Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, stoi przed pozwem akcjonariusza w związku z rzekomym wykorzystywaniem informacji poufnych na kwotę 7,5 miliarda dolarów

Akcjonariusz Tesli złożył w czwartek pozew, oskarżając dyrektora generalnego Elona Muska o wykorzystywanie poufnych informacji, kiedy pod koniec 2022 r. sprzedał ponad 7,5 miliarda dolarów akcji producenta samochodów elektrycznych, twierdząc, że przedsiębiorca-miliarder sprzedał akcje, zanim upublicznione zostały potencjalnie rozczarowujące dane dotyczące produkcji i dostaw.

Akcjonariusz Michael Perry w pozwie złożonym w Delaware Chancery Court stwierdził, że cena akcji Tesli gwałtownie spadła po upublicznieniu danych spółki za czwarty kwartał 2 stycznia 2023 r. i stwierdził, że Musk „niewłaściwie skorzystał” z informacji poufnych w wysokości około 3 miliardów dolarów zyski.

„Musk wykorzystał swoje stanowisko w Tesli i naruszył swoje obowiązki powiernicze wobec Tesli” – stwierdzono w pozwie, prosząc sąd o nakazanie Muskowi zwrotu zysków uzyskanych z transakcji.

Z pozwu wynika, że ​​Musk sprzedał akcje w różnych terminach, w listopadzie 2022 r. i grudniu 2022 r.

W pozwie zarzucono także dyrektorom Tesli naruszenie obowiązków powierniczych, zezwalając Muskowi na sprzedaż akcji.

Musk i Tesla nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę Reutersa o komentarz.

W pozwie Perry powiedział, że Musk – który w 2022 r. stwierdził, że popyt na pojazdy Tesli jest „znakomity” – dowiedział się o niższych niż oczekiwano liczbach w połowie listopada, dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym, i sprzedał swoje akcje przed informacja była publiczna.

Po wiadomościach o obniżkach cen pojazdów, które wywołały obawy związane z popytem, ​​oraz po opublikowaniu tych danych w styczniu, akcje Tesli spadły.

„Gdyby (Musk) poczekał ze sprzedażą do czasu publikacji istotnych niekorzystnych wiadomości, jego sprzedaż przyniosłaby mu mniej niż 55% kwot zrealizowanych w ramach sprzedaży w listopadzie i grudniu 2022 r.” – stwierdzono w pozwie.

Pozew to najnowszy prawny ból głowy Muska.

Orzeczenie to pojawia się, gdy Musk spotyka się ze sprzeciwem części akcjonariuszy Tesli, którzy 13 czerwca mają głosować w sprawie ratyfikacji pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów, który sędzia ze stanu Delaware unieważnił w styczniu, ponieważ stwierdził, że niewłaściwie kontrolował on ten proces.

Tesla zostaje zarejestrowana w Delaware.

Musk jest także w trakcie dochodzenia regulacyjnego mającego na celu ustalenie, czy w 2022 r. złamał federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych, kupując akcje platformy mediów społecznościowych Twitter, której nazwę później zmienił na X. Musk powiedział, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd próbowała „nękać” go w drodze nieuzasadnionych dochodzeń.

Musk i czołowy organ regulacyjny rynków w USA toczą trwający od lat spór, którego początki sięgają 2018 roku, kiedy napisał na Twitterze, że ma „zabezpieczone środki finansowe”, aby przejąć Teslę prywatnie.

Odrębny pozew akcjonariuszy oskarżył Muska o oszukanie inwestorów X poprzez opóźnianie ujawnienia jego udziałów w spółce zajmującej się mediami społecznościowymi w celu gromadzenia akcji po niższych cenach.

© Thomson Reuters 2024


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo