Wpłacając setki bilionów dochodów państwa, rząd zachęcany jest do ochrony krajowego przemysłu tytoniowego

Piątek, 31 maja 2024 r. – 20:36 WIB

Djakarta – 31 maja obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Bez Tytoniu, także w Indonezji.

Przeczytaj także:

Uważa się, że regulacje dotyczące wyrobów tytoniowych w RPP Health powodują straty dla branży reklamowej i kreatywnej sięgające 9 bilionów IDR

Jednakże w tej sytuacji rektor Uniwersytetu Jendral Ahmad Yani (Unjani) Cimahi, prof. Hikmahanto Juwana, jest zdania, że ​​rząd musi zaangażować się w ochronę przemysłu wyrobów tytoniowych (IHT), jako jednego z sektorów generujących podatki aspektów mających ogromną wartość dla skarbu państwa.

„Celem Światowego Dnia bez Tytoniu (HTTS) jest przypomnienie tym, którzy palą papierosy. Nie da się jednak wyeliminować palenia papierosów za pomocą ostrzeżenia o HTTS” – powiedział Hikmahanto mediom w piątek, 31 maja 2024 r.

Przeczytaj także:

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024, Wysiłki na rzecz ochrony młodego pokolenia przed zagrożeniami związanymi z tytoniem

Według Hikmahanto ostrzeżenie HTTS przypomina również, że krajowy przemysł wyrobów tytoniowych (IHT) zatrudnia około 5,5 miliona indonezyjskich pracowników. W rzeczywistości kilka lat temu dochody państwa z akcyzy na wyroby tytoniowe i podatku od wartości dodanej (VAT) osiągające ponad 350 bilionów IDR zostałyby dotknięte w ciągu zaledwie jednego dnia.

Przeczytaj także:

PT KAI płaci zaległe podatki od Center Point w wysokości 107 miliardów IDR, pieczęć unieważniona przez władze miasta Medan

„Jeśli spożycie papierosów w Indonezji będzie nadal wysokie, a przemysł tytoniowy zostanie zamknięty, można sobie wyobrazić, ilu indonezyjskich pracowników straci pracę i ile dochodów straci kraj” – powiedział.

Według Hikmahanto produkcja tytoniu w Indonezji ma wpływ nie tylko na sektor zdrowia, ale także na sektor gospodarczy, społeczny i kulturalny. Istnieje obawa, że ​​w przypadku wstrzymania produkcji tytoniu Indonezja będzie uzależniona od dostaw tytoniu z zagranicy. Mimo że Indonezja ma obfite zasoby tytoniu i dużą liczbę aktywnych palaczy.

Dlatego Hikmanto przypomniał, że IHT w Indonezji jest dziedzictwem pokoleń Indonezyjczyków, więc społeczeństwa nie można oddzielić od tytoniu. Podkreślił, że Indonezja ma suwerenność, m.in. w zakresie regulowania IHT.

„Decydenci muszą w pełni zrozumieć szlachetne cele stojące za HTTS, jeśli ostatecznie zabije to tylko przemysł tytoniowy w Indonezji. Nie pozwólcie decydentom zabić krajowego przemysłu tytoniowego pośród konsumpcji papierosów wśród Indonezyjczyków” – powiedział .

Stojak na papierosy w minimarkecie (ilustracja na zdjęciu)

Stojak na papierosy w minimarkecie (ilustracja na zdjęciu)

Podobnie dyrektor Islamskiej Szkoły z Internatem i Stowarzyszenia Rozwoju Społeczności (P3M), KH Sarmidi Husna, uważa, że ​​HTTS nie jest właściwe. Powodem jest to, że spożywanie towarów wyprodukowanych z surowców tytoniowych jest nawykiem, dlatego nie ma potrzeby składania deklaracji w formie sprzeciwu wobec tego towaru.

„Palenie można rzucić w dowolnym momencie, na przykład podczas postu. Przez 12 godzin palacze mogą powstrzymać się od palenia papierosów i nie poczuć uzależnienia” – powiedział.

Następna strona

Dlatego Hikmanto przypomniał, że IHT w Indonezji jest dziedzictwem pokoleń Indonezyjczyków, więc społeczeństwa nie można oddzielić od tytoniu. Podkreślił, że Indonezja ma suwerenność, m.in. w zakresie regulowania IHT.

Następna strona



Zrodlo