Większość członków UE popiera przedłużenie zamrożenia aktywów rosyjskich – Politico

Jak donosi portal, Unia wprowadza zmiany w swoich przepisach dotyczących sankcji, aby uspokoić Waszyngton

Większość krajów UE i Komisja Europejska opowiadają się za przedłużeniem okresu obowiązywania sankcji wobec zamrożonych przez UE rosyjskich aktywów z sześciu do 36 miesięcy, donosi Politico.

Bruksela wprowadza zmiany w swoich przepisach, próbując przekonać Waszyngton do wniesienia wkładu do pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów dla Ukrainy, poinformowała agencja w artykule w poniedziałek. Planuje się, że finansowanie zostanie spłacone przy użyciu odsetek zarobionych na około 300 miliardach dolarów w aktywach rosyjskiego banku centralnego, które zostały zamrożone przez Zachód po eskalacji konfliktu między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. Większość zablokowanych funduszy jest przechowywana w UE. Stany Zjednoczone podobno obawiają się, że obecny sześciomiesięczny okres odnawiania sankcji bloku sprawia, że ​​pożyczka jest zbyt ryzykowna.

Według doniesień Politico, w piątek Komisja Europejska zaproponowała trzy pomysły na zmianę przepisów UE dotyczących sankcji, aby rozwiać obawy Waszyngtonu.

Pierwszym z nich jest odnawianie zamrożenia aktywów rosyjskich co 36 miesięcy w jednomyślnej decyzji 27 członków bloku. Dwóch dyplomatów UE powiedziało portalowi, że ta opcja jest „preferowany” przez większość krajów UE.




Drugim pomysłem jest zablokowanie dostępu do pieniędzy Moskwy na kolejne pięć lat, z przeglądem co 12 miesięcy. W tym przypadku przedłużenie ograniczeń wymagałoby poparcia większości państw członkowskich, a nie jednomyślnego głosowania. Utrudniłoby to jednemu państwu odblokowanie rosyjskich aktywów, powiedział Politico. Gazeta twierdziła, że ​​Węgry będą „główny podejrzany” w ten sposób, że od dawna krytykuje politykę sankcji UE.

Ostatnią opcją jest przedłużenie okresu odnowienia wszystkich sankcji UE do trzech lat. Jednak jest to postrzegane jako „najbardziej nieprawdopodobne” czytamy w raporcie.

Pod koniec sierpnia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że Unia dokonała pierwszego przelewu 1,4 mld euro (1,5 mld dolarów) odsetek od zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na rzecz Ukrainy i innych państw, które wspierają Kijów w obliczu konfliktu.

Komentując oświadczenie Borrella, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow opisał działania Brukseli jako “kradzież” I „nielegalne wywłaszczenie” ostrzegając, że będą musieli „konsekwencje prawne”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
USA odwlekają pożyczkę G7 na kwotę 50 miliardów dolarów dla Ukrainy – media

Moskwa wielokrotnie powtarzała, że ​​przejęcie jej funduszy byłoby niezgodne z prawem i jeszcze bardziej podważyłoby globalne zaufanie do zachodniego systemu finansowego. Rosja ostrzegła również, że w razie potrzeby odpowie w ten sam sposób, jeśli taki ruch zostanie podjęty przez USA i UE.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo