Australia aresztuje dziesiątki osób za aplikację rzekomo używaną przez przestępców na całym świecie

Władze oskarżyły 32-letniego mężczyznę z Sydney o powiązanie z siecią Ghost, z której rzekomo korzystają gangi przestępcze w wielu krajach.

Australijska policja aresztowała 32-letniego mężczyznę pod zarzutem stworzenia i administrowania aplikacją do szyfrowanych wiadomości, która jest wykorzystywana przez zorganizowane grupy przestępcze na całym świecie do handlu narkotykami i bronią palną, prania pieniędzy i zlecania zabójstw.

Jay Je Yoon Jung stawił się w środę przed sądem w Sydney pod zarzutem stworzenia platformy do przesyłania wiadomości Ghost, która według władz została „stworzona wyłącznie dla podziemnego świata przestępczego”.

Jungowi postawiono pięć zarzutów, m.in. wspieranie organizacji przestępczej i czerpanie korzyści z przestępstw.

Australijska Policja Federalna (AFP) poinformowała w oświadczeniu, że Jung sprzedawał zmodyfikowane smartfony za 2350 dolarów australijskich (1600 USD) za sztukę, oferując jednocześnie sześciomiesięczny abonament sieci i wsparcie techniczne.

Policja poinformowała, że ​​Ghost, stworzony w 2017 r., był używany przez „setki przestępców” we Włoszech, na Bliskim Wschodzie, w Korei Południowej, a także w Australii.

Agencja AFP podała, że ​​w ostatnich dniach aresztowano 38 podejrzanych w całej Australii, podczas gdy władze niemal równocześnie przeprowadziły naloty w Irlandii, Włoszech, Szwecji i Kanadzie.

Według policji w Australii zarzuty postawiono nawet 50 osobom podejrzewanym o korzystanie z Ghost.

Zastępca komisarza agencji AFP Ian McCartney poinformował, że w ramach operacji Kraken przejęto 25 sztuk nielegalnej broni, udaremniono 50 gróźb wobec osób i zapobieżono importowi ponad 200 kg nielegalnych narkotyków.

„Usunięcie dedykowanych szyfrowanych urządzeń komunikacyjnych wymaga znacznych umiejętności” – powiedział McCartney w oświadczeniu.

„Jednak świętym Graalem jest zawsze penetrowanie platform przestępczych w celu uzyskania dostępu do dowodów – i właśnie w tym obszarze AFP jest światowym liderem”.

Pułkownik Florian Manet, szef departamentu technicznego Narodowego Dowództwa Cybernetycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji, powiedział, że jego zespół udostępnił „zasoby techniczne”, aby pomóc swoim australijskim kolegom w zinfiltrowaniu sieci.

„Wdrożenie rozwiązania technicznego, które w dłuższej perspektywie pozwoliło grupie zadaniowej uzyskać dostęp do komunikacji użytkowników na tej bezpiecznej platformie” – powiedział Manet w oświadczeniu wydanym przez AFP.

Do infiltracji sieci Ghost doszło trzy lata po tym, jak FBI wykorzystało ANOM, aplikację do szyfrowanych wiadomości opracowaną przez amerykańską agencję ścigania, jako konia trojańskiego, który pozwolił na aresztowanie 800 podejrzanych o popełnienie przestępstw w 16 krajach.

Zrodlo