Chiński Chang’e-6 wystartował z odległej strony Księżyca z próbkami skał

Pomyślny wyjazd sondy z Księżyca oznacza, że ​​Chiny są coraz bliżej zostania pierwszym krajem, który przywiezie próbki z niewidocznej strony Księżyca.

Według mediów państwowych chiński statek kosmiczny przewożący próbki skał i gleby z niewidocznej strony Księżyca wystartował z powierzchni Księżyca i rozpoczął podróż powrotną na Ziemię.

Wtorkowe osiągnięcie jest pierwszym na świecie i najnowszym krokiem w ramach trwającego od kilkudziesięciu lat programu kosmicznego Pekinu, którego celem jest wysłanie misji załogowej na Księżyc do 2030 roku.

Agencja informacyjna Xinhua, powołując się na Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA), podała, że ​​element wznoszący się sondy Chang’e-6 wystartował we wtorek (23:38 GMT) o godzinie 7:38 czasu lokalnego i wszedł na wcześniej ustaloną orbitę wokół Słońca. księżyc.

Opisał to posunięcie jako „bezprecedensowy wyczyn w historii eksploracji Księżyca”.

Sonda Chang’e-6 została wystrzelona w zeszłym miesiącu, a jej lądownik wylądował w niedzielę po niewidocznej stronie Księżyca. Według Xinhua użył wiertła i ramienia robota do wykopania gleby na powierzchni Księżyca i pod nią.

Po pomyślnym pobraniu próbek Chang’e-6 po raz pierwszy rozwinął chińską flagę narodową po niewidocznej stronie Księżyca – stwierdził.

Agencja powołała się na informację CNSA, że statek kosmiczny zgodnie z planem umieścił zebrane próbki w pojemniku wewnątrz wznoszącego się elementu sondy.

Kontener zostanie przeniesiony do kapsuły powrotnej, która ma powrócić na Ziemię na pustyniach chińskiego regionu Mongolii Wewnętrznej około 25 czerwca.

Misje na niewidoczną stronę Księżyca są trudniejsze, ponieważ nie jest on zwrócony w stronę Ziemi, co wymaga satelity przekaźnikowego do utrzymania łączności. Teren jest również bardziej nierówny i ma mniej płaskich obszarów do lądowania.

Xinhua twierdzi, że miejscem lądowania sondy był Basen Bieguna Południowego-Aitken, krater uderzeniowy powstały ponad 4 miliardy lat temu, który ma głębokość 13 km (8 mil) i średnicę 2500 km (1500 mil).

Jest to najstarszy i największy z tego typu kraterów na Księżycu, więc mogą dostarczyć najwcześniejszych informacji na jego temat – stwierdziła Xinhua, dodając, że ogromne uderzenie mogło wyrzucić materiały głęboko pod powierzchnię.

Misja jest szóstą w programie eksploracji Księżyca Chang’e, którego nazwa pochodzi od chińskiej bogini Księżyca. Jest to druga sonda zaprojektowana do dostarczania próbek po Chang’e 5, która zrobiła to z bliska w 2020 roku.

Naukowcy z całego świata śledzą powrót próbek Księżyca i mają nadzieję, że gleba zebrana przez Chang’e-6 pomoże odpowiedzieć na pytania dotyczące pochodzenia Układu Słonecznego.

Chiński program Księżyc wpisuje się w rosnącą rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi – wciąż liderem eksploracji kosmosu – i innymi krajami, w tym Japonią i Indiami.

Chiny umieściły na orbicie własną stację kosmiczną – Tiangong – i regularnie wysyłają tam załogi.

Wyłaniająca się potęga światowa zamierza wysłać człowieka na Księżyc przed 2030 rokiem, co uczyniłoby ją drugim po USA narodem, który to zrobi.

Stany Zjednoczone planują ponownie wylądować astronautów na Księżycu – po raz pierwszy od ponad 50 lat – chociaż na początku tego roku ich agencja kosmiczna NASA przesunęła docelowy termin na rok 2026.

Zrodlo