Obrońca Carolina Hurricanes Jaccob Slavin po raz drugi zdobył Lady Byng Trophy

Obrońca Carolina Hurricanes, Jaccob Slavin, jest laureatem trofeum Lady Byng w sezonie 2023–2024, przyznawanego zawodnikowi, który „oceniono, że wykazał się najlepszym typem sportowej rywalizacji i dżentelmeńskiego zachowania w połączeniu z wysokim standardem umiejętności gry”. W walce o nagrodę Slavin pokonał napastnika Toronto Maple Leafs Austona Matthewsa i napastnika Vancouver Canucks Eliasa Petterssona.

To drugie w historii zwycięstwo Slavina w Lady Byng Trophy. Ostatni raz zwyciężył w sezonie 2020–21. Od sezonu 2019–20 Slavin w głosowaniu o tę nagrodę ani razu nie plasował się niżej niż na czwartym miejscu, a po kampanii na sezon 2021–2022 został uznany za kandydata.

Slavin strzelił sześć goli i 37 punktów w 81 meczach w zeszłym roku w Karolinie, a także miał osiem minut karnych przez cały sezon. Slavin miał osiem lub mniej minut karnych w czterech z dziewięciu sezonów w NHL. Najwięcej minut karnych, jakie kiedykolwiek zanotował w sezonie, wyniosło 18 w sezonie 2018-19.

Pochodzący z Kolorado zakończył mecz z trzecim najwyższym wynikiem plus/minus w swojej drużynie (+21), wyprzedzając jedynie napastników Sebastiana Aho i Setha Jarvisa. Slavin uzyskał także średni trzeci najlepszy czas na lodzie spośród wszystkich zawodników Hurricanes (20:56), tuż za Brentem Burnsem i Bradym Skjei. Slavin został także w zeszłym roku najlepszym strzelcem wszechczasów drużyny Hurricanes/Hartford Whalers wśród obrońców (49 goli, 272 punkty).

(Górne zdjęcie Jaccoba Slavina: Josh Lavallee / NHLI za pośrednictwem Getty Images)