Rodzice nie mają pojęcia, w jaki sposób nastolatki korzystają ze sztucznej inteligencji, wynika z badania

Nowe badanie wykazało, że rodzice znacząco niedoceniają wykorzystania przez swoich nastolatków generatywnej sztucznej inteligencji. Technologia ta, spopularyzowana przez platformę konwersacyjną ChatGPT, pozwala użytkownikom zadać niemal każde pytanie botowi AI i otrzymać konkretną i szczegółową oryginalną odpowiedź.

Ten ankietaprzeprowadzone wiosną przez organizację non-profit Common Sense Media, przepytało 1045 dorosłych rodziców w USA i ich nastolatków. Ogółem 70 procent nastolatków stwierdziło, że korzysta z generatywnej AI.

Spośród nastolatków, którzy stwierdzili, że korzystali z co najmniej jednej platformy, tylko 37 procent ich rodziców wiedziało o jej używaniu. Prawie jedna czwarta rodziców, których dziecko korzystało z tej technologii, nie wiedziała o tym, a prawie 40 procent dorosłych respondentów, których dziecko eksperymentowało z narzędziami, nie było pewnych swoich doświadczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

Aplikacje AI mogą zautomatyzować Twoje życie domowe, a to jest raczej fajne niż straszne

Nastolatkowie z doświadczeniem z generatywną sztuczną inteligencją stwierdzili, że najczęściej korzystali z platform w celu pomocy w odrabianiu prac domowych, aby uniknąć nudy i przetłumaczyć coś z jednego języka na drugi. Wielu nastolatków przyznało się do korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji do zadań szkolnych bez zgody nauczyciela. Niektórzy nastolatkowie tworzyli nowe treści, używając głosu lub wizerunku innej osoby, czasami jako żart lub aby drażnić inną osobę. Podczas gdy uczestników pytano o ich doświadczenia z korzystaniem z sztucznej inteligencji w celu tworzenia wyraźnych, niekonsensualnych obrazów, ustalenia te zostaną uwzględnione w przyszłym raporcie.


Amanda Lenhart, szefowa działu badań w Common Sense Media, powiedziała, że ​​rodzice powinni zacząć rozmawiać ze swoimi dziećmi o złożonościach sztucznej inteligencji generatywnej, aby były przygotowane na to, co może je spotkać.

„Musisz o tym mówić, ponieważ twoje dzieci już z tego korzystają, nawet jeśli uważasz, że tak nie jest” – powiedział Lenhart.

Co Twoje dziecko powinno wiedzieć o generatywnej sztucznej inteligencji

Chociaż technologia ta może przynieść nastolatkom wiele korzyści, Lenhart zauważył, że młodzi użytkownicy mogą nie być świadomi jej potencjału powielanie stronniczości i udostępnianie nieprawidłowych lub wprowadzających w błąd informacji, często znanych jako halucynacje.

Nastolatkowie mogą również nie wiedzieć, kiedy korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji generatywnej jest równoznaczne z oszustwem lub narusza prywatność innej osoby, gdy jest wykorzystywane do tworzyć obrazy bez ich zgody; lub zrozum, że duże modele językowe platformy sztucznej inteligencji generatywnej mogą mieć różne metody szkolenia, dostrajania i zabezpieczenia.

„Te narzędzia czerpią z tego, co najlepsze i najgorsze w Internecie, a także z tego, co najlepsze i najgorsze w ludzkości, a to oznacza, że ​​czasami to, czym się z nami dzielą, jest zarówno złe, jak i okropne” – powiedział Lenhart.

Najważniejsze artykuły Mashable

Rodzice mogą nie znać tych ważnych informacji, jeśli nie czytali o sztucznej inteligencji generatywnej lub nie korzystali z niej, dlatego też dobrze jest, aby dorośli zapoznali się z tą technologią, zanim zaczną rozmawiać na jej temat ze swoimi dziećmi – dodał Lenhart.

Zaleca rodzicom przetestowanie platform, które wykorzystują tę technologię. Mogą nawet spędzać czas na platformach lub usługach, które zawierają generatywną sztuczną inteligencję, nie zdając sobie z tego sprawy.

Na przykład produkt wyszukiwania Gemini firmy Google obecnie generuje odpowiedzi generatywne na zapytania użytkowników. Narzędzia komunikacyjne Facebook Messenger i WhatsApp firmy Meta również mają możliwości generatywnej AI. Podstawowe monity Meta AI obejmują „daj mi quiz osobowości” i „jak szybko czytać?”

Jak twierdzi Lenhart, nastolatkowie korzystający ze Snapchata prawdopodobnie znają jego generatywnego chatbota My AI, z którym dorośli mogą eksperymentować, a następnie omawiać go ze swoimi dziećmi.

Podczas rozmowy z nastolatkami na temat generatywnej sztucznej inteligencji rodzice mogą bawić się tą technologią razem z dzieckiem lub obok niego. Lenhart przytoczył przykład proszenia go o napisanie zabawnego wiersza, wymyślenie pomysłów na kostiumy na Halloween lub zaplanowanie tygodniowych posiłków. Rodzic może również obserwować, jak nastolatek testuje wiedzę chatbota na temat, który go pasjonuje, a następnie omawiać, jak stwierdzić, czy sztuczna inteligencja się myliła, czy miała rację.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmą rodzice, Lenhart radzi skupić się na znalezieniu sposobów, aby pomóc nastolatkom rozpoznać, w jaki sposób platformy AI działają lub nie, i wspólnie z nimi o tym porozmawiać.

Generatywna sztuczna inteligencja w szkole

Z badania wynika, że ​​takie dyskusje nie mają miejsca w klasach, co zdaniem Lenharta ma istotne znaczenie.

Badania Common Sense pokazują, że nastolatki, które uczestniczą w złożonych rozmowach i lekcjach na ten temat w szkole, mają bardziej zniuansowane zrozumienie zalet i wad generatywnej AI. Jednak badanie wykazało, że nie dzieje się tak w przypadku ponad połowy młodych respondentów.

Lenhart powiedział, że ważne jest, aby nastolatkowie poznali zasady korzystania ze sztucznej inteligencji generatywnej podczas odrabiania zadań domowych, które mogą się różnić w zależności od nauczyciela.

„Większość nastolatków nie chce oszukiwać”.

– Amanda Lenhart, szefowa działu badań w Common Sense Media

„Większość nastolatków nie chce oszukiwać” – powiedział Lenhart. „Chcą używać go w sposób odpowiedni do nauki, więc powiedz im, gdzie to jest, aby mogli podejść do tej linii i jej nie przekroczyć”.

A według badania podejrzenie oszukiwania może nieproporcjonalnie dotknąć uczniów czarnoskórych. W badaniu czarnoskórzy nastolatkowie dwukrotnie częściej niż biali i latynoscy twierdzili, że ich nauczyciele błędnie oznaczali ich pracę szkolną jako produkt generatywnej sztucznej inteligencji, podczas gdy tak nie było. Lenhart powiedział, że to odkrycie naśladuje historyczne nierówności w dyscyplinie szkolnej dla młodzieży czarnoskórej.

„Narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję nie są wolne od uprzedzeń, których prawdopodobnie doświadczasz już w swojej szkole” – powiedział Lenhart.

Problem ten pokazuje, dlaczego tak ważne jest, aby dorośli w szkole i w domu byli świadomi wyzwań, z jakimi będą musieli zmierzyć się nastolatkowie w erze generatywnej sztucznej inteligencji.



Zrodlo