CBN zatwierdza OPay, Kuda i inne, aby w tym tygodniu wznowić wdrażanie nowych klientów

Bank Centralny Nigerii (CBN) zniósł zakaz dotyczący OPay, Moniepoint, Kuda, Palmpay i Paga, otwierając drogę fintechom do wznowienia przyjmowania nowych klientów.

Dzieje się to około pięć tygodni po tym, jak bank apex powstrzymał fintechy przed wdrażaniem nowych klientów w związku z obawami, że ich konta są wykorzystywane do nielegalnych transakcji walutowych.

Chociaż CBN nie wydało żadnego oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, dwie dotknięte fintechy, OPay i Kuda, potwierdziły tę sytuację w oddzielnych wiadomościach skierowanych do swoich klientów w poniedziałek.

Co oni mówią

Ogłaszając rozwój za pośrednictwem postu na swoim uchwycie X, OPay powiedział:

„Z radością ogłaszamy, że Bank Centralny Nigerii wyraził aprobatę dla OPay, aby wznowić wdrażanie nowych użytkowników. Ten kamień milowy podkreśla nasze zaangażowanie w przestrzeganie zasad, zapewnianie bezpieczeństwa Twoich informacji i zapobieganie wszelkim podejrzanym działaniom.

W kontekście obaw wyrażonych przez bank apex, które doprowadziły do ​​zakazu, OPay powtórzył, że ściśle przestrzega zatwierdzonych procesów weryfikacji KYC i nalegał, aby jego klienci upewnili się, że odpowiedni proces weryfikacji jest przestrzegany w przypadku wszystkich kont i że wszystkie wymagania są całkowicie spełnione .

Kuda skorzystała również z platformy mediów społecznościowych, aby podzielić się wiadomościami ze swoimi klientami i obserwatorami. Fintech napisał,

„Jak zapewne już wiecie, współpracujemy z CBN, aby spełnić najnowsze wymogi regulacyjne poprzez wprowadzenie większej liczby kontroli kont.

„W oparciu o wykonaną przez nas pracę w tym tygodniu wznowimy rejestrację nowych klientów. Pamiętaj, że do otwarcia konta poziomu 3 będziesz potrzebować numeru BVN, NIN i potwierdzenia adresu (po którym nastąpi weryfikacja adresu).

Historia

CBN 29 kwietnia nakazał pięciu firmom z branży technologii finansowych zaprzestanie przyjmowania nowych klientów. Nastąpiło to kilka dni po zablokowaniu 1146 kont w celu handlu kryptowalutami typu peer-to-peer.

Fintechy argumentowały jednak, że dyrektywa może być błędnie ukierunkowana, ponieważ większość rachunków, których to dotyczy, należy do banków komercyjnych, a nie do platform fintech.

Krajowy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego (NSA) również sklasyfikował kryptowaluty jako zagrożenie dla bezpieczeństwa i zależało mu, aby fintechy wprowadziły technologię Know Your Customer (KYC) i wprowadziły środki oszustwa, aby zapobiec transakcjom kryptowalutowym przechodzącym przez fintechy.

20 maja 2024 r. fintechom postawiono kilka warunków zniesienia zamrożenia nowych firm, w tym poproszenie ich o zablokowanie transferów kryptograficznych P2P i nakazanie weryfikacji adresu fizycznego dla wszystkich poziomów kont. Fintechy zostały również poproszone o aktualizację weryfikacji twarzy klientów.

Zrodlo