Migranci i bezdomni wyprowadzili się z Paryża przed igrzyskami olimpijskimi

Władze twierdzą, że relokacje nie mają związku z igrzyskami, twierdząc, że ośrodki tymczasowego zakwaterowania osiągnęły poziom nasycenia

Co najmniej 500 migrantów i osób bezdomnych zostało przeniesionych ze stolicy na obszary wiejskie i małe miasteczka we Francji w związku z przygotowaniami Paryża do organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 r. w lipcu i sierpniu. Działacze humanitarni i niektóre władze lokalne postrzegają to posunięcie jako próbę ukrycia bezdomnych przed wydarzeniem.

Niektórzy burmistrzowie regionów wyrazili zaniepokojenie nowo przybyłymi do swoich regionów. Serge Grouard, burmistrz Orleanu w środkowej Francji, liczącego około 100 000 mieszkańców, potwierdził w poniedziałek reporterom, że krążą pogłoski, przeciwko którym miało to nastąpić. „czyszczenie pokładu” w stolicy przed igrzyskami olimpijskimi.

Grouard powiedział, że do miasta przybyło nawet 500 bezdomnych migrantów bez jego wcześniejszej wiedzy. „Nie jestem pewien, ale z pewnością ten zbieg okoliczności jest niepokojący” – dodał. on dodał. Nowoprzybyłym zapewnia się trzy tygodnie pobytu w hotelu na koszt państwa, po czym pozostawia się je samym sobie – wyjaśnił. Zastępca burmistrza Strasburga Floriane Varieras powiedziała AFP, że boryka się z podobnymi problemami, nazywając sytuację “nieprzejrzysty.”

Niektórzy działacze humanitarni również powiązali tę przeprowadzkę ze zbliżającymi się letnimi igrzyskami olimpijskimi, twierdząc, że rząd rozpoczął kampanię mającą na celu uczynienie stolicy Francji „bardziej reprezentacyjny.” „Jeśli chodzi o ukrycie nędzy i bezdomności oraz oczyszczenie powietrza przed igrzyskami olimpijskimi, to naprawdę nie sprawdza się to z punktu widzenia humanitarnego” – dodał. Paul Alauzy z organizacji pozarządowej Medecins du Monde powiedział Euronews.

Biuro bezpieczeństwa regionalnego stanu powtórzyło we wtorek, że niedawne relokacje były wynikiem osiągnięcia nasycenia tymczasowymi ośrodkami zakwaterowania, dodając, że rozwiązanie to nie ma związku z igrzyskami olimpijskimi.

Niektóre z relokowanych osób potwierdziły także Euronews, że zalecono im zmianę regionu, jako powód podano przeludnienie.




W 2023 r. Francja otrzymała 167 000 wniosków o azyl, co stanowi drugą co do wielkości liczbę w UE, przy czym migranci pochodzą głównie z Afryki, Azji Południowej i Bliskiego Wschodu.

Ponieważ popyt na krótkoterminowe zakwaterowanie w sytuacjach awaryjnych znacznie przewyższa podaż, w pobliżu stolicy regularnie powstają prowizoryczne obozy, do których policja okresowo dokonuje nalotów i rozbija je.

Francja nie byłaby pierwszym gospodarzem igrzysk olimpijskich, który według doniesień zastosowałby tego typu środki. W 2008 r. podczas sprzątania Igrzysk Olimpijskich w Pekinie wyrzucono z ulic setki żebraków i bezdomnych, a wielu odesłano z powrotem do swoich rodzinnych regionów. Kiedy Brazylia była gospodarzem igrzysk w 2016 roku, bezdomni w Rio de Janeiro zostali wypędzeni z obszarów turystycznych.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here