Departament Sprawiedliwości USA domaga się 100 mln dolarów za zawalenie się mostu w Baltimore Key

Stany Zjednoczone pozywają właściciela i operatora tankowca z siedzibą w Singapurze, który w marcu uderzył w most, w wyniku czego zginęło sześć osób.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pozwał właściciela i operatora tankowca z siedzibą w Singapurze, który na początku tego roku uderzył w most Francis Scott Key w Baltimore.

Pozew złożony w środę domaga się 100 mln USD od Grace Ocean Private i Synergy Marine Private, właściciela i operatora statku, który zderzył się z mostem w marcu po awarii zasilania. Uderzenie spowodowało zawalenie się mostu, zabijając sześciu pracowników konstrukcji i blokując duży port w USA.

„Dzięki temu powództwu cywilnemu Departament Sprawiedliwości stara się zapewnić, że koszty oczyszczenia kanału i ponownego otwarcia portu w Baltimore pokryją firmy, które spowodowały katastrofę, a nie amerykańscy podatnicy” – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny USA Merrick Garland.

„Departament Sprawiedliwości jest zobowiązany do pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za zniszczenie mostu Francis Scott Key” – dodał.

Tymczasem zastępca prokuratora generalnego Benjamin Mizer stwierdził, że kolizja była bezpośrednio związana z zaniedbaniami firm.

W oświadczeniu stwierdził, że właściciel i operator 300-metrowego (1000-stopowego) tankowca M/V Dali „dobrze wiedzą o problemach z wibracjami na statku, które mogą spowodować przerwę w dostawie prądu”.

„Ale zamiast podjąć niezbędne środki ostrożności, zrobili coś przeciwnego” – powiedział.

„Z powodu zaniedbań, złego zarządzania, a czasami chęci obniżenia kosztów, skonfigurowali systemy elektryczne i mechaniczne statku w sposób, który uniemożliwił im szybkie przywrócenie napędu i sterowania po przerwie w dostawie prądu” – powiedział Mizer.

Opisał także kaskadowy zestaw awarii, które doprowadziły do ​​katastrofy.

Grace Ocean i Synergy Marine złożyły pozew na początku tego roku, domagając się ograniczenia swojej odpowiedzialności do 44 mln USD. Termin na zakwestionowanie tego limitu upływa 24 września.

Pozew złożony w środę koncentruje się konkretnie na kosztach związanych z reakcją kryzysową, usuwaniem gruzu i ponownym otwarciem portu w Baltimore.

Nie dotyczy to kosztów odbudowy mostu, które szacowane są na kwotę od 1,7 do 1,9 mld dolarów.

Rodziny pozywają

Działania prawne rządu zostały podjęte zaledwie dzień po tym, jak rodziny ofiar, które zginęły na moście, ogłosiły własne plany podjęcia kroków prawnych przeciwko właścicielowi i operatorowi.

Wszystkie sześć ofiar to imigranci pracujący na porannej zmianie na moście w momencie zderzenia. Ich ciała zostały później wydobyte przez nurków ratowniczych.

Maria del Carmen Castellon, której mąż Miguel Luna został zamordowany, zaapelowała o sprawiedliwość na konferencji prasowej w środę.

„Tego dnia w moim sercu otworzyła się rana, która nigdy się nie zagoi, czego nie życzę nikomu” – powiedział Castellon po hiszpańsku, rozmawiając za pośrednictwem tłumacza.

Kilku lokalnych urzędników i przedsiębiorstw również pozwało Grace Ocean i Synergy Marine, a należy się spodziewać kolejnych pozwów.

Zrodlo