Jak Panthers zakończyli sezon Rangersów i dotarli do drugiego z rzędu finału Pucharu Stanleya: 5 wniosków na wynos

SUNRISE, Floryda — To koniec dla New York Rangers. Florida Panthers awansowali do drugiego z rzędu finału Pucharu Stanleya, wygrywając 2:1 w 6. meczu, dzięki czemu zwycięzcy Presidents’ Trophy odpadli w finale Konferencji Wschodniej.

Bramka Sama Bennetta na 48,5 sekundy przed końcem pierwszej tercji zapewniła Panterom prowadzenie, które utrzymały do ​​trzeciej tercji, kiedy na 10:52 przed końcem Władimir Tarasenko odebrał podanie Antonowi Lundellowi i dał im prowadzenie 2:0. Rangersi, którzy gonili zbyt wiele meczów w tej serii i zbyt mocno gonili Pantery, nie odpowiedzieli ani razu po dwubramkowym deficycie, wyczerpanym przez drużynę z Florydy, która spisywała się niemal perfekcyjnie przed Siergiejem Bobrowskim, który zdobył bramkę 22 obron.

Artemi Panarin zapewnił Rangersom zwycięstwo na 1:39 przed końcem, ale Rangersom nie udało się już dobrze przyjrzeć przed ostatnim róg.

Bramkarz Rangersów, Igor Shesterkin, zaliczył najlepszy występ w serii dla obu drużyn i ponownie spisał się znakomicie w meczu 6. Mimo to Rangersi nie byli w stanie generować wystarczających wyników, nawet przy przyzwoitym czasie w strefie i posiadaniu piłki w tym meczu.

Pantery czekają w finale na zwycięzcę serii Edmonton Oilers kontra Dallas Stars. Rangersi wychodzą na boisko w tym samym miejscu, co w 2022 roku.

Biuletyn Pulsu

Bezpłatne, codzienne aktualizacje sportowe bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej. Zapisać się

KupićKup Biuletyn Pulsu

Duzi chłopcy Rangersów, MIA

Było to kolejne niepostawienie na boisku wpływowych gwiazd ataku Rangersów, gdyż Mika Zibanejad, Chris Kreider i Panarin łącznie strzelili zaledwie dwa gole w serii sześciu meczów.

W meczu 6 było jeszcze gorzej – Zibanejad i Kreider oddali w meczu eliminacyjnym zaledwie trzy celne strzały. Panarin pogrzebał swojego pierwszego gola w serii, dając Rangersom trochę życia, ale najlepsi strzelcy Rangersów po prostu nie oferowali wystarczającej jakości gry.

Alexis Lafrenière, najlepszy napastnik Rangersów w całej serii, został całkowicie wyłączony w meczu 6. Nie oddał ani jednego strzału na bramkę, a jego linia, wraz z Vincentem Trocheckiem i Panarinem, była zamknięta już drugi mecz z rzędu.

Zibanejad miał szansę na remis w drugiej minucie, ale krążek przeleciał nad jego kijem przed siatką po karomie od końcowej ściany.

Pantery powstają i miażdżą

To była mistrzowska klasa Panthers w tej serii. Mimo że w każdym meczu kończył się remis lub brakowało goli, Floryda nigdy nie odstąpiła od swojego wymagającego systemu, w którym ciała i kije przeszkadzały Rangersom w wielu podaniach i próbach strzału. Rangersi próbowali strzelać z dużej odległości w meczu 6, wykonując 72 próby, ale niewystarczająca liczba strzałów trafiała z bliskiej odległości, ponieważ Pantery związywały każdego, kto odważył się przebić przez siatkę po pierwszych 10 minutach pierwszej kwarty.

Grali tak dobrze przez cały sezon, w przeciwieństwie do sezonu 2022–2023, kiedy Pantery z piskiem wdarły się do play-offów i cudem przebiegły przez Wschód jako druga dzika karta. Wygrali Dywizję Atlantycką i przeszli przez pierwsze dwie rundy, grając w tym samym stylu; w tej serii Pantery były za duże dla Rangersów, którzy mogli wchodzić i wychodzić z gry.

Sztylet od starego przyjaciela

Tarasenko rozegrał dość spokojną serię przeciwko swojemu byłemu zespołowi, ale ożył w niewłaściwym dla Rangersów momencie, pomagając Lundellowi zdobyć zdecydowaną bramkę dzięki mocnej akcji i dobrej grze w piątym meczu, a następnie przypieczętował mecz 6 i seria z wsadem z kanału Lundella.

Trzecia linia Panthers była rewelacją w tej serii. 22-letni Lundell i 24-letni Eetu Luostarinen robili wrażenie w całej serii, a także w dwóch ostatnich meczach.

Tarasenko był bliski dania Panterom prowadzenia 2:0 na początku trzeciej tercji, ale Shesterkin przeciągnął się lewym ochraniaczem, pozbawiając go szansy na odbicie. Po tym, jak Lundell zablokował strzał Panarina w niebieskiej linii Florydy, a Luostarinen wygrał walkę krążkami z K’Andre Millerem na lodzie, Shesterkin nie mógł zrobić nic, aby po raz drugi odmówić Tarasence.

Obroty, zły odczyt powodują zmianę przypływu w pierwszej kolejności

Solidny start Rangersów przy stanie pięć na pięć zaczął się zmieniać w miarę upływu pierwszej połowy, a Panthers wykorzystali wyjątkowo trudną zmianę pary Erik Gustafsson – Jacob Trouba.

Gustafsson wykonał wysoki flip, który nie przekroczył niebieskiej linii, co pozwoliło Panterom na kilka sekund ataku. Rangersi przejęli piłkę, a to Gustafsson ponownie wykonał podanie wychodzące ze strefy, które Rodrigues odbił i szybko się wycofał.

Następnie Trouba próbował nadepnąć na Rodriguesa wzdłuż ściany, ale nie trafił i pozwolił na małą przestrzeń dwa na jednego. Bennett i Rodrigues grali na zasadzie „daj i idź”, a Bennett pogrzebał piłkę z lewego koła.

Pojawiło się kilka potencjalnych recenzji tego meczu, jedna przedstawiająca Rodriguesa odbijającego krążek wysokim kijem, a druga dotycząca spalonego wchodzącego do strefy Rangersów. Ale Rangersi nie rzucili wyzwania żadnemu z nich.

Czas w strefie, ale małe zagrożenie dla Rangersów

Sposób, w jaki Rangers rozpoczęli szósty mecz, można było pomyśleć, że był to mecz, w którym byli gotowi wykorzystać przewagę w zakresie posiadania krążka i czasu w strefie ataku. Rangersi radzili sobie dobrze w tych obszarach w piątym meczu, ale kilka okazji w pośpiechu wykończyło ich. Na początku meczu nr 6 krążyli po krążkach i zdobywali pozycję przed Bobrowskim.

Jonny Brodziński, najnowszy zawodnik drużyny Rangersów, odbił się z przodu, co wymusiło dobrą obronę Bobrovsky’ego, a kilka minut później Trocheck prawie dostał kijem w przód.

Najlepszą szansą Rangersów w pierwszej połowie była próba odbicia Jacka Roslovicia, która minęła bramkę. Bobrovsky kopnął kilka zbiórek po strzałach z dystansu Rangersów w potencjalnie trudne obszary, ale Pantery prawie zawsze znajdowały się we właściwym miejscu, aby zaradzić wszelkiemu niebezpieczeństwu.

(Fot.: Joel Auerbach / Getty Images)