Europejski organ ds. łańcucha bloków wzywa UE do przygotowania się na połączenie sztucznej inteligencji i sieci Web3 oraz pojawienie się CBDC

Europejskie Obserwatorium i Forum Blockchain (EUBOF) przekazało Unii Europejskiej (UE) wskazówki, jak przygotować się na nadchodzącą erę zdecentralizowanych sieci sztucznej inteligencji. W raporcie skierowanym do UE EUBOF stwierdził, że łączenie blockchainu i sztucznej inteligencji staje się trendem w branży technologicznej, która jest szybko badana, zwłaszcza w sektorach finansów i opieki zdrowotnej. W raporcie wymieniono zarządzanie nieruchomościami i łańcuchy dostaw, które w najbliższej przyszłości znajdą się wśród sektorów korzystających z aplikacji związanych z blockchainem.

EUBOF to inicjatywa uruchomiona przez Komisję Europejską w 2020 roku w celu ułatwienia badań i rozwoju wokół technologii blockchain. Po tym, jak w zeszłym roku UE opublikowała swoje regulacje MiCA regulujące niestabilny sektor kryptowalut, EUBOF przedłożył UE swój raport, którego celem jest nakłonienie tego organu do rozpoczęcia dyskusji na temat kroków mających na celu jak najlepsze wykorzystanie zastosowań blockchain w zdecentralizowanych finansach (DeFi), energetyce sektor, metaverse, inteligentne kontrakty, sektor motoryzacyjny i zdecentralizowane media społecznościowe.

„MiCA odegrała kluczową rolę w ustanowieniu zharmonizowanego standardu regulacyjnego dla kryptowalut, emitentów i dostawców usług, koncentrując się na ochronie konsumentów, przejrzystości i integralności rynku. W miarę dalszego rozwoju CBDC, konwergencji blockchainu ze sztuczną inteligencją i innych pojawiających się trendów, będą one napędzać więcej innowacji i tworzyć nowe możliwości w różnych sektorach”, raport odnotowany.

EUBOF przewidział, że ponieważ sieci blockchain oferują interoperacyjność, zrównoważony rozwój i energooszczędne rozwiązania technologiczne, będą one nadal stosowane w nadchodzących latach. Połączenie sztucznej inteligencji i blockchain poprawi funkcjonalność inteligentnych kontraktów, co może przyczynić się do rozwoju rosnącego ekosystemu zdecentralizowanego.

Jeśli chodzi o CBDC, w raporcie prognozowano, że w najbliższej przyszłości różne formy CBDC będą współistnieć z tradycyjnymi pieniędzmi. CBDC lub waluty cyfrowe banku centralnego to wirtualna reprezentacja walut fiducjarnych, takich jak dolar, funt i rupie. CBDC są obsługiwane na blockchainach, gdzie historia wydatków jest zapisywana na stałe, co zapewnia większą przejrzystość. Wyemitowane przez banki centralne CBDC działałyby jako instrument płatności online, ale charakteryzowałyby się większą szybkością transakcji, konkretną historią i szybszym transferem środków na arenie międzynarodowej.

“To [CBDC] uwzględnia kwestie regulacyjne, technologiczne i doświadczenia użytkowników końcowych, a także potencjalne konsekwencje dla stabilności finansowej i sektora bankowego” – zauważono w raporcie.

EUBOF zakończył swoje ustalenia w punkcie, w którym zarówno dojrzałość regulacyjna, jak i ekosystemowa związana z blockchainem postępuje, napędzany pozytywnymi efektami zewnętrznymi, przy czym początkowo prym wiodą mniejsze, sprawne kraje, a następnie większe kraje czerpią korzyści z opracowanych przepisów.

UE jak dotąd nie skomentowała ustaleń zawartych w tym raporcie. Po przyjęciu w 2023 r. przepisów MiCA dla sektora kryptowalut, 13 marca 2024 r. UE przyjęła ustawę o sztucznej inteligencji (AI). Ma ona na celu ochronę obywateli UE przed zagrożeniami stwarzanymi przez sztuczną inteligencję, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznego rozwoju środowisko dla rozwoju sztucznej inteligencji w Europie. Ustawa ma zacząć obowiązywać w pełni po 24 miesiącach.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo