37 mieszkańców Makassar aresztowanych w Medynie za korzystanie z fałszywych wiz hadżdż

Poniedziałek, 3 czerwca 2024 r. – 04:00 WIB

Makassar – W Arabii Saudyjskiej aresztowano łącznie 37 mieszkańców Makassar City w Południowym Sulawesi. 37 obywateli Indonezji zostało aresztowanych, ponieważ zamierzali odprawić pielgrzymkę, wjeżdżając do Medyny bez oficjalnej wizy pielgrzymkowej. Obywatel Indonezji z miasta Daeng został następnie aresztowany przez saudyjską policję Askar.

Przeczytaj także:

Najpopularniejsze: pochwały indonezyjskich funkcjonariuszy hadżdż, Ministerstwo Religii wydaje okólnik płatności DAM

Konsul Generalny Republiki Indonezji w Jeddah Yusron B Ambary powiedział, że jego partia towarzyszy obecnie obywatelom Indonezji przesłuchiwanym przez prokuraturę Arabii Saudyjskiej.

„Zespół ochrony kongregacji z Konsulatu Generalnego Indonezji w Jeddah towarzyszy im podczas przesłuchania w prokuraturze” – powiedział Yusron w swoim komunikacie prasowym wideo z niedzieli 2 czerwca 2024 r.

Przeczytaj także:

37 obywateli Indonezji aresztowanych przez urzędników w Medynie. Konsulat Generalny Indonezji w Dżuddzie zapewnia pomoc

Grupa indonezyjskich pielgrzymów z wizami pielgrzymkowymi wywołała poruszenie w Arafah

Zdjęcie:

  • Lutfi Dwi Pujiastuti/MCH 2023

Yusron wyjaśnił, że udowodniono, że obywatele Indonezji popełnili błąd polegający na korzystaniu z wizy pielgrzymkowej w celu odwiedzenia Arabii Saudyjskiej oraz rzekomym używaniu dowodów osobistych, bransoletek hadżdż, a niektórzy także fałszywych paszportów hadżdż.

Przeczytaj także:

Zachwycony chwałą pielgrzymki Witan Sulaeman jest gotowy pomóc starszym pielgrzymom

„Był tam koordynator o inicjałach SJ, który organizował tę podróż, oraz zagraniczny kierowca, który również został aresztowany” – wyjaśnił.

Yusron ujawnił, że obywatelom Indonezji uznano winę i proces będzie kontynuowany. Dlatego Konsulat Generalny Indonezji natychmiast udzieli pomocy w tej sprawie w formie usługi tłumaczeniowej.

„Konsulat Generalny Indonezji zapewnia pomoc i usługi tłumaczeniowe” – powiedział Yusron.

Wyszczególnił, że 37 obywateli Indonezji to 16 kobiet i 21 mężczyzn. Wszyscy zostali aresztowani w sobotę 1 czerwca 2024 r. w Medinie.

Ponadto Yusron zaapelował także do potencjalnych pielgrzymów hadżdż o przestrzeganie przepisów prawa i regulacji obowiązujących w Arabii Saudyjskiej. Według niego rząd Arabii Saudyjskiej zaostrza obecnie kontrole osób odbywających hadżdż bez oficjalnego pozwolenia.

„Bądźmy mądrzy i sprytni, odpowiadając na polecenie Allaha dotyczące odprawy hadżdż. „Nie trać pieniędzy i nie trać pielgrzymki” – wyjaśnił Yusron.

Yusron ponownie przypomniał, że w przypadku grzywien dla sprawców, którym udowodniono winę, może im grozić kara grzywny w wysokości 10 000 riali, deportacja i zakaz wjazdu do Arabii Saudyjskiej przez 10 lat.

„W przypadku organizatorów hadżdż bez oficjalnych zezwoleń kara jest surowsza, a mianowicie grzywna w wysokości 50 000 riali, sześć miesięcy więzienia i zakaz wjazdu do Arabii Saudyjskiej na okres 10 lat. Tymczasem, jeśli zostaną przyłapani na powtarzającym się błędach, kara może zostać podwojone” – wyjaśnił.

Tymczasem Ministerstwo Religii Południowego Sulawesi (Kemenag) wciąż czeka na wyniki badania zboru. Szef Wydziału ds. Realizacji Hadżdż i Umrah (PHU) w Ministerstwie Religii Sulawesi Południowego Ikbal Ismail powiedział, że jego partia w dalszym ciągu czeka na informacje w sprawie wyjazdu zatrzymanych pielgrzymów.

„Jeśli to prawda, prosimy o dane, czy kongregacja została przywieziona przez PPIHU lub PIHK, oficjalne czy nieoficjalne, nielegalne lub osobę, która ją przywiozła. Czekamy na informacje” – powiedział Ikbal z Makassar City w Południowym Sulawesi , niedziela, 2 czerwca 2024 r.

„Jeśli kongregację przyprowadza oficjalny PPIHU/PIHK, to właśnie nad tym musimy popracować. Oznacza to, że jeśli prawdą jest, że oficjalny PPIHU ją niesie, oznacza to złamanie obowiązujących zasad” – wyjaśnił.

Indonezyjscy pielgrzymi hadżdż na lotnisku (ilustracja)

Indonezyjscy pielgrzymi hadżdż na lotnisku (ilustracja)

Z uzyskanych informacji wynika, że ​​37 mieszkańców Makassar zostało początkowo zatrzymanych przez saudyjskiego Askara za to, że nie korzystali z oficjalnych wiz pielgrzymkowych. Mówi się, że dotarli do Medyny przez Doha w Katarze. Tak więc w drodze do Medyny grupa ta została przechwycona przez żołnierzy Arabii Saudyjskiej.

Podczas sprawdzania dokumentów okazało się, że 37 osób nie posiadało oryginalnych dokumentów pielgrzymki, takich jak oficjalne wizy. Wśród 37 osób aresztowanych przez Askara w Arabii Saudyjskiej było 16 kobiet i 21 mężczyzn.

Do tej pory rząd Indonezji czeka na oficjalne informacje ze strony rządu centralnego i Arabii Saudyjskiej, czy prawdą jest, że spośród 37 aresztowanych osób wszyscy byli mieszkańcami Makassar, czy nie.

Następna strona

„Konsulat Generalny Indonezji zapewnia pomoc i usługi tłumaczeniowe” – powiedział Yusron.

Następna strona



Zrodlo