Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Matshidiso Moeti, powiedział, że każdego roku około 1,3 miliona ludzi umiera z powodu biernego palenia.
Poinformowała o tym w swoim przesłaniu z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu w 2024 r. podczas 77. Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Stwierdziła konieczność globalnej solidarności w wysiłkach na rzecz kontroli tytoniu.
Dr Moeti dodała, że ten dzień stanowi dla świata okazję do dalszego podkreślania zagrożeń związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na dym tytoniowy.
Tegoroczny temat przewodni „Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego” ma na celu zmobilizowanie międzynarodowych wysiłków na rzecz ochrony młodych ludzi przed szkodliwymi wyrobami tytoniowymi i nikotyną oraz oszukańczymi strategiami często stosowanymi przez przemysł tytoniowy w celu promowania swoich produktów.
Stwierdziła, że młodzi ludzie na całym świecie mają platformę, na której mogą wzywać przemysł tytoniowy do zaprzestania kierowania do nich produktów szkodliwych dla ich zdrowia.
„Na całym świecie ponad 37 milionów młodych ludzi w wieku od 13 do 15 lat używa tytoniu.
„W Regionie Afryki palenie tytoniu wśród młodych ludzi w wieku od 13 do 15 lat wynosi 11,1% w przypadku chłopców i 7,2% w przypadku dziewcząt, co stanowi około 7 milionów użytkowników tytoniu”.
Dr Moeti stwierdził, że zastanawiamy się nad naszym postępem w zakresie kontroli wyrobów tytoniowych, dostrzegając jednocześnie wyzwania stojące przed naszymi wysiłkami mającymi na celu powstrzymanie taktyk stosowanych przez przemysł tytoniowy w celu udaremnienia wysiłków w zakresie kontroli tytoniu.
„W 150 krajach spożycie tytoniu spada, a obecnie na świecie jest o 19 milionów mniej palaczy niż dwa lata temu”.
WHO stwierdziła, że osoby narażone na wdychanie biernego dymu tytoniowego są narażone na ryzyko śmierci z powodu chorób serca, udaru mózgu, chorób układu oddechowego, cukrzycy typu 2 i nowotworów.