Hezbollah obiecuje „rozliczenie” z Izraelem po atakach na pagery

Fala eksplozji na Bliskim Wschodzie zabiła co najmniej 11 osób i zraniła tysiące innych

Hezbollah zapowiedział odwet przeciwko Izraelowi po tym, jak fala eksplozji pagerów zabiła we wtorek kilku członków tej libańskiej organizacji islamistycznej i zraniła tysiące innych.

Co najmniej 11 osób zginęło, a około 3000 zostało rannych, gdy pagery – na których Hezbollah polega, aby utrudnić przechwytywanie wiadomości – zaczęły eksplodować w Libanie i Syrii. Wśród rannych był ambasador Iranu w Libanie, Mojtaba Amini, a także kilku wysokich rangą urzędników Hezbollahu.

Choć doniesienia medialne sugerowały, że eksplozje zostały zorganizowane przez izraelską agencję szpiegowską Mossad, władze Zachodniej Jerozolimy nie przyznały się do przeprowadzenia ataku.

W oświadczeniu wydanym w środę Hezbollah stwierdził, że posiada „Izraelski wróg ponosi pełną odpowiedzialność za tę zbrodniczą agresję”. Obiecała również kontynuować działania militarne przeciwko Izraelowi, wspierając Hamas w palestyńskiej enklawie Gazy, pomimo sygnałów wysyłanych przez pagery.




„Ta ścieżka jest ciągła i oddzielona od trudnego rozliczenia, którego musi oczekiwać zbrodniczy wróg, dokonując masakry we wtorek… To jest kolejne rozliczenie, które nastąpi” grupa dodała, podkreślając, że atak jedynie wzmocni jej determinację.

New York Times doniósł, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, że Izrael ukrył materiały wybuchowe w pagerach, które nosiły markę tajwańskiej firmy Gold Apollo, zanim zostały wysłane do Libanu. Gold Apollo stwierdziło, że zezwoliło na używanie swojej nazwy na pagerach, ale zostały one wyprodukowane przez firmę z siedzibą w Budapeszcie.

Hezbollah zaczął używać pagerów i innych mało zaawansowanych technologicznie metod komunikacji z obawy, że wiadomości wysyłane za pośrednictwem telefonu komórkowego mogą zostać zhakowane lub śledzone przez izraelski wywiad.

Izrael i Hezbollah, który ma bliskie powiązania z Iranem, są w konflikcie od wielu lat, a napięcia nasiliły się po rozpoczęciu wojny Izraela z Hamasem w październiku ubiegłego roku. Obie strony regularnie wymieniały się atakami transgranicznymi, które spowodowały liczne ofiary, ale jak dotąd powstrzymywały się od bezpośredniego zaangażowania.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo