Strajk: Podejmij zdecydowane działania w sprawie płacy wystarczającej na utrzymanie, mówi prezydent CAN do Tinubu

Krajowy prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskiego Nigerii (CAN), arcybiskup Daniel Okoh, wyraził w poniedziałek zaniepokojenie trwającą akcją strajkową Nigeryjskiego Kongresu Pracy (NLC) i Kongresu Związków Zawodowych (TUC) w związku z impasem w sprawie płacy minimalnej.

Zaapelował do rządu federalnego, aby wziął pod uwagę trudną sytuację nigeryjskich pracowników i podjął zdecydowane działania w celu wprowadzenia płacy wystarczającej na utrzymanie.

W oświadczeniu udostępnionym mediom w poniedziałek w Abudży arcybiskup Okoh stwierdził, że pracownicy są podstawą narodu, a ich dobrobyt jest integralną częścią zbiorowego dobrobytu kraju.

Okoh podkreślił kluczową rolę godziwych wynagrodzeń we wspieraniu dobrze prosperującej i stabilnej gospodarki, dodając, że płaca wystarczająca na utrzymanie to nie tylko kwestia polityki gospodarczej, ale imperatyw moralny, który odzwierciedla zaangażowanie narodu na rzecz sprawiedliwości społecznej i równości.

„Apeluję do rządu, aby poważnie rozważył trudną sytuację nigeryjskich pracowników i podjął zdecydowane działania w celu wprowadzenia płacy wystarczającej na utrzymanie. Nasi pracownicy stanowią kręgosłup naszego narodu, a ich dobro jest integralną częścią naszego zbiorowego dobrobytu.

„Podobnie zachęcam związki zawodowe, aby protesty prowadziły w sposób pokojowy i zgodny z prawem, unikając przemocy i niszczenia mienia. Musimy pamiętać, że nasze dzisiejsze działania ukształtują przyszłą Nigerię” – stwierdził.

Dodał, że uzasadnione żądania związków zawodowych dotyczące sprawiedliwej i odpowiedniej płacy minimalnej są zrozumiałe i uzasadnione, dodając, że nigeryjscy pracownicy zasługują na płacę wystarczającą na utrzymanie, która zaspokaja ich podstawowe potrzeby i zapewnia im dobrobyt.

„Jednocześnie jestem w pełni świadomy niszczycielskiego wpływu, jaki ten strajk ma na naszą gospodarkę i na najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa. Zakłócenia w świadczeniu podstawowych usług i obciążenia ekonomiczne rodzin powodują powszechne cierpienie i trudności” – stwierdził.

Zrodlo