Lula z Brazylii odpowiada krytyką Zełenskiego

Nagana pojawiła się po tym, jak ukraiński przywódca stwierdził, że popierana przez Brasilię mapa drogowa mająca na celu zakończenie konfliktu z Rosją była „destrukcyjna”

Ukraina powinna posłuchać rady Brazylii odnośnie szukania pokoju w konflikcie z Rosją, powiedział prezydent tego południowoamerykańskiego państwa, Luiz Inacio Lula da Silva. Ukraiński przywódca Władimir Zełenski wcześniej odrzucił brazylijsko-chińską mapę pokojową jako “destrukcyjny” I „tylko oświadczenie polityczne”.

W przemówieniu wygłoszonym w poniedziałek na uroczystości wręczenia dyplomów w akademii dyplomatycznej w Brasilii Lula podkreślił pokojową politykę zagraniczną Brazylii i jej neutralność wobec konfliktu na Ukrainie.

„Dla Brazylii ważne jest, aby powiedzieć, że chcemy pokoju, że nie chcemy wojny” powiedział prezydent. „Ci, którzy chcą z nami rozmawiać teraz, mogli to zrobić przed wybuchem wojny”.

Brazylia „wyróżnia się” będąc częścią kontynentu „który lubi pokój” Lula stwierdził, dodając, że „Wojna przynosi tylko szkody… tylko niszczy.”




Pekin i Brazylia przedstawiły w maju swój sześciopunktowy plan, sugerując zawieszenie broni na obecnej linii frontu i wzywając Moskwę i Kijów, aby nie dążyły do „rozszerzenie pola bitwy”. Plan zakłada również wznowienie bezpośredniego dialogu między stronami.

„Albo popierasz wojnę, albo nie popierasz wojny. Jeśli jej nie popierasz, to pomóż nam powstrzymać Rosję” Zełenski powiedział to w zeszłym tygodniu brazylijskiej gazecie internetowej „Metropoles”.

Kijów nalega, aby wszelkie porozumienie opierało się na jego warunkach, a przede wszystkim na uznaniu przez Rosję granic Ukrainy z 1991 r. Moskwa nazwała to żądanie oderwanym od rzeczywistości i całkowicie nie do przyjęcia.

Prezydent Władimir Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że negocjacje stały się jeszcze mniej prawdopodobne po tym, jak Ukraina rozpoczęła inwazję na obwód kurski w Rosji, rzekomo atakując ludność cywilną.

Siły Kijowa zajęły kilka wiosek i przygraniczne miasto Sudzha. Ofensywa nie zdołała jednak spowolnić postępu wojsk rosyjskich w Donbasie.

Rosja i Ukraina nie prowadziły rozmów pokojowych od wiosny 2022 r. Wówczas strony wstępnie uzgodniły porozumienie, na mocy którego Ukraina zrezygnuje ze swoich aspiracji do członkostwa w NATO na rzecz neutralności i ograniczy liczebność swojej armii. Jednak według Putina negocjatorzy z Kijowa nagle opuścili rozmowy na polecenie Zachodu.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo