Podsumowanie występu Evandera Kane’a dla Oilers w play-offach w 2024 roku

Edmonton Oilers udowodnili, że potrafią wygrywać mecze na więcej niż jeden sposób.

Swobodny atak może wygrać dzień, twardy, fizyczny przeciwnik dołączy do bitwy, a zacięta walka w defensywie może również zapewnić zwycięstwo Edmontonowi.

Ta wszechstronność składu ma dużą wartość dla trenera Krisa Knoblaucha.

Jeśli Oilers awansują do finału Pucharu Stanleya, seria ta będzie dla nich najcięższym fizycznym wyzwaniem w ostatnich latach.

Latające łokcie, trafienia w końcówkach, strzały w głowę – to wszystko zmieści się w finale Konferencji Wschodniej pomiędzy Florida Panthers i New York Rangers.

Jednym z kluczowych graczy Edmonton w fizycznej serii jest mocny skrzydłowy Evander Kane. Jego umiejętność strzelania bramek w grze pięć na pięciu, uderzania obrońców przeciwnika w ataku i siania spustoszenia są skuteczne.

Jego historia kontuzji od czasu przybycia do Edmonton jest znacząca, a obecnie zmaga się z przepukliną sportową.

Czego Oilers mogą oczekiwać od Kane’a w pozostałej części play-offów i w następnym sezonie?

Oto informacje na temat kontuzji Kane’a, przed i po trudnościach oraz jego obecna forma.

Jego pierwszy sezon w Edmonton oraz mecze w sezonie 2022–2023 przed kontuzją nadgarstka są ujęte razem. To, co nastąpiło później, odzwierciedlało zarówno kontuzję nadgarstka, jak i problemy z żebrami.

Oś czasu Pt-60 Udział w celu

2021-22 plus 2022-23 przed kontuzją (57 meczów)

Wszystkie liczby pięć na pięć

Kontuzja nadgarstka w meczu z Tampa Bay Lightning jesienią 2022 roku miała duży wpływ na jego ofensywną grę, a liczby mówią nam, że jeszcze się po niej nie wyleczył.

Ponieważ w sierpniu Kane kończy 33 lata, jego poziom pięciu na pięciu punktów na 60 oscylujący wokół 1,60–1,70 może być jego ustalonym poziomem umiejętności na tym etapie kariery. Jego 1,62 punktu na 60 w sezonie 2023–2024 plasował się na 192. miejscu wśród 384 najlepszych napastników grających pięć na pięciu pod względem minut rozegranych w sezonie 2023–2024.

To plasuje go w gronie słabych skrzydłowych drugiej linii lub silnych skrzydłowych trzeciej linii w całej lidze NHL. To przydatny zawodnik, ale kontuzja (lub kontuzje) odebrała Kane’owi zdolność do strzelania bramek.

Udział bramek Kane’a stał się problemem również w sezonie 2022–2023, mniej w zeszłym sezonie.

Jedna interesująca uwaga: Kane i kapitan Connor McDavid pięć na pięciu podkreślają wpływ kontuzji nadgarstka.

Przed kontuzją, która obejmowała cały jego występ w sezonie 2021/2022 oraz pierwsze 14 meczów w sezonie 2022/2023, Kane-McDavid strzelił 63 procent (32-19) wszystkich bramek łącznie pięć na pięciu.

Kiedy wrócił, sumy spadły jak kamień (7–14, 33 procent w zaledwie 185 minut) przez resztę roku 2022–2023.

W sezonie 2023–24 Kane i McDavid wyzdrowieli (10–8, 56 proc.), ale byli rzadziej wykorzystywani (zaledwie 148 minut).

W oparciu o wszystkie dostępne dowody statystyczne można śmiało stwierdzić, że kontuzja Kane’a w zatoce Tampa miała poważny, długoterminowy wpływ na jego grę w ataku, do czego częściowo przyczyniło się spędzanie mniejszej ilości czasu z kapitanem.

Wrócił do formy jako strzelec rezerwowy, ale organizacja nie wystawiała go na mecze z McDavidem przez większą część poprzedniego sezonu.

50

Pomimo kontuzji Kane zawsze odnosił lepsze sukcesy, grając z Leonem Draisaitlem. Powyższe liczby są od siebie oddzielone, więc Kane-Draisaitl wyklucza wszystkie minuty, które McDavid rozegrałby z obydwoma zawodnikami (minuty Draisaitla są również wyłączone z tandemu McDavid-Kane).

W trzech sezonach zasadniczych Kane zdobywał 2,02 punktu na 60, a Draisaitl (2,22 u McDavida) w stosunku pięciu na pięciu, chociaż niektóre z tych liczb się pokrywają.

W ciągu trzech sezonów zasadniczych Kane w obu przypadkach zdobywał 53–54 procent lepszych wyników.

Analiza poszczególnych przebiegów play-offów daje wgląd w sytuację i daje nadzieję na resztę tegorocznej fazy play-off.

Kane z McDavidem był głównym miejscem dla dużego skrzydłowego w sezonie 2021–2022 i był młotem. Wiosną Kane zdobył 3,81 punktu na 60, zdobywając 97, a w 2022 roku tandem wyprzedził przeciwników z przewagą 63 procent. Kane był zdrowy i w najlepszej formie.

Obaj mężczyźni często grali z Draisaitlem w play-offach w 2022 roku, a trio pokonało przeciwników 9:2 w 69 minut.

Kane z McDavidem odpadł po sezonie 2023, a skrzydłowy zdobył zaledwie 1,08 punktu na 60 w 111 minut. W przypadku Draisaitla liczby były równie kiepskie.

Tej wiosny Kane-Draisaitl utrzymał władzę i odniósł sukces.

W play-offach z Draisaitlem zdobywa 2,96 punktu na 60, co daje cztery gole w 122 minuty. Duet ma 53% udziału w bramkach i odnosi sukcesy. Kane nie strzelił gola pięć na pięć w meczu z Dallas Stars, ale miał wpływ na dwie poprzednie serie.

Występ Kane’a i przyszłość

Kiedy Kane przybył do Edmonton, każdego wieczoru odgrywał rolę fabularną. Liczby Puck IQ za sezon 2021–2022 mówią nam, że w tym sezonie zagrał 5:33 z elitarnymi rozgrywkami. To mnóstwo ciężkiej pracy, ale Oilers w tych minutach pokonali przeciwnika 11-7.

W sezonie, w którym występował z kontuzjami, liczba bramek spadła (6-9), a on spędzał zaledwie 3:58 na mecz, odgrywając znaczącą rolę w starciu z najlepszymi drużyny przeciwnej.

W sezonie 2023–2024 Kane notował średnio 4:21 w stosunku do najlepszych, co oznacza wzrost, ale w tych minutach klub został solidnie pokonany (12–20 bramek).

Kontuzja i tegoroczne problemy z przepukliną sportową spowodowały mniejszą ilość pracy i mniejsze sukcesy w meczach z czołowymi zawodnikami i parami.

Co nam to mówi?

Gwałtowny wzrost liczby bramek Kane’a z Draisaitlem w tegorocznych play-offach sugeruje, że nadal może mieć okresy, w których powraca kontakt z piłką.

Szybki rzut oka na najpopularniejszych kolegów z linii Draisaitla od początku sezonu posezonowego plasuje Kane’a na pierwszym miejscu wśród jego skrzydłowych.

Jego rozmiar, zastraszanie, umiejętność uderzania i zadawania obrażeń (obrońca Los Angeles Kings Drew Doughty był mniej skuteczny po uderzeniu Kane’a za siatką w tej serii) w połączeniu z pewnymi umiejętnościami zdobywania punktów sprawiają, że Kane jest atrakcyjną opcją w każdej serii.

Jeśli Oilers wylądują w finale Pucharu Stanleya przeciwko któremukolwiek z możliwych przeciwników, obowiązkiem wszystkich napastników będzie skręcenie głowy i zmuszenie przeciwnika do szybkich zagrań.

Zastraszanie nadal ma miejsce w NHL, szczególnie w fazie play-off.

Kane jest starszym zawodnikiem, a nie tym samym zawodnikiem, którym był po przybyciu do Edmonton.

Nadal potrafi uderzać, zastraszać, zdobywać punkty i wygrywać.