Mapy grawitacji Marsa pokazują dziwne ukryte struktury pod powierzchnią

Naukowcy na Europlanet Science Congress 2024 zaprezentowali unikalną mapę grawitacyjną Marsa. Mapa ta ujawnia obecność znaczących struktur pod starożytnym oceanem Marsa i podkreśla, w jaki sposób procesy płaszcza wpływają na Olympus Mons, największy wulkan w Układzie Słonecznym. Badanie opiera się na danych z misji InSIGHT (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) NASA i niewielkich odchyleniach satelitarnych.

Ponowna ocena geologii Marsa

Nadchodzący artykuł zatytułowany „Globalne pole grawitacyjne Marsa ujawnia aktywne wnętrze” pod kierunkiem Barta Roota z Uniwersytetu Technologicznego w Delfcie i opublikowany w Universe Today kwestionuje ustalone teorie geologiczne. Kwestionuje koncepcję izostazji fleksyjnej, która tradycyjnie opisuje, jak litosfera planety, obejmująca skorupę i górny płaszcz, reaguje na obciążenia na dużą skalę.

Na Ziemi takie obciążenie zwykle powoduje opadanie litosfery, a otaczające obszary są lekko podniesione. Jednak Tharsis Montes na Marsie, rozległy region wulkaniczny, przeczy temu modelowi. Zamiast tonąć, Tharsis Montes jest wyraźnie podniesiony.

Ukryte cechy Marsa

Według Science Alert, naukowcy sugerują, że aktywne procesy w płaszczu Marsa wypychają Tharsis Montes w górę raportZidentyfikowali dużą masę o średnicy około 1750 kilometrów i głębokości 1100 kilometrów, prawdopodobnie pióropusz płaszcza wywierający wystarczającą siłę, aby przeciwdziałać ciśnieniu skierowanemu w dół ze strony masy regionu wulkanicznego.

Ponadto badanie ujawniło gęste, tajemnicze struktury pod północnymi równinami polarnymi Marsa. Te anomalie, pogrzebane pod gładką warstwą osadów, są o około 300–400 kg/m³ gęstsze niż ich otoczenie. Podczas gdy podobne struktury na Księżycu są powiązane z basenami uderzeniowymi, anomalie na północnej półkuli Marsa nie wykazują takich śladów powierzchniowych.

Plany przyszłych eksploracji

Aby zbadać te zagadkowe struktury i grawitację Marsa, naukowcy opowiadają się za misją Martian Quantum Gravity (MaQuls). Dr Lisa Wörner z Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Kosmonautyki (DLR), która przedstawiła misję na EPSC2024, wyjaśniła, że ​​MaQuls będzie wykorzystywać technologię podobną do tej stosowanej w misjach GRAIL i GRACE. Misja ta może zapewnić głębszy wgląd w cechy podpowierzchniowe Marsa i trwającą konwekcję płaszcza, poprawiając nasze zrozumienie dynamicznych procesów planety.

Zrodlo