W 2023 r. dziesięć banków wpłaci 33,7 miliarda dolarów na fundusz rozwoju technologii w Nigerii

W 2023 r. dziesięć banków komercyjnych w Nigerii przekazało łącznie 33,7 miliarda dolarów na rzecz Nigeryjskiego Funduszu Rozwoju Technologii Informacyjnych (NITDEF).

Jak wynika ze zbadanych sprawozdań finansowych banków, składka stanowiąca część podatku ustawowego została odliczona od zysku za dany rok przed opodatkowaniem.

Chociaż rząd przez lata narzekał, że firmy nie wywiązują się z obowiązkowej wpłaty 1% swojego zysku na rozwój nigeryjskiego ekosystemu technologicznego, przekazy pieniężne 10 banków za rok 2023 mogły stanowić jak dotąd najwyższy wkład na rzecz funduszu.

W zeszłym roku Federalny Urząd Skarbowy (FIRS), który pobiera podatek w imieniu Krajowej Agencji Rozwoju Technologii Informatycznych (NITDA), podał, że w 2022 r. zebrał łącznie 22,5 miliarda N w ramach podatku NITDEF i był to najwyższy roczny pobór w tym czasie.

Łączna opłata NITDEF zapłacona przez 10 banków komercyjnych w 2022 r. wyniosła 12,1 miliarda dolarów. Spowodowało to wzrost płatności za 2023 r. o 178%.

Dla kontekstu, spojrzenie na skontrolowane wyniki finansowe MTN Nigeria za 2023 r. wykazało, że w 2022 r. firma zapłaciła 5,6 miliarda dolarów z tytułu opłaty za rozwój technologii informatycznych. Jednak w raporcie nie było żadnych danych za rok 2023.

Ile zapłacił każdy bank w roku 2023 vs. 2022

Firmy zobowiązane do uiszczenia opłaty NITDEF

Zgodnie z ustawą Narodowej Agencji Rozwoju Technologii Informatycznych (NITDA) z 2007 r., która ustanowiła NITDEF, firmy działające w Nigerii, których roczny obrót wynosi 100 mln N, mają wpłacać do funduszu 1% swojego rocznego zysku przed opodatkowaniem.

Do spółek zobowiązanych do uiszczania opłaty zgodnie z załącznikiem trzecim do ustawy zaliczają się dostawcy usług GSM i wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni; Firmy cybernetyczne i dostawcy usług internetowych.

Obejmuje także spółki niezwiązane z IT, takie jak zarządzający funduszami emerytalnymi i spółki powiązane z funduszami emerytalnymi; Banki i inne instytucje finansowe; i Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Ustawa przewiduje także karę w przypadku niewykonania zobowiązania, stwierdzając, że:

„Każda firma, agencja lub organizacja, która w ciągu dwóch miesięcy od wezwania nie uiści opłaty lub cła przywozowego nałożonego na mocy art. 11 niniejszej ustawy, popełnia przestępstwo i podlega karze grzywny w wysokości nie niższej niż 1 000 000,00 N i Dyrektor Generalny spółki, Agencji lub Organizacji będzie podlegał ściganiu i karze za przestępstwo w taki sam sposób, jak gdyby sam popełnił przestępstwo, chyba że udowodni, że działanie lub zaniechanie stanowiące przestępstwo miało miejsce bez jego wiedzy , zgoda lub przyzwolenie”.

Jednakże NITDA ubolewała ostatnio, że wiele firm nie zastosowało się do przepisów prawa, płacąc opłaty. Aby rozwiązać ten problem, NITDA zorganizowała w zeszłym roku forum zainteresowanych stron w Lagos we współpracy z FIRS, aby zachęcić więcej firm do wnoszenia wkładu do funduszu.

Na co służy Fundusz

Według dyrektora generalnego NITDA, NITDEF ma kluczowe znaczenie dla powodzenia Agencji we wszystkich obszarach jej mandatów ukierunkowanych na rozwój technologii w Nigerii.

Powiedział, że fundusz odgrywa kluczową rolę w bieżącym wdrażaniu krajowej strategii umiejętności cyfrowych, której celem jest zapewnienie, że do 2030 r. 95% Nigeryjczyków zdobędzie umiejętność korzystania z technologii cyfrowych.

Szef NITDA wyjaśnił, że fundusz jest również wdrażany w kluczowych obszarach, na których skupia się Strategia umiejętności cyfrowych, między innymi.

Przemawiając, kierownik serwisu ds. ogólnych operacji podatkowych w FIRS, Kabiru Abba, który ujawnił, że FIRS zebrał i przekazał w imieniu NITDA kwotę 22,5 miliarda NITDA w 2022 r., powiedział, że ważne jest, aby NITDA w dalszym ciągu prezentowała swoje osiągnięcia, tak aby podatnicy mogą z łatwością powiązać zapłacone podatki z ich skutkami społeczno-gospodarczymi, co pomoże również w poprawie dobrowolnego przestrzegania przepisów.

Zrodlo