Rozszerzony „obowiązek” IMEI, utrata HP nie wymaga niepokoju

Sobota, 1 czerwca 2024 r. – 14:31 WIB

NA ŻYWO – Ministerstwo Komunikacji i Informacji (Kemenkominfo) sprawdza stosowanie rejestracji Międzynarodowa identyfikacja sprzętu mobilnego (IMEI) w celu ochrony zagubionych lub skradzionych telefonów komórkowych (smartfonów). Wcześniej IMEI zapobiegał jedynie nielegalnemu przemytowi smartfonów w Indonezji.

Przeczytaj także:

5 smartfonów z wysokiej jakości aparatami w cenie 3 miliony

„W tej chwili, jeśli zgubisz telefon komórkowy, musisz po prostu zaakceptować swój los. Nawet jeśli można go zablokować, aby osoba, która go ukradła, nie mogła uzyskać żadnych korzyści. Dlatego obecnie opracowywana jest rejestracja IMEI w celu ochrony” powiedział dyrektor ds. normalizacji sprzętu pocztowego i informatycznego w Ministerstwie Komunikacji i Informacji Mulyadi w Dżakarcie, piątek, 31 maja 2024 r.

Powiedział także, że system ten był wdrożony w Korei Południowej przez ostatnie 10 lat i okazał się skuteczny w ograniczaniu liczby kradzieży smartfonów. W Korei Południowej – kontynuował Mulyadi – zagubione lub pozostawione telefony komórkowe można zwrócić pocztą do jednostki zajmującej się problemami związanymi z zagubionymi lub skradzionymi smartfonami.

Przeczytaj także:

Redmi 13 wprowadza 2 nowe innowacje

Korzystając z rejestracji IMEI, urządzenie zwraca smartfon właścicielowi. Według niego Ministerstwo Komunikacji i Informacji jest obecnie wciąż na wstępnym etapie przeglądu stosowania rejestracji IMEI w celu ochrony przed zgubieniem lub kradzieżą telefonów komórkowych w Indonezji.

Stwierdził, że rejestracja IMEI mogłaby służyć do ochrony urządzeń obywateli, jednak jej wdrożenie wymaga dojrzałej koncepcji, tym bardziej, że system handlu smartfonami w Indonezji jest bardzo otwarty.

Przeczytaj także:

Zapalił się nielegalny odwiert naftowy we wschodnim Aceh, a ogień wzniósł się na wysokość do 20 metrów

Ministerstwo Łączności i Informacji pracuje nad finalizacją koncepcji wykorzystania rejestracji IMEI do ochrony zagubionych lub skradzionych telefonów komórkowych, tak aby zminimalizować możliwość wystąpienia problemów po wdrożeniu systemu.

„Najpierw należy rozwiązać kwestię własności telefonu komórkowego. Teraz szukamy koncepcji, aby nie było sporów, (np.) byli ludzie, którzy twierdzą, że nawet jeśli roszczenie o telefon komórkowy zostanie utracone, nie zostanie ono zablokowane, ale faktycznie jest sprzedawany” – powiedział Mulyadi.

Ilustracja przedstawiająca smartfon lub smartfon.

Rozszerzony „obowiązek” IMEI, utrata HP nie wymaga niepokoju

Ilustracja przedstawiająca smartfon lub smartfon.

Tymczasem Ministerstwo Komunikacji i Informacji twierdzi, że wdrożenie IMEI w Indonezji przyniosło pozytywne rezultaty w ograniczaniu nielegalnego przemytu telefonów komórkowych. „Jeśli chodzi o przemyt, jest to domena organów celnych i akcyzowych i otrzymaliśmy od nich informacje, że nastąpił spadek” – wyjaśnił.

Mulyadi powiedział, że z informacji uzyskanych od Dyrekcji Generalnej ds. Ceł i Akcyzy w Ministerstwie Finansów wynika, że ​​wdrożenie tego rozporządzenia miało pozytywny wpływ na dochody państwa, powodując wzrost dochodów państwa niepodatkowego (PNBP) w przypadku smartfonów importerów o wartości około 2 bilionów IDR.

Uważa również, że trendy społeczne wskazują również na spadek obrotu nielegalnymi telefonami komórkowymi. Wraz z wprowadzeniem zasad IMEI korzystanie z telefonów komórkowych niezarejestrowanych w krajowej bazie danych nie będzie możliwe, gdyż operatorzy komórkowi nie mają zezwolenia na świadczenie usług na tych urządzeniach.

Ponadto Mulyadi powiedział, że przepisy dotyczące rejestracji IMEI okazały się skutecznym krokiem w wykorzenieniu przemytu telefonów komórkowych, a system ten ułatwił również proces monitorowania w urzędzie celnym.

Dzięki temu systemowi przemytnicy nie mogą już po prostu nosić telefonów komórkowych w kieszeni i udawać, że są używani. Jeżeli numer IMEI nie zostanie zarejestrowany w momencie wylądowania smartfona na lotnisku, nadal nie będzie można z niego korzystać.

„Dzięki temu (celnicy) nie muszą już sprawdzać, nie ma potrzeby szperać w rzeczach pasażerów. IMEI jest najskuteczniejszy” – podkreślił. Od 2020 roku rząd wdrożył przepisy dotyczące rejestracji IMEI, aby zwiększyć bezpieczeństwo telefonów komórkowych znajdujących się w obiegu w Indonezji, zarówno tych produkowanych w kraju, jak i importowanych.

Następna strona

źródło: Pixabay

Następna strona



Zrodlo