„Obiekty cywilne nie powinny być wykorzystywane jako broń”: szef ONZ o eksplozjach w Libanie

Urządzenia należące do Hezbollahu eksplodują jednocześnie, zabijając ponad 20 osób i raniąc setki w Libanie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że obiekty cywilne nie powinny być wykorzystywane jako broń po śmiercionośnej fali eksplozji w Libanie, których celem były urządzenia komunikacyjne używane przez Hezbollah.

„Uważam, że bardzo ważne jest, aby istniała skuteczna kontrola obiektów cywilnych, a nie broń obiektów cywilnych. To powinna być zasada, którą… rządy powinny być w stanie wdrożyć” – powiedział Guterres w środę na odprawie w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Setki bezprzewodowych pagerów należących do członków grupy wspieranej przez Iran eksplodowały jednocześnie we wtorek, kilka godzin po tym, jak Izrael ogłosił, że rozszerza cele wojny w Strefie Gazy, aby objąć nimi walkę z libańskim sojusznikiem Hamasu. Eksplozje we wtorek zabiły 12 osób, w tym dwoje dzieci, i zraniły do ​​2800.

Guterres ostrzegł, że „istnieje poważne ryzyko gwałtownej eskalacji w Libanie i należy zrobić wszystko, aby jej uniknąć”.

„To, co się wydarzyło, jest szczególnie poważne nie tylko ze względu na liczbę ofiar, ale także z powodu istniejących przesłanek, że zostało to wywołane, powiedziałbym, przed normalnym sposobem wyzwalania takich rzeczy, ponieważ istniało ryzyko, że zostanie to odkryte”.

Według Ministerstwa Zdrowia Publicznego Libanu, w środę wieczorem doszło do kolejnych eksplozji ładunków wybuchowych, w wyniku których zginęło co najmniej dziewięć osób, a około 300 zostało rannych.

Libańskie media państwowe poinformowały, że w środę w Bejrucie eksplodowały krótkofalówki używane przez członków Hezbollahu; podobne eksplozje miały miejsce także w południowym i wschodnim Libanie.

Hezbollah, który niemal codziennie prowadzi ostrzał transgraniczny z siłami izraelskimi, wspierając Hamas w Strefie Gazy, zapowiedział, że odpowie na ataki z pagerów, za które obwinił Izrael.

Izrael nie skomentował jeszcze eksplozji.

Tymczasem Volker Turk, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, powiedział w oświadczeniu wydanym w środę, że osoby odpowiedzialne za śmiercionośną falę eksplozji w Libanie „muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

„Jednoczesne atakowanie tysięcy osób, cywilów lub członków grup zbrojnych, bez wiedzy o tym, kto był w posiadaniu urządzeń będących celem ataku, gdzie się znajdowały i w jakim otoczeniu znajdowały się w momencie ataku, narusza międzynarodowe prawo praw człowieka i, w stosownym zakresie, międzynarodowe prawo humanitarne” – powiedział.

Zrodlo