnił, że Fatima uczyła się sama w kuchni, podczas gdy jej rodzeństwo i rodzice byli na zewnątrz domu, gdy nastąpił wybuch.

Następna strona



Zrodlo